Ohlídal (ČSSD): Zásadně odmítáme školné na veřejných vysokých školách

16.08.2011 8:20

Sociální demokracie se proto jednoznačně staví proti zavedení odloženého školného stejně tak jako proti ostatním typům školného na veřejných vysokých školách. Pokud bude Nečasovou vládou zavedeno, ČSSD jej zruší okamžitě po jejím nástupu k vládní odpovědnosti.

Ohlídal (ČSSD): Zásadně odmítáme školné na veřejných vysokých školách

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy potichu připravuje zavedení školného na veřejných vysokých školách ve formě tzv. odloženého školného. Při aplikaci konceptu odloženého školného by banky vysokým školám zaplatily školné za studenty už v průběhu jejich studia při existenci tzv. státní záruky. Studenti by bankám spláceli toto školné po absolvování studia v průběhu svého zaměstnání a to až by jejich plat dosáhl průměrného platu v zemi. Výše školného by měla být až 20 000 Kč za rok studia, přičemž toto školné by se mělo platit od roku 2013.

Ministr Dobeš nechce zavedení školného zabudovat do připravované komplexní novely vysokoškolského zákona, jak by bylo logické, nýbrž ho chce zakotvit do připravovaného zákona o finanční pomoci studentům. Od školného v kombinaci s finanční pomocí studentům spočívající především v půjčkách na studium si slibuje odstranění již existujících sociálních bariér pro studenty ze sociálně slabých rodin.

Neuvědomuje si však, že v tomto konceptu školného vzniknou pro absolventy studia závažné problémy při splácení půjček a že vlastně efekt sociální bariéry se pro mnohé z nich přesune pouze na pozdější dobu. Mnoho absolventů totiž bude splácet školné v době, kdy budou budovat své rodinné zázemí a kdy budou potřebovat další půjčky např. na pořízení vlastního bytu atd.

Jak to bude, když zaměstnanec splácející půjčku přijde o práci nebo dlouhodobě onemocní? Bude muset splácet půjčku i za této situace? Jak to bude s absolventy studia, kteří dosáhnou v zaměstnání průměrného platu až krátce před ochodem do důchodu a nebudou půjčku schopni ještě před tímto odchodem splatit? Jak to bude s úroky v tomto případě? Mohou totiž narůst do závratné výše. Jak bude řešena situace pro zaměstnance s vysokoškolským vzděláním, kteří během své zaměstnanecké kariéry na průměrný plat vůbec nedosáhnou (např. někteří zaměstnanci ze sociální či kulturní oblasti atd.)? Bude jim školné odpuštěno, nebo ne? Pokud ano, budou proti ostatním platícím absolventům neoprávněně zvýhodněni.

Tyto otázky ministerstvo vůbec neřeší. Z předcházejícího tedy vyplývá, že vlastně o odstranění sociálních bariér způsobem přijatým ministerstvem se vůbec nejedná a že i zavedení odloženého školného způsobí těžké sociální problémy mnoha absolventům vysokoškolského studia. ČSSD je přesvědčena, že i toto školné bude některým studentům bránit v jejich studiu.

Sociální demokracie se proto jednoznačně staví proti zavedení odloženého školného stejně tak jako proti ostatním typům školného na veřejných vysokých školách. Pokud bude Nečasovou vládou zavedeno, ČSSD jej zruší okamžitě po jejím nástupu k vládní odpovědnosti.

Ministr Dobeš chce zavedení školného zahrnout do zákona o finanční pomoci studentům proto, že by mohla přijít vláda sociální demokracie, která by kvůli školnému obsaženému ve vysokoškolském zákonu mohla celý tento zákon novelizovat, což on považuje za zbytečné.

Mohu pana ministra ujistit, že vláda ČSSD změní zásadním způsobem nový vysokoškolský zákon, pokud bude vládou P. Nečase novelizován na základě touto vládou předloženého návrhu věcného záměru tohoto zákona. Tento předložený věcný záměr je totiž v mnoha směrech pro sociální demokracii nepřijatelný.

Ivan Ohlídal,

poslanec za ČSSD a člen Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PS PČR

Související:

Gajdůšková (ČSSD): Školné jde proti středním vrstvám a znalostní ekonomice

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice