Lesy ČR: V lese se kácí, ale také sází a investuje - víc než v minulosti

24.08.2011 20:49

Výborné hospodářské výsledky Lesů ČR zřejmě nadělaly panu poslanci Jiřímu Olivovi, bývalému generálnímu řediteli Lesů ČR, vrásky na čele.

Lesy ČR: V lese se kácí, ale také sází a investuje - víc než v minulosti

Ve svém článku na internetové stránce ParlamentniListy.cz z 23.8.2011 totiž obviňuje vedení státního podniku, že vysoký hospodářský výsledek Lesů ČR byl vytvořen snížením nákladů na pěstební činnost a kvality péče o les. Své názory nedokládá žádnými čísly. Čísla totiž tvrzení pana poslance Olivy zcela jednoznačně vyvracejí. Je velmi nestandardní a těžko pochopitelné, že v době, kdy se ve státním rozpočtu hledá každá koruna, je úspěšné hospodaření státního podniku ještě kritizováno.

Lesy ČR vysokého hospodářského výsledku jak za loňský rok, tak i první pololetí roku letošního, dosáhly mimo jiné díky transparentním tendrům na lesnické práce na rok 2011, ukončením spolupráce s Hradeckou lesní a dřevařskou společností nebo úspěšným restrukturalizačním procesem, který započal v roce 2009. Porovnejme klíčové parametry lesnického hospodaření, které kritizuje pan poslanec Oliva a to za období roku 2010 s rokem 2002, kdy byl generálním ředitelem Lesů ČR.

Vysoký hospodářský výsledek podniku - dobrá zpráva pro stát

Hospodářský výsledek podniku se v letech 1995 - 2003 za ředitelování pana poslance Olivy pohyboval od 125 do 851 milionů korun a v některých měsících byl podnik dokonce v červených číslech, a to přesto, že pan poslanec Oliva nedávno v rozhovoru na Radiu Česko prohlásil, že standardní HV podniku by měl být ve výši 1,5 miliardy Kč. Loňský hospodářský výsledek podniku dosáhl výše 3,13 miliardy a za letošní první pololetí 3,4 miliardy korun. Rozdíl je tak propastný, že by ho v žádném případě nebylo možno dosáhnout pouhým snížením nákladů například na pěstební činnost a kvalitu péče o les. Naprostý opak je totiž pravdou, Lesy ČR přikládají péči o les mimořádný význam, což dokumentují uváděná čísla.

Hlavní podíl na současných hospodářských výsledcích Lesů ČR má správné nastavení parametrů tendru na lesnické činnosti a postup podle zákona o veřejných zakázkách. Nejsou to Lesy ČR, které určují cenu dřeva. Ceny za dříví dobrovolně nabízejí v soutěži LČR dřevařské firmy a to na základě vlastních podnikatelských kalkulací. Poprvé v historii Lesů ČR tak naplno zafungovaly soutěžní mechanismy, které přinesly odpovídající výsledky pro státní podnik. Pan poslanec Oliva zřejmě i nadále posuzuje hospodářský potenciál Lesů ČR podle hospodářských výsledků v době, kdy byl jeho ředitelem a kdy se ceny dřeva nesoutěžily, ale domlouvaly neveřejně.

Náklady na pěstební činnost nejvyšší za 10 let

Náklady na pěstební činnost v posledních deseti letech rostou a dosáhly již úrovně 2 miliard korun, a to přesto, že všechny služby Lesy ČR soutěží podle zákona a dosahují tak daleko lepších cen než v minulosti. V loňském roce Lesy ČR vysadily více než 63 milionů stromků (nejvíce v historii), což bylo o 13,8 milionu více než v roce 2002. Zvyšuje se i počet stromků vysazených na jeden hektar, vyšší je podíl výsadby listnáčů a jedle. K žádné degradaci půd tak rozhodně nedochází, těmito melioračními a zpevňovacími dřevinami jsme v loňském roce zalesnili 5 400 hektarů lesa oproti pouhým 3 800 hektarů v roce 2002. Rostla rovněž umělá (první a opakovaná) obnova lesa, a to z necelých 9 000 ha v roce 2002 na téměř 11 000 ha v loňském roce. Výchovu porostů v žádném případě podnik nezanedbává, protože intenzita výchovných zásahů v loňském roce překročila dlouhodobý průměr a je vyšší než v roce 2002. Realizace prořezávek nemůže procházet v průběhu let žádnými výkyvy, neboť striktně vychází ze stanovených závazných ustanovení lesních hospodářských plánů (LHP). Ty také určují výši těžby, přičemž Lesy ČR dlouhodobě těží pod hranicí závazného ustanovení LHP ve smyslu maximální celkové výše těžeb a to za dob ředitele pana poslance Olivy i současného generálního ředitele Ing. Svatopluka Sýkory.

Pokud takto vypadá slovy pana poslance Olivy „neúnosné snížení nákladů na pěstební činnost", je třeba jeho tvrzení označit minimálně jako zcela účelové a zavádějící.

Letošní investice do lesních cest: 1,1 miliardy korun

Péče o lesní cesty patří mezi standardní úkoly Lesů ČR. V letošním roce je na opravy a investice do lesních cest vyčleněna rekordní částka ve výši 1,1 miliardy korun.

Pokud porovnáme výši finančních prostředků vynakládaných na lesní cesty v současnosti s rokem 2002, vidíme, že dnes jde na tyto účely téměř dvojnásobně více peněz.

Volá pan poslanec Oliva po lesnickém auditu? Lesy ČR ho již mají, a ne jeden

Jak tvrdí sám pan poslanec Oliva, má ČR v oblasti lesního hospodaření nejpřísnější legislativu v Evropě.

O kvalitě hospodaření vypovídají pravidelně prováděné dozorové audity v rámci certifikace lesů PEFC realizované nezávislým externím certifikačním orgánem. Dále probíhají také mimořádné audity, v případě pokud nastane jejich potřeba. I proto současné vedení podniku Lesů ČR bez problémů obhájilo certifikáty PEFC pro všechny lesní hospodářské celky, tj. na území cca 1,3 mil ha lesů.

Navíc již celých pět let je u Lesů ČR prováděn lesnický audit, který prověřuje nejen legislativní požadavky na hospodaření v lesích, ale i dodržování vnitřních směrnic podniku, které jdou v mnoha ohledech nad rámec této legislativy. Výsledky lesnického auditu jsou ostatně jako i jiné údaje o hospodaření v lesích zveřejněny na webu Lesů ČR.

Vysoký hospodářský výsledek Lesů ČR není ani v nejmenším na úkor péče o les. To je nezvratitelná pravda, s kterou se někdo smíří a jiný ne. Bylo by smutné, kdyby kritika dobrých výsledků podniku panem poslancem pramenila jen z toho, že někdo jiný hospodaří lépe než on. Současné vedení podniku není jediné, které pan poslanec Oliva kritizuje. Skutečné důvody jsou popsané, proč hledat jiné. Snaha pana poslance Olivy kritizovat současné vedení podniku tvrzením, že hospodaří na úkor budoucnosti, je vzhledem k jeho zkušenostem a znalostem nedůstojná.

Zbyněk Boublík,
Tiskový mluvčí Lesů ČR

Více:
Oliva (TOP 09): V lese se kácí! Správně, nebo špatně?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lesy ČR

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM odmítá současný návrh Jurečkovy „reformy“ sociálních dávek

4:31 KSČM odmítá současný návrh Jurečkovy „reformy“ sociálních dávek

Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené zemědělcem Marianem Jurečkou plánuje od příštího roku sj…