Gajdůšková (ČSSD): V nemocnici jako v kriminále?

01.09.2011 22:03

V nemocnici jako v kriminále. Tak se asi nejspíš bude cítit pacient, za kterým bude moci návštěva přijít jen jedno odpoledne v týdnu. I touto problematikou a v souvislosti s tím formulací práv pacientů se bude zabývat dnešní jednání místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Aleny Gajdůškové a grémia Svazu pacientů ČR.

Gajdůšková (ČSSD): V nemocnici jako v kriminále?

Návrh na omezení návštěvní doby v nemocnicích, který se objevil v souvislosti s projednáváním návrhu opatření ministerstva zdravotnictví v legislativním balíku změn starším občanům, nejspíš připomene dobu nejméně padesát let zpátky. Otevření nemocničních oddělení pro častější kontakt nemocných s jejich blízkými byl totiž jeden z prvních kroků modernizace zdravotnictví po sametové revoluci.

Dobrému a rychlému průběhu léčby izolace pacientů nemůže prospět ani u běžné nemoci. U nemocí, které jsou psychosomatického původu, u traumat nebo u velmi vážných onemocnění, pak je pro uzdravení velmi důležitý psychický stav pacienta, tedy především podpora jeho nejbližších. Pro tyto případy existuje již v zahraničí metodika a i v ČR již připravené projekty pro práci s nejbližšími pacientů, kteří se naučí svého nemocného psychicky podporovat v jeho uzdravování. Zkušenosti např. z Rehabilitačního ústavu v Kladrubech ukazují, že díky cílené a vědomé psychické podpoře se mohou do plnohodnotného života vrátit i lidé po velkých traumatech a těžkých onemocněních, kteří by bez této podpory již natrvalo zůstali mimo trh práce.

Vyzývám proto kolegyně a kolegy z vládní koalice v poslanecké sněmovně, aby přestali dělat ze zdravotnictví jen placenou službu, na kterou oni přece mají. Měli by si uvědomit, že i oni a jejich blízcí se mohou stát v momentě pacienty, což vždycky znamenalo omezení nebo u většiny OSVČ téměř okamžitou ztrátu příjmů. Navíc ale v systému zdravotnictví, který svým rozhodnutím nyní tvoří, to bude znamenat, že lidé budou nebo nebudou léčeni nikoliv podle toho, co k vyléčení potřebují, ale podle toho, na co mají, tedy také spotřebování případných jejich úspor.

Zdravotní péče by tu měla být pro pacienta. Smyslem práce lékařů a zdravotníků i společensky žádoucím cílem pak musí být návrat člověka do plnohodnotného života. Cílem zdravotníků nemůže být vytváření nových produktů bankovních domů a dobré kšefty nejrůznějších podnikavců.

Dále čtěte:
Průzkum, který šokuje: Část nemocnic prodělává na poplatcích 
Poplatky? Nemám na jídlo, vmetla vládě u Jílkové postižená 

Dotaz Aleně Gajdůškové můžete položit ZDE

##PROFIL 32##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Místa, spojená s romským holocaustem, překryl nezájem

20:07 Premiér Fiala: Místa, spojená s romským holocaustem, překryl nezájem

Premiér Petr Fiala se s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským a ministrem kultury Martinem Bax…