Piráti: Vyzýváme vládu k přezkumu šmírovací směrnice

08.09.2011 6:39

Pirátská strana zásadně odmítá, aby vláda znovu předložila protiústavní šmírovací zákon, který nařizuje sledování a ukládání údajů o komunikaci přes mobilní sítě a Internet, a vyzývá vládu k zahájení přezkumu šmírovací směrnice před Soudním dvorem Evropské unie.

Piráti: Vyzýváme vládu k přezkumu šmírovací směrnice

Pirátské strany opakovaně upozorňovaly na nebezpečné ignorování lidských práv pod záminkou bezpečnostních hrozeb. Zákony o uchování údajů o komunikaci byly v Česku a Německu prohlášeny za protiústavní, švédská vláda je dokonce odmítla transponovat. Není náhoda, že právě v těchto zemích jsou Pirátské strany nejaktivnější.

Šmírovací směrnice byla zavedena v roce 2006 v reakci na teroristické útoky v New Yorku, Londýně a Madridu. Směrnice měla posílit akceschopnost států v boji proti terorismu, ale místo toho byla zneužívána k policejnímu šmírování občanů. Pirátská strana konstatuje, že takzvaná válka proti terorismu skončila a musí skončit i paušální sledování soukromé komunikace přes mobilní telefony a Internet.

Evropská směrnice nepřiměřeně zasahuje do soukromí občanů a měla by být zrušena. Proto Pirátská strana vyzvala v připomínkování vládu, aby v souladu s čl. 277 smlouvy o fungování Evropské unie podala za Českou republiku Soudnímu dvoru Evropské unie návrh na vyslovení nepoužitelnosti směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2006/24/ES, o uchovávání údajů, protože tato směrnice porušuje čl. 7 a 8 Listiny základních práv Evropské unie ve spojení s čl. 52 Listiny.

Pirátská strana zásadně odmítá společnost dozoru a sledování. Fakt, že technické prostředky sledování celého obyvatelstva a ukládání dat teoreticky umožňují, v žádném případě neospravedlňuje, aby takové sledování zákon zavedl. Společnost založená na neustálém dozoru a sledování vyvolává v lidech frustraci, která podněcuje další zločinnost.

„Podle nás jde paušální sledování obyvatel i proti českému ústavnímu pořádku a směrnice může být vedle Soudního dvora Evropské unie zneplatněna i Ústavním soudem České republiky, protože jde o tzv. vybočující právní akt," upřesnil Jakub Michálek, člen komise pro kopírování a Internet.

Ačkoliv byla předchozí úprava zrušena jako protiústavní, analýza dopadů regulace, která je součástí důvodové zprávy, vůbec zdůvodnění souladu s ústavním pořádkem neobsahuje. Pirátská strana podporuje tzv. nulovou variantu šmírovacího zákona, která znamená zachování současného stavu bez šmírovacího zákona.

„Vládní návrh nepřijatelně omezuje základní právo na soukromí. Ukládané údaje mají být podle něho využitelné dokonce i pro vynucování kopírovacího monopolu na síti. Ne, stíhání studentů, kteří sdílejí filmy, skutečně teroristům neublíží a naši policii jen zbytečně zatěžuje a demoralizuje." řekl místopředseda Pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. „Navíc by se stovky milionů korun vynaložené na nákladný sledovací systém mohly použít na prevenci a potírání zločinnosti."

Související:
Piráti brání svobodu internetu, pochvaluje si člen strany
Ministr Besser: Internet v knihovnách
ČPS: Demonstrace proti vypnutí Internetu v knihovnách

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: piratskenoviny.cz

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice