Bauer: Evropský výbor doporučí Sněmovně ratifikovat změnu článku 136 Lisabonské smlouvy

08.09.2011 19:13

Výbor pro evropské záležitosti dnes doporučil Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas se schválením změny článku 136 Lisabonské smlouvy. Informoval o tom po skončení jednání evropského výboru jeho předseda Jan Bauer.

Bauer: Evropský výbor doporučí Sněmovně ratifikovat změnu článku 136 Lisabonské smlouvy

„Nechceme blokovat řešení krize, kterou dnes procházejí země eurozóny. Změnou článku nedojde k převodu pravomocí na unijní instituce, pouze se umožní, aby si členové eurozóny mezinárodní smlouvou domluvili postup při finanční pomoci státům v potížích. To doposud Lisabonská smlouva neumožňovala," vysvětlil Jan Bauer. Pokud by navíc jednou Česká republika k euru přistupovala, jednala by o přistoupení k záchrannému mechanismu separátně. O konkrétní podobě záchranného mechanismu se v Unii vedou ještě debaty a podpis smlouvy i jeho ustavení se očekává během listopadu.

Změna článku 136 Lisabonské smlouvy má umožnit vznik tzv. stálého záchranného mechanismu pro předlužené státy s eurem. Poslanci budou o této změně hlasovat na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny. Již dříve o změně článku 136 jednal Senát, který jednání o tomto návrhu nejdříve přerušil, a vláda následně návrh stáhla. Senátoři by se tak změnou Lisabonské smlouvy měli zabývat na některé z příštích schůzí. Na návrh vlády budou obě komory parlamentu rozhodovat kvalifikovanou většinou.

Jan Bauer také připomněl aktuální rozhodnutí německého Spolkového ústavního soudu, který potvrdil, že finanční pomoc je v souladu s německou ústavou, nesmí ale probíhat automaticky z rozhodnutí exekutivy. Jako podmínku vyslovil, že musí být zajištěna parlamentní kontrola každé jednotlivé finanční transakce. „Rozhodnutí německého ústavního soudu naznačuje, že fungování záchranného mechanismu v EU nebude v praxi bez obtíží. Česká republika zatím euro nepřijala a jeho zavedení není vzhledem ke kritickému stavu eurozóny na pořadu dne. Přesto bychom měli s předstihem začít diskutovat, jaké nástroje budou mít v rukou zákonodárci ke kontrole svých vlád," doplnil Jan Bauer.

Na plénum Poslanecké sněmovny z rozhodnutí výboru poputuje také návrh nové finanční perspektivy EU. Jan Bauer potvrdil, že poslanci ODS i nadále odmítají návrhy na vytvoření vlastních zdrojů evropského rozpočtu a nesouhlasí ani s vytvořením tzv. infrastrukturního fondu, do něhož by měla být převedena část prostředků z tzv. politiky soudržnosti. „Již dříve jsme návrhy na společné daně, například z finančních transakcí, odmítli. Sypání dalších peněz do společné kasy, navíc při ztrátě kontroly nad jejich tokem a využití ze strany členských států, fungování evropské ekonomiky nezlepší. Zároveň nesouhlasíme s přeléváním peněz do nově vytvořeného infrastrukturního fondu. Je pravděpodobné, že pro Českou republiku by bylo jeho zřízení krajně nevýhodné, protože peníze poplynou zejména do zemí, které do evropského rozpočtu přispívají nejvíce," zakončil Bauer.

Více:
VV: Podporujeme přijetí Protokolu k výjimce Lisabonské smlouvy

##PROFIL 105##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ostrá (SOCDEM): Jen další z řady „signálů”, které lidem vysílá pětikoalice

6:04 Ostrá (SOCDEM): Jen další z řady „signálů”, které lidem vysílá pětikoalice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k náhradám ministra Beka za bydlení.