Braný (KSČM): Stav čerpání evropských peněz je alarmující

19.09.2011 20:48

Komentář poslance Parlamentu ČR Petra Braného k čerpání ze strukturálních fondů EU.

Braný (KSČM): Stav čerpání evropských peněz je alarmující

Po vstupu naší země do Evropské unie v roce 2004 se nám otevřela možnost využívat finanční pomoci, kterou nám Unie poskytuje. Jednalo se a jedná o velice vysoké částky, které k nám proudí z tzv. unijních strukturálních fondů. Tyto fondy jsou především nástrojem snižování regionálních rozdílů v EU.

V období 2004 - 2006 jsme takto mohli čerpat téměř cca 2,6 miliardy eur (tj. asi 72 miliard korun) a je třeba říci, že přes všechny problémy s realizací rozvojových (tzv. operačních) programů, které nám Unie takto financovala, se nakonec podařilo prakticky plně tyto evropské peníze využít. Za peníze z evropských fondů tak vzniklo v Česku 46 tisíc pracovních míst, 36 hektarů podnikatelských zón a objektů (většinou modernizací zastaralých areálů), 1570 nových malých a středních firem (do začátku dostaly bezúročný či zvýhodněný úvěr), přes 400 kilometrů silnic a 30 postavených či opravených čistíren odpadních vod.

V roce 2007 začalo v Evropské unii další sedmileté období pro využívání těchto evropských peněz. Celkem v období let 2007 až 2013 tak u nás v Česku můžeme použít téměř 27 miliard eur (v přepočtu je to dle aktuálního měnového kurzu zhruba 650 miliard korun). Tato částka představuje zhruba polovinu domácího ročního státního rozpočtu. Konkrétní cíle použití těchto evropských peněz jsou rozepsány do 26 programů. Jejich příprava ze strany vlády ovšem probíhala nesmírně pomalu a ještě na jaře 2009, tedy téměř dva a půl roku poté, co jsme mohli zahájit čerpání evropských peněz, nebyla dokončena.

Aktuální stav je takový, že pro nedostatky v těchto programech nám EU zatím proplatila z oněch 650 miliard korun jen asi 100 miliard. Pro tyto nedostatky u některých programů muselo být u nás zavedeno krizové řízení (například programy spravované ministerstvem školství či v programu Životní prostředí) a reálně hrozí, že Česko nevyčerpá všechny možné prostředky z evropských fondů. Některé programy jsou dokonce pozastaveny, a to z důvodů jejich nedostatečného řízení, kontroly a také korupce. Tedy peníze, které Brusel pro Česko vyčlenil k použití v těchto programech, jsou ohroženy, pokud česká vláda neprokáže, že dokáže toky evropských peněz bránit před korupcí a plýtváním. Evropské komisi vadí neprůhledné veřejné zakázky a způsob, jímž jsou vybírány projekty, na které pak putují dotace z EU. Bruselu rovněž vadí i další nedostatky v čerpání dotací z evropských fondů - například že se u nás nedaří dostatečně stírat rozdíly mezi rozvinutými a chudšími regiony nebo chybí dlouhodobá strategie rozvoje na regionální i odvětvové úrovni. ČR tak přichází o významný zdroj unijních peněz a reálně hrozí, že Česko nezvládne plně vyčerpat tyto evropské peníze. To je nepochybně zcela nepřijatelné a ze strany Nečasovy vlády nezodpovědné.

V této souvislosti není bez zajímavosti obdobný příklad z Bulharska před několika lety. Zde nakonec Brusel nezastavil jen jednotlivé programy, ale celé čerpání evropských dotací z obav před selháním celého řídicího systému a před korupcí. Trvalo více než dva roky, než bylo čerpání evropských peněz v Bulharsku obnoveno. Nehrozí nám něco podobného? Problémových programů pro využívání peněz z Bruselu je totiž u nás více. Bylo by jistě vysoce žádoucí, aby Nečasova vláda předložila občanům přesný stav čerpání peněz na jednotlivé programy, a to včetně predikce možných rizik. Situace je totiž velice vážná a dosavadní kroky naší vlády nejsou dostatečně účinné. Korupce, nedostatečná kontrola a vůbec celková neprůhlednost při používání evropských peněz dokonce vyústila u některých programů v šetření ze strany naší policie.

Věci jsou o to pikantnější, že když loni v létě nastupovala Nečasova vláda, tak ve svém programovém prohlášení slibovala, že zefektivní čerpání peněz z Evropské unie. Ale jak se říká, skutek utek. Ano, takto nám vládne pravicová vláda. Přitom tyto evropské dotace jsou jedním z mála opatření, které nyní Česko má v dnešní obtížné ekonomické situaci. A jejich nečerpání je obrovským problémem.

Je třeba se ptát, jaké kroky hodlá Nečasova vláda učinit, aby Brusel opětovně v Česku spustil pozastavené programy. Podle mého názoru nelze v těchto věcech otálet, neboť České republice hrozí velké škody minimálně v řádech miliard korun (ale spíše desítek miliard), které mohou propadnout zpět do rozpočtu Evropské unie a poté být přiděleny jiným zemím, které nemají takové problémy při využívání evropských dotací jako my. Česká vláda by tedy měla jednat okamžitě, pragmaticky a pružně a nevybíjet svoji energii a mrhat časem při žabomyších vnitrokoaličních sporech a půtkách.

V roce 2014 začne v EU další sedmileté plánovací období, ve kterém bude Brusel opět poskytovat členským zemím finanční dotace určené pro realizaci jejich rozvojových programů. Jejich cílem bude dále snižovat rozdílnou ekonomickou a sociální úroveň jednotlivých členských zemí Unie. Dosavadní zkušenosti z čerpání evropských peněz by nás měly poučit, aby se neopakovaly ty chyby a nedostatky, které nás dnes dovedly tam, kde jsme. Naše dnešní situace je opravdu nedobrá a nelze také nevidět, že zejména podle dnešní úspěšnosti čerpání evropských dotací se v Bruselu budou rozdělovat prostředky pro období následující.

Více:

Čerpat dotace z EU? Nečas musí najít desítky miliard v rozpočtu

##PROFIL 114##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartošek (KDU-ČSL): Prodej méně nebezpečných drog podrobíme kontrole

12:05 Bartošek (KDU-ČSL): Prodej méně nebezpečných drog podrobíme kontrole

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k opatřením proti HHC a podobným drogám.