Mach (Svobodní): Omezení dávek. Výjimečně souhlasím s ČSSD

17.09.2011 16:05

Částečně souhlasím s ČSSD, která kritizuje vládu za úmysl - pod záminkou řešení romské problematiky - vázat výplatu dávek v nezaměstnanosti na přijetí veřejně prospěšných prací.

Mach (Svobodní): Omezení dávek. Výjimečně souhlasím s ČSSD

Vláda Petra Nečase pod záminkou přinucení Romů k práci chystá několik opatření omezujících základní lidské svobody. Kromě centrálního registru přestupků to mají být i povinné práce pro lidi, kterým vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Kdo přijde o práci, bude muset nastoupit na „veřejně prospěšné práce", aby získal plnění z pojištění pro případ nezaměstnanosti. Toto opatření odporuje základnímu principu pojištění. Představte si, že 10 let pracujete a platíte měsíc co měsíc ze svého platu pojištění pro případ nezaměstnanosti, pak o práci přijdete a chcete si pojistné plnění vybrat v podobě náhrady 45-65 % platu po dobu pěti měsíců, abyste měli čas najít si co nejlepší zaměstnání. Vláda vám najednou sdělí, že když odmítnete nastoupit zametat ulice, budete mít smůlu a léta placené pojistné bylo utopené kdesi v jiných výdajích státu.

Lze tedy výjimečně souhlasit s ČSSD, která proti takovému opatření protestuje.

Vláda pod záminkou „řešení" romské otázky, omezuje práva všech lidí. Koneckonců podmínění podpory v nezaměstnanosti přijetím veřejně prospěšných prací se beztak Romů prakticky netýká: Podporu v nezaměstnanosti pobírá jen ten, kdo v minulosti pracoval, což pravděpodobně není případ většiny Romů.

Zrušme úřady práce i povinné pojistné

Stížnost ČSSD ale nejde ke kořenům.

Navrhuji lepší řešení. Zrušme státem organizované povinné pojistné na nezaměstnanost - když nám stát beztak chce upírat pojistné plnění. Mějme raději vyšší čistou mzdu. Vláda současným manévrem jen definitivně přiznává, že v tomto případě o žádné pojištění nejde. Jde o daň nazývanou pojistné. Nechme lidi, aby se případně pojistili dobrovolně u nějaké opravdové pojišťovny, pokud o to budou stát. Myslím, že většina lidí by raději zvolila vyšší čistou mzdu.

Proti tomu, abychom byli po ztrátě práce bez příjmu, nás koneckonců (kromě úspor) chrání ještě jiná pojistka: tříměsíční odstupné.

Když stát přestane organizovat pojistné, nebude potřebovat ani úřady práce, které stejně nikdy nikomu žádnou práci nenašly a ušetříme miliardy na zbytečné byrokracii. Nebudeme mít pocit nespravedlnosti, že někdo pobírá na náš úkor větší pojistné plnění než, kolik do systému vložil.

Petr Mach je předsedou Svobodných

Související:
Ve Varnsdorfu lidé starostu vypískali, chtěli se dostat k Romům
Kuberův plán na Romy: Vojáci a soudci do ulic. A trestat

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svobodni.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

14:07 Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řešení ilegální migrace