Jirsa (ODS): EUROrozVAL. Hrozí politické zřícení Evropy

12.10.2011 22:06

Je, anebo není to naše právo, trvat na původním, všemi státy odsouhlaseném znění Lisabonské smlouvy? Nebo má být národní parlament schvalovací automat?

Jirsa (ODS): EUROrozVAL. Hrozí politické zřícení Evropy

V Senátu leží návrh na drobnou změnu Lisabonské smlouvy (konkrétně změnu článku 136 Smlouvy o fungování EU) umožňující státům eurozóny finančně zachraňovat jeden druhého. Po eventuálním přistoupení Česka k euru bude, včetně závazků, platit i pro Českou republiku. Vláda se tuto novelizaci pro jistotu rozhodla schválit dvoutřetinovou většinou v obou komorách parlamentu, aby předešla možným budoucím ústavním stížnostem. ODS v Senátu se dohodla tuto úpravu nepodpořit a trvat na původním znění smlouvy. Je, anebo není to naše právo, trvat na původním, všemi státy odsouhlaseném znění smlouvy? Nebo má být národní parlament schvalovací automat?

SLEDUJEME TÉMA Slovensko a euroval

Hlavním argumentem v Senátu majoritních socialistů je, že hrozí mezinárodní ostuda, neschválíme-li tuto změnu. Česko přece nemůže zablokovat to, co chtějí ostatní státy. Nicméně eurofederální socialisté nemají ústavní většinu. Hlasování tak připomíná schvalování Lisabonské smlouvy před dvěma lety, kdy Topolánkova vláda lstí a klamem protlačila smlouvu nejprve Poslaneckou sněmovnou s tím, že ji Senát neschválí, a pod hrozbou údajné mezinárodní ostudy pak zvedli ruku i někteří senátoři z ODS. Nedávné hlasování v německém parlamentu také nebylo pouze o tom, je-li euroval dobře, či špatně, ale o tom, aby nepadla vláda Angely Merkelové. A schvalování eurovalu na Slovensku také není pouze o zárukách, ale o budoucnosti vlády premiérky Radičové. Evropští lídři již vědí, že projekt eura byl politický a chybělo mu ekonomické zázemí. Není třeba připomínat varování Václava Klause. Hasit problém nechtějí revizí chyb, ale hlubší integrací, tedy ekonomickou vládou. Nejde-li to malým kladivem, vezměme větší. Další krok budou evropské daně, následně jednotná sazba a následně... Dnes nevíme, co všechno bude nutné pro záchranu eura udělat. Všechny tyto závažné kroky jsou v členských zemích schvalovány bez hlubších ekonomických analýz: aby nepadla ta či ona banka, aby nepadla tam či onde vláda, aby nebyla mezinárodní ostuda. Jistě oprávněné argumenty. Analýzy dnešních a dalších kroků však scházejí. A bude-li ustanovena jakákoli forma ekonomické vlády, tedy další evropské instituce, již ji nikdo nikdy nezruší. Aparát EU bobtná a roste přesně podle Parkinsonových zákonů.

Evropská unie se chytá do vlastní pasti politické korektnosti, dvojího metru a politických zájmů. Všichni tušili/věděli, že Řecko upravuje/falšuje své statistiky. Při přístupu Slovenska se však plnění všech ukazatelů přísně vyžadovalo. Divíme se Slovákům, že se jim v této situaci nechce dávat Řecku další a další nesplatitelné záruky? Jak mohl být do EU přijat Kypr s třetinou území okupovanou tureckou armádou a statisíci dosídlenými Turky? Převážil politický zájem. Že by se evropským úředníkům v době krize snižovaly platy tak jako všude jinde v Evropě? Že by se v Bruselu propouštělo? Vyloučeno! Evropské úkoly se musí plnit.

EU a její lídři, Německo a Francie, nejsou v lehké situaci. Jistoty se hroutí a nejistot je více. EU si urychlenou integrací vzala příliš velké sousto. Schází jí vize budoucnosti a hlubší integrace není tím, co by španělského zemědělce či polského dělníka společně motivovalo. Do toho se hroutí desítky let prosazovaný model multikulturalismu. V této situaci bohužel v mnoha zemích posilují extremistické strany. Snad jediným pozitivem je, že EU by v této krizové situaci mohla opustit megalomanské projekty typu změny globálního klimatu a soustředit se na důležitější úkoly. Hrozí politické zřícení Evropy. Hlavní úkol pro Evropu již však byl pojmenován a jeho definice je jednoduchá: přežít. Dobře už totiž bylo.

Ing. Tomáš Jirsa, člen regionální rady, předseda oblastního sdružení a senátor PČR

Vyšlo v LN

Dále čtení:
Bravo, Slováci. Kašlete na Němce a Řeky nechte zkrachovat, fandí Češi
Suverenita: Tleskáme Slovensku za zboření eurovalu

Jan Bureš: Slováci řekli "ne". Kde se najdou další zdroje na záchranu eura?

##PROFIL 46##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ods.cz

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): V4  je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

23:07 Maříková (SPD): V4 je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 18. dubna 2024 k Visegradské čtyřce.