Premiér Nečas: Podpora méně rozvinutých zemí EU je cestou ke konkurenceschopnosti

14.10.2011 20:35

Cestou ke konkurenceschopnosti Evropské unie je podle českého premiéra Petra Nečase silná a efektivní kohezní politika. Uvedl to po jednání summitu zemí Visegrádské skupiny.

Premiér Nečas: Podpora méně rozvinutých zemí EU je cestou ke konkurenceschopnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Česká republika, která je nyní předsedající zemí Visegrádské čtyřky, hostila v pátek 14. října v Praze summit, na nějž se sjeli předsedové vlád Maďarska Viktor Orbán a Polska Donald Tusk. Slovenskou republiku zastupoval její velvyslanec v Česku Peter Braňo. Český premiér Petr Nečas je přivítal na společném jednání v prostorách Senátu Parlamentu ČR.

Předsedové vlád jednali především o novém víceletém finančním rámci EU pro roky 2014 až 2020, energetických tématech, probírali také aktuální situaci na západním Balkáně, vývoj projektu Východního partnerství a situaci v eurozóně. Diskuze byla též o tématech nadcházejícího jednání Evropské rady v Bruselu, které bylo přesunuto na neděli 23. října.

Premiéři zemí Visegrádské skupiny probrali možnosti sjednocení vystupování na půdě Evropské unie při projednávání podoby příštího víceletého finančního rámce na období let 2014 až 2020, které předseda české vlády označil za klíčové téma. Těžištěm této diskuse byla především budoucnost kohezní politiky EU.

"Usilujeme o co největší koordinaci v rámci Visegrádské skupiny. To, co nás nejvíce spojuje, je kohezní politika. Chceme silnou a efektivní kohezní politiku, která bude podporovat především konkurenceschopnost Evropy a Evropské unie v globální konkurenci, ale která zůstane i nadále ve svém hlavním cíli nástrojem, který má přispívat k podpoře méně rozvinutých států a regionů a současně přispívat tímto způsobem ke konkurenceschopnosti," uvedl po schůzce předsedů vlád český premiér Petr Nečas.

Kohezní politika tvoří též základ pro předsednickou deklaraci České republiky, jež stojí v čele Visegrádské skupiny od letošního června. "Tato deklarace shrnuje naše společné zájmy v této oblasti a v příštích týdnech společnou pozici dále rozpracujeme," dodal český ministerský předseda. Česká vláda klade důraz zejména na posilování konkurenceschopnosti evropské ekonomiky, a to především prostřednictvím dokončování vnitřního trhu.

Šéfové vlád Česka, Polska a Maďarska se na summitu věnovali také aktuálním otázkám energetiky, především rozvoji energetické infrastruktury a vzájemnému propojování energetických sítí ve středoevropském regionu. "Především jsme se soustředili na propojení severojižního propojení," řekl premiér Nečas s tím, že se svými protějšky projednali také plynovod Nabucco.

V oblasti energetiky se premiéři Česka, Maďarska a Polska věnovali také energetickému mixu. Premiér Petr Nečas zdůraznil, že je potřeba, aby v tomto směru zůstaly naše země konkurenceschopné. "Všechny země Visegrádské čtyřky se shodly, že není správné ustupovat od jaderného programu a jaderná energie má zůstat součástí energetického mixu," prohlásil český předseda vlády.

Více:
Nečas nechce stanovit termín pro přijetí eura. EU se mění

##PROFIL 211##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Tak prý jsme dobytci a šmejdi

13:09 Majerová (Trikolora): Tak prý jsme dobytci a šmejdi

Reakce na veřejném facebookovém profilu strany na urážky v komentářích