Liška (SZ): Ekologické zátěže těžby uranu, jádro není čistá energie

25.10.2011 17:16

Masivní zamoření spodních vod v okolí těžby uranu ve Stráži pod Ralskem ukazuje, že jaderná energetika není čistou ani nejlevnější energií.

Liška (SZ): Ekologické zátěže těžby uranu, jádro není čistá energie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Je proto rozumné ustoupit od plánů na budování dalších jaderných elektráren na území České republiky a naopak proměnit českou ekonomiku cílenými impulsy směřujícími ke zvyšování energetické efektivity a obnovitelných zdrojů.

„Potvrzuje se, že cena za jadernou energetiku je příliš vysoká. Ralsko je odstrašujícím příkladem, jaké bezpečnostní hrozby z jaderné energetiky vyplývají a jak nesmírně obtížné a nákladné je vypořádat se s dopady údajně čisté, bezpečné a levné energie. Daňový poplatník bude muset zaplatit desítky miliard korun za vyčištění zamořených území těžbou uranu. I v tomto kontextu se ukazuje, jak je důležité vsadit na obnovitelné zdroje energie, které se prokazatelně již v několika málo letech stanou levnějšími než energie vyráběná z jádra," konstatuje předseda Strany zelených Ondřej Liška.

„Stovky milionů kontaminovaných kubíků spodních vod a 4 miliony tun kyseliny sírové v podzemí i po 15 letech sanace jsou snad dostatečným mementem pro ty, kdo by chtěli obnovit těžbu uranové rudy ve Strážském bloku. A to nás čeká ještě dalších 30 let sanací a 30 miliard korun investic. Další těžba není jen hazardem s penězi daňových poplatníků, je to hazard s krajinou a obrovskou zásobárnou pitné vody pro další generace," doplňuje Josef Jadrný, člen krajské rady SZ a předseda občanského sdružení Naše Podještědí, které už řadu let proti obnovení těžby bojuje.

„Cenu za jaderný hazard státu zaplatí daňoví poplatníci a nikoli ti, kteří na úkor budoucích generací vytváří své zisky. Ministrem Kocourkem prosazované plány výstavby dalších reaktorů znamenají riziko ztráty stovek miliard korun. Miliardové náklady však přináší také proces uzavření jaderných elektráren po skončení jejich životnosti stejně jako výstavba a provoz konečného uložiště vyhořelého paliva, které doposud nikde neexistuje," říká člen Předsednictva Strany zelených Ondřej Mirovský.

Více:
Ať lidé neprotestují v ulicích, stačí jít na zastupitelství, radí týdeník

##PROFIL 198##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Že jsem „neviditelná”?

16:21 Ministryně Langšádlová: Že jsem „neviditelná”?

Rekapitulace výsledků práce ministryně pro vědu, výzkum a inovace, zveřejněná na svém veřejném faceb…