Dušek (ČSSD): Reforma společné zemědělské politiky diskriminuje nové členské země

26.10.2011 12:03

24. října 2011 se uskutečnilo ve Štrasburku jednání Výboru pro zemědělství a venkov Evropského parlamentu. Na jeho půdě proběhla výměna názorů s Dacianem Cioloşem, členem Komise odpovědným za zemědělství a rozvoj venkova ohledně legislativních návrhů v rámci reformy SZP. Tato debata umožnila více než 30 poslancům Evropského parlamentu položit otázky komisaři ohledně návrhu reformy společné zemědělské politiky po roce 2013, která byla předložena v polovině října.

Dušek (ČSSD): Reforma společné zemědělské politiky diskriminuje nové členské země
Foto: Redakce
Popisek: Robert Dušek

Očekávalo se, že po roce 2013 se podmínky mezi starými a novými členskými státy vyrovnají. To se však stále neděje. Připravovaná reforma společné zemědělské politiky EU opomíjí rovné podnikatelské podmínky pro členské země EU-15 i EU-12. Především se soustředí na další posílení environmentální role zemědělství. V rámci diskuse zaznělo, že například litevský farmář na přímých platbách dostane dokonce dvojnásobně míň, než jeho dánský kolega.

Velkým problémem pro české zemědělce je návrh zastropování přímých plateb.  Návrh předpokládá maximální dotaci 300.000 eur na farmu. Je sice možno si odečíst náklady na platy v předchozím roce (včetně daní a příspěvků na sociální zabezpečení), ale krácení dotací se nepříjemně dotkne zemědělců, kteří hospodaří na velkých zatravněných plochách. Největší dopad to může mít na farmy v pohraničí. S ohledem na těžkou situaci v tomto regionu, není možno s návrhem souhlasit.

Další problém může být i takzvané ozelenění. V tomto smyslu není pro české farmáře výhodné, aby 7% půdy zůstalo ležet ladem. To by podle odhadů mohlo znamenat ztrátu 4 až 5 miliard korun. Nemluvě o další ztrátě konkurenceschopnosti našich zemědělců, ale i celé EU vůči světu. Tempo růstu zemědělské výroby v EU je dnes ve srovnání s ostatními regiony světa pomalejší a jsme svědky poklesu podílu EU na světové produkci. Navíc tento návrh ozelenění zavádí další kontroly a přináší větší administrativní zátěž pro zemědělce. Dalším problémem návrhu je to, že se navrhuje v situaci, kdy jsou nejasné finanční prostředky pro zemědělství v rámci víceletého finančního rámce EU po roce 2013. Existuje stále šance se pokusit vyjednat lepší podmínky.

Pro konkurenceschopnost českých zemědělců je nejdůležitější, aby nedostali méně peněz, než zemědělci z jiných členských států EU.  Klíčové pro nás jsou rovné podmínky. A na to by se měli především soustředit naši vyjednávači, které tentokrát povede nový ministr zemědělství Petr Bendl.

Robert Dušek - poslanec EP, člen výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI)

Dále čtěte:
Dušek (ČSSD): Reforma SZP zjednodušení nepřináší. Dopady pocítí i čeští zemědělci
Fajmon (ODS): Buďte mladí, drobní a zelení, vzkazuje EU zemědělcům

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Chci, aby byla zachována kontinuita, která je v současné situaci nezbytná

21:03 Ministryně Černochová: Chci, aby byla zachována kontinuita, která je v současné situaci nezbytná

Vláda na návrh ministryně obrany Jany Černochové odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Ba…