Poc (ČSSD): Povodně a sucha - dva problémy s jedním řešení

23.11.2011 9:23

Dnes proběhl v Evropském parlamentu pod záštitou českého europoslance Pavla Poce seminář, na kterém bylo představeno jednoduché a efektivní protipovodňové opatření, jež by následně pomohlo řešit i problém klesající hladiny podzemních vod.

Poc (ČSSD): Povodně a sucha - dva problémy s jedním řešení

Slovenský vodohospodář Štefan Vaľo, který se zabývá stavbami lesních cest a vodních hrází již přes čtyřicet let, prezentoval europoslancům a Evropské komisi svůj pilotní projekt, ve kterém prokázal, že právě nepoužívané lesní přibližovací cesty v horách jsou jednou z hlavních příčin záplav.

Mechanickým příčným narušením a členěním těchto bývalých cest, které vznikají převážně při těžební činnosti, se zabrání rychlému odtoku vody z vyšších poloh do údolí. Tato úprava pomáhá retenci vody do půdy a tím i zvyšuje hladinu podzemních vod.

"Tyto přibližovací lesní cesty v horách a plochy zhutněné půdy je nutno ihned likvidovat a to nejlépe příčným narušením proti svahu. Potřebujeme legislativu, která by rekultivaci zhutnělé půdy vyžadovala. Každý den přibývají v EU stovky kilometrů takových ploch, po kterých se i při mírnějších deštích valí voda do nižších poloh. Voda prostě nemá šanci se vstřebat," řekl Vaľo

Dr. Tomáš Orfánus, člen Slovenské akademie věd, provedl experiment v Ťahanovcích na Slovensku, kdy byl simulován déšť o intenzitě 100mm za 3 hodiny, tedy stejně vysoké srážky, které způsobily ničivé červnové záplavy u obce Píle. Ukázalo se, že zatímco po neupravené zhutnělé půdě odtékalo 81 procent srážek do nižších poloh, opatření proti tvorbě povrchového odtoku se projevilo stoprocentní. 

"Po záplavách v obci Píla, jsme mimo tohoto experimentu provedli ještě studii, ve které jsme změřili, že nepoužívané lesní přibližovací cesty se zhutnělou půdou mohly mít na svědomí 52% podíl celkového povodňového odtoku. Můžeme jen doufat, že v praxi je to méně. A to je nyní nutné urychleně zmapovat." uvedl Orfánus.

Maria Brattemark z oddělení životního prostředí Evropské komise velmi ocenila pilotní projekt, vyžádala si dokumentaci projektu, projevila zájem spolupracovat a v tom smyslu i informovala, že Evropská komise bude připravovat studii přirozeně vodu zadržujících opatření. Studie má být publikována v dubnu 2012.

Europoslanec Pavel Poc k celé akci dodal: "Evropská unie podporuje systém protipovodňových opatření již dlouhou dobu. Bohužel například směrnici o zvládání protipovodňových rizik ne všechny členské země berou až tak vážně. Jsem velmi rád, že jsem mohl umožnit panu Vaľovi prezentovat toto jednoduché opatření na evropské úrovni. Jednoduchá, efektivní a levná opatření jako jsou tato, by mohla obzvláště v této době pomoci s narůstajícím rizikem záplav a úbytkem podzemních vod."

Dále čtěte:
Poc (ČSSD): Pojďme už konečně využít špionážní satelity k něčemu rozumnému!
Poc (ČSSD): Budou ohroženým druhem včely nebo i člověk? 

##PROFIL 1540##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavelpoc.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Pan prezident je prý zklamán, ale zklamáni jsme i my

11:17 Babiš (ANO): Pan prezident je prý zklamán, ale zklamáni jsme i my

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání o důchodové reformě na Pražském hradě