Vašíček (ČPS): Rozpad eura není žádná tragédie

04.12.2011 17:01

Se zájmem jsem si přečetl blog Františka Matějky „Kalousek v zájmu své existence lže. Rozpad eura není žádná tragédie“, s nadpisem naprosto souhlasím.

Vašíček (ČPS): Rozpad eura není žádná tragédie

Nicméně k textu mám výhrady a začal jsem psát do diskuse komentář. Je však příliš dlouhý, proto reaguji celým blogem.

Pro zjednodušení jsem některé odstavce shrnul do jedné věty (plný text je dostupný v komentovaném článku.

1)Odpovědný ministr financí uvažuje o rozpadu eurozóny už léta. - Souhlasím

2)Současné parlamentní strany neprosazují ideje, ale politika je pro ně prostředkem k bohatnutí z veřejných peněz. - Souhlasím. Dodávám však, že kalouskovo: „Všechny demokratické strany musí zmobilizovat ke společnému řešení. A tam musí padnout všechna ideologická tabu, protože pak už to není souboj o ideje, ale boj o holou existenci" lze chápat i jako zdůvodnění pro nastolení diktatury.

3) Boj o holou existenci přináší zdravé konkurenční prostředí do všech oblastí lidské činnosti a je podstatou na zdravých základech založeného oprávněného úspěchu jednotlivců, kteří pak tvoří silnou společnost jako celek. - Utopie, která zcela ignoruje lidskou podstatu společnosti. Rostoucí množství lidí neúspěšných na trhu, a odmítajících soutěžit na trhu se nevzdá dobrovolně přístupu ke zdrojům, což se obvykle projeví revolucí. Majetková práva nejsou ničím samozřejmým a přirozeným.

4) Tímto smysluplným propuštěním z důvodu naprosté zbytnosti dojde k narovnání zaměstnaneckého prostředí, nové tvorbě hodnot a k výraznému omezení dosavadního parazitování jedněch na doposud produkovaných hodnotách druhými. - Nesouhlasím. Nepomůže, když budou lidé více pracovat. Není nedostatek produktů práce je na trhu přebytek. Když lidé svůj produkt neprodají nebo budou pracovat zadarmo, nic si nekoupí. Pokud se trh práce pročistí, zůstane bez práce víc než polovina populace (zefektivnění státu+komerční trh). Globální nabídka práce stále prudce narůstá, a s rostoucí automatizací poptávka v mnoha lokalitách ubývá. Představa, že se na trhu vytvoří pracovní místa, je značně idealizovaná. Trh nedokáže reagovat dostatečně rychle a jeho cílem není využití pracovní síly. Pracovní síla je prostředek, efektivně nevyužitelnou trh jednoduše nevyužije. Pro trh to není žádný problém. Problém je to však pro lidi, kteří jsou na trhu neúspěšní. Na všechen dnes poptávaný užitek, existuje dostatek dodavatelů, celkově je přebytek kapacit. Není pro koho vyrábět. Mezi lidmi je málo peněz, a nechtějí utrácet. Problém není jen v přerozdělování, ale i v cenách na trhu a celkové organizaci společnosti. Přebujelý finanční systém zcela deformuje ceny. Nyní je společnost ve stavu, že stačí, aby pracovala polovina lidí, aby vyrobili zdroje pro všechny. Když těm „parazitům" na zdroje nedáte, nekoupí si je a neprodají se. K vytvoření zdrojů pro polovinu pracující populace stačí jen její polovina. Další pracující se stávají „parazitiy". Spirála „úspor" je roztočena. Vývoj EURa však nemá na tyto jevy podstatný vliv. V době průmyslové revoluce problém s příliš velkou nabídkou práce vyřešilo až zkrácení pracovní doby na polovinu (kromě zvýšení zaměstnanosti vznikl prostor pro trh využití volného času). S lidským faktorem si trh neporadí. Pro trh nemá lidský život žádnou cenu, pokud není zdrojem zisku.

5) Zrušením dotací se jednoznačně vyčistí trh a ten to potřebuje, po všech dosavadních regulacích z Bruselu, jako prase drbání. - Souhlasím, ale zpočátku to bude mít konkrétní negativní důsledky ve ztrátách z již běžících projektů (závazky) a negativně se projeví i na firmy závislé na dotacích. V nastalém chaosu se jistě přidá i nějaké tunelování. Vypínání dotací proto vyžaduje kvalifikovaný a otevřený přístup.

6) Existenci koruny je časovou a nákladovou výhodu oproti těm, kteří již v eurozóně jsou. - ano.

7) Média se začnou konečně zabývat skutečnými domácími problémy a ne eurobublinami, kterými nyní ve velkém zaplavují své stránky. - Naprosto nepodstatné. Propaganda zůstane stejná, jen budou jiná hesla.

Ještě dodávám, že existují minimálně tři scénáře rozpadu Eurozóny s různými dopady.

a)rozdělení eura na „slabé" a „silné" (nebo německý návrat k Marce - nejpravděpodobnější varianta)

b)devalvace a inflace (postupná totální monetarizace všech dluhů)

c)Odklon jihu včetně nezaplacení dluhů, revoluční vlna může zcela změnit majetkové poměry v celé Evropě

Více:
František Matějka: Kalousek v zájmu své existence lže. Rozpad eura není žádná tragédie

##PROFIL 1506##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČPS

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Baxa: Novela zákona zřizuje nový registr umělců

6:23 Ministr Baxa: Novela zákona zřizuje nový registr umělců

Vláda projednala legislativní ukotvení statusu umělce. Hlavním cílem předloženého návrhu je předevší…