Lukáš (ODS): Chci regionu vrátit přímý tah na branku a dynamiku

13.02.2012 14:28

Občanští demokraté ve Zlínském kraji si na svém nominačním sněmu zvolili do čela kandidátky pro letošní krajské volby Libora Lukáše. Ten v historii Zlínského kraje působí jako statutární náměstek hejtmana už podruhé, v předchozím volebním období byl hejtmanem a nyní by se rád do čela regionu vrátil. Má totiž pocit, že kraj ztrácí v posledních čtyřech letech potřebný "tah na bránu".

Lukáš (ODS): Chci regionu vrátit přímý tah na branku a dynamiku
Foto: red
Popisek: Logo ODS

Občanští demokraté vám dali celkem jednoznačně důvěru jako svému lídrovi do krajských voleb. Jaký je vlastně politik Libor Lukáš? Čím jste je oslovil, co nabídl?

Za roky mého působení v krajské politice mě moji straničtí kolegové měli možnost poznat a vědí, co ode mne mohou čekat. Při získávání jejich podpory jsem s nimi proto mohl hovořit zcela na rovinu. Nabídl jsem své vysoké pracovní nasazení, otevřený manažerský přístup k řízení kraje, kontinuitu v rozvoji regionu a v neposlední řadě své dlouholeté zkušenosti v krajské politice. Jsem lokální patriot v tom dobrém slova smyslu a prosazuji zásadu, že to, co kraj potřebuje, víme nejlépe my, kdo tu žijeme a pracujeme. Proto se také chci věnovat práci ve funkci hejtmana naplno. Jsem přesvědčený, že jen tak lze řídit kraj skutečně dobře, s plnou znalostí všech problémů. Mám pocit, že za poslední čtyři roky kraj tak trochu "usíná", že se ztrácí dynamika v jeho vývoji i prosazování jeho zájmů. Rád bych tento moment do krajské politiky vrátil, protože nynější postavení ODS ve vedení kraje nám neumožňuje realizovat naplno všechno, co zlínský region potřebuje ke svému rozvoji.

S jakými hlavními vizemi pro Zlínský kraj jdete do krajských voleb?

Není žádným tajemstvím, že náš region patří v rámci republiky k těm chudším. Že je zde vyšší míra nezaměstnanosti. Hospodářská situace v Evropě momentálně není příliš optimistická a dá se očekávat, že její důsledky dopadnou i na Českou republiku. Obyvatelé našeho kraje proto potřebují především jistotu v podobě přiměřené nabídky pracovních míst, ve zlepšení podnikatelského prostředí a tím i přísunu investic nutných pro rozvoj kvality života místních lidí. Úkolem kraje je vytvářet férové podmínky pro podnikatele, podporovat perspektivní odvětví a také zajišťovat přísun evropských peněz a prosazovat takový systém jejich rozdělování, který bude co nejlépe odpovídat potřebám regionu.

K oblastem, kterým jste se věnoval při svém dosavadním působení v krajském vedení, patří také rozvoj dopravní infrastruktury, modernizace dopravních cest a železnice, výstavba nových silnic a dálnic. Proč je toto všechno podle vás pro Zlínský kraj tak důležité?

To jde ruku v ruce s tím, co jsem už říkal. Aby v kraji vznikly nové pracovní příležitosti, je třeba dostat sem investory, kteří zde rozjedou novou výrobu. Proto spolu se státem zakládáme průmyslové zóny. Jedním z důležitých faktorů, které každý investor při rozjíždění nového projektu posuzuje, je i kvalitní dopravní propojení na evropskou silniční síť, které mu umožní přísun surovin i odvoz hotového zboží. Za jedno z perspektivních odvětví v kraji považujeme i cestovní ruch s nabídkou dalších volnočasových aktivit. I tady jsou kvalitní silnice nezbytnou podmínkou pro to, abychom sem turisty dostali. A v neposlední řadě se Zlínský kraj může stát důležitou spojnicí mezi západem a východem Evropy, místem, kudy se budou ubírat hlavní obchodní trasy. Proto třeba klademe takový důraz na dostavění rychlostní silnice R49, která bude významnou spojnicí se Slovenskem. Pro budoucí krajskou reprezentaci bude velkým úkolem přesvědčit vládu o nezbytnosti realizovat tuto stavbu až po slovenskou hranici.

Jakým způsobem se chystáte oslovit voliče? Jak bude probíhat vaše volební kampaň?

Nejlepší způsob, jak přesvědčit lidi, seznámit je s našimi plány, ukázat jim, co už jsme pro ně udělali, a zároveň se dozvědět, co je nejvíc trápí a v čem vidí priority, je osobní kontakt s nimi. V tom bude spočívat jádro naší volební kampaně. Méně billboardů, méně velkých mítinků na náměstích a více setkání s lidmi, při kterých probereme aktuální problémy v kraji. Postavili jsme, myslím, velmi kvalitní kandidátku. Chtěl bych zdůraznit, že my máme dlouhodobou podporu samospráv. Se starosty aktivně spolupracujeme a budeme nadále spolupracovat. Proto jsou na kandidátce ze tří čtvrtin zvolení zastupitelé obcí a měst. Jen starostů a místostarostů je jedenadvacet, téměř polovina. Nechybí ani zastoupení žen, mezi první šestnáctkou tvoří hned celou čtvrtinu. Pestré je i věkové složení, kromě zkušených komunálních politiků jsou tam i mladí dynamičtí lidé. 

Libor Lukáš
předseda místního sdružení
místopředseda oblastního sdružení
předseda regionálního sdružení
člen výkonné rady
zastupitel
zástupce hejtmana

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Ministr Rakušan stále obhajuje neobhajitelné

19:05 Mračková Vildumetzová (ANO): Ministr Rakušan stále obhajuje neobhajitelné

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Migračnímu paktu