Premiér Nečas: Protikorupční opatření uspořily přes deset miliard

14.02.2012 19:08

Vláda už splnila 40 z 84 úkolů ze Strategie vlády v boji proti korupci. Podle premiéra realizovaná opatření uspořily veřejné prostředky.

Premiér Nečas: Protikorupční opatření uspořily přes deset miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Premiér Petr Nečas a místopředsedkyně vlády pověřená bojem s korupcí Karolína Peake dnes shrnuli realizovaná opatření a představili další návrhy, které pomohou zmenšit prostor pro korupci.

Podle premiéra vláda chápe boj proti korupci jako jedno z klíčových opatření při své snaze o stabilizaci situace ve veřejných rozpočtech. „Každým krokem, který tato vláda činí, se snažíme nasypat písek do soukolí korupce. Uvědomujeme si, že boj proti korupci je během na dlouhou trať. Vždy se objeví nové, podstatně sofistikovanější způsoby, a na ty je nutné opět reagovat. Srovnání s minulostí jednoznačně ukazuje, že současná vláda pokročila v této oblasti mnohem dál, než vlády minulé,“ řekl premiér Petr Nečas.

Předseda vlády také poukázal na to, že vláda ihned po svém nástupu učinila razantní kroky tím, že uspořila 10 % v provozních výdajích na všech ministerstvech. „Náš odhad je, že při 10 % úsporách se prostor pro korupci mohl snížit minimálně o 5 %. Zásadně jsme změnili přístup k armádním zakázkám. Zrušením nákupu vojenské techniky na Ministerstvu obrany přes prostředníky ušetříme miliardy korun. Zde docházelo často k podezření, že jsou nákupy zbytečně předražené. Příkladem může být zrušení ekozakázky, čímž došlo k úspoře v řádu několika desítek miliard korun, nebo zrušení dostavby Ústřední vojenské nemocnice, kde dojde k úspoře 6 miliard korun.“

Předseda vlády zdůraznil, že protikorupční kroky vlády lze rozdělit do dvou základních skupin – prevence a represe. „První jsou opatření preventivní směřující k omezení korupčních příležitostí ve společnosti, jde tedy o předcházení korupce. Druhou skupinou opatření je represe, resp. přísnější postihování korupce“. K hmatatelným výsledkům podle premiéra přispěly opatření jako jsou elektronické aukce, rušení tzv. losovaček či zvýšení trestů za korupci u veřejných činitelů apod.

Korupci na komunální úrovni mají omezit tři novely

Předsedkyně Výboru pro koordinaci boje s korupcí a vicepremiérka Karolína Peake řekla, že bylo dosud splněno z protikorupční strategie 40 bodů z celkových 84. „Tato strategie považuje za splněný úkol takový, který je předložen do vlády. Já osobně považuji za splněný takový úkol, který je již v reálném životě, schválený vládou, sněmovnou i senátem a podepsaný prezidentem. Takovýchto úkolů je kolem desítky. Je důležité si uvědomit, že první rok se připravovaly analýzy či podklady pro samotné zákony. Právě v tomto roce nás čeká schvalování zákonů a veškerých legislativních kroků daleko rychleji,“ dodala Karolína Peake.

Podle místopředsedkyně vlády jsou nejdůležitějšími protikorupčními realizovanými opatřeními zákon o trestní odpovědnosti právnických osob či zavedení testů spolehlivosti pro další osoby působící v orgánech veřejné moci. Z bodů, které jsou ještě v legislativním procesu, zmínila Karolína Peake zpřesnění institutu spolupracujícího obviněného tzv. korunního svědka nebo posílení nezávislosti a odpovědnosti státního zastupitelství za výkon svěřené pravomoci.

V mezirezortním připomínkovém řízení jsou nyní také novely zákonů o obcích, krajích a hlavním městě Praze. „Všechny tyto tři návrhy považuji za velmi klíčové pro potírání korupce a neefektivního nakládání s veřejnými prostředky právě na komunální úrovni,“ dodala místopředsedkyně Karolína Peake s tím, že k těmto návrhům se sešla již tisícovka připomínek ze stran zástupců obcí a krajů.

Hlavní realizovaná protikorupční opatření

  •     Zpřísnění trestů za korupční jednání u úředních osob.
  •     Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob.
  •     Přístup orgánů činných v trestním řízení k údajům z daňového přiznání.
  •     Zřízení Generální inspekce bezpečnostních sborů.
  •     Rozšíření „testů spolehlivosti“.
  •     Změna podmínek k použití odposlechů telekomunikačního provozu a nasazení agenta.
  •     Změna zákona o veřejných zakázkách.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budoucnost: S Jiřím Dienstbierem o lobby v EU a Green Dealu

12:17 Budoucnost: S Jiřím Dienstbierem o lobby v EU a Green Dealu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k setkání s občany.