Paroubek: Národní socialisté podporují Týden neklidu na vysokých školách

27.02.2012 12:40

Národní socialisté vyjadřují svou otevřenou podporu tzv. „Týdnu neklidu“, který dnes zahájili studenti na celé řadě českých vysokých škol.

Paroubek: Národní socialisté podporují Týden neklidu na vysokých školách

Jako předseda národních socialistů budu usilovat o společné setkání zástupců z řad studentů tak, abych jim svou podporu mohl vyjádřit i osobně. Zatím žádné vládě v novodobé demokratické historii naší země se totiž nepodařilo si podobným způsobem proti sobě studenty poštvat.

Strana Národních socialistů – levice 21. století na svém sobotním předsednictvu (25.2.), stejně jako Mladí národní socialisté na svém ustavujícím sjezdu o týden dříve, nepodporuje reformu vysokých škol ministra školství Josefa Dobeše. Pro zahájení takto důležité reformy nepostačuje pouze předložení návrhu reformních změn, ale je také zapotřebí naplnit i zákonem předepsané úkony, jako je například povinnost projednat záměr s reprezentací vysokých škol (odst. 3 zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách). Pokud je mi dobře známo, zástupci vysokých škol záměry ministra Dobeše odmítli a zmíněné „reformní“ záměry s nimi projednány ani nebyly.

Jednoznačně odmítáme zavedení školného na veřejných vysokých školách, neboť jsme toho názoru, že vzdělání není zboží a stát by k němu měl umožnit rovný přístup všech občanů země. Zavedení školného by tento princip jednoznačně porušilo. Na to jsem upozorňoval již před sněmovními volbami v roce 2010.

Tehdy jsem se shodnul s Petrem Nečasem, že pokud by k takovému kroku mělo dojít, je zapotřebí velmi podrobná a široká diskuse. Říkal jsem zároveň, že pravicová vláda tuto přeskočí a přikročí přímo ke školnému, což se nyní potvrzuje, podíváme-li se do vládního programového prohlášení.

Petr Nečas, jak je jeho dobrým zvykem, před volbami říkal něco jiného, než po nich. Ukázkovým příkladem bylo zavádění poplatků u lékaře, kdy ještě před volbami v roce 2006 tvrdil, že vláda pravice žádné poplatky zavádět nebude. Před volbami v roce 2010 mu byla v rozhlase položena jednoznačná otázka, zda jeho případná vláda zavede školné. A odpověď? „Jasná odpověď je, že školné, to znamená přímé poplatky za studium, nezavedeme. (…) Ale má-li být zavedeno tzv. odložené školné, tak až na základě širší společenské diskuse.“

Ptám se proto veřejně premiéra Nečase, zda z jeho pohledu opravdu ona širší společenská diskuse již proběhla? Pokud ano, tak by mě – ale zřejmě nejen mě – zajímalo, kde to bylo.

Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Je třeba odvaha. Prázdná ruská škola v Bubenči. Využít pro studenty

13:04 Kolář (TOP 09): Je třeba odvaha. Prázdná ruská škola v Bubenči. Využít pro studenty

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prostorám ruské školy v Bubenči.