Zaorálek: Roztříštěnost zahraniční hospodářské strategie je nepřijatelná

13.03.2012 11:08

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) dnes představilo další ze svých nápadů na podporu ekonomických zájmů ČR v zahraničí. Již poněkolikáté se přitom snaží v této věci nastavit model vzájemné spolupráce s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). A poněkolikáté jsme svědky krachu této snahy o jakoukoli koordinaci zahraniční hospodářské politiky současné vlády.

Zaorálek: Roztříštěnost zahraniční hospodářské strategie je nepřijatelná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Oba resorty totiž nedokážou konstruktivně komunikovat. MPO předložilo údajně nový plán či koncepci na působení ekonomických diplomatů na našich zastupitelských úřadech v zahraničí, MZV však tvrdí, že tento návrh s ním nebyl po linii obou ministerstev oficiálně konzultován. Z neformálních vyjádření představitelů MZV vyplývá, že z kompetenčního a formálního hlediska není možné, aby MPO navrhovalo vlastní koncepci bez předchozích konzultací s MZV. Z obsahového hlediska kritizuje MZV návrh za příliš „obecný“, po přeložení z politického žargonu tedy za takový, co nepřináší nic nového.

Pikantní je skutečnost, že spor je veden zatím v nezávazné rovině mezi ministrem průmyslu a obchodu Kubou a náměstkem ministerstva zahraničí Dubem, tedy mezi členy ODS. Ukazuje to na neschopnost jedné ze stran vládnoucí koalice vést efektivní odbornou komunikaci mezi vysokými vládními funkcionáři vlastní strany. Současně se jedná o zjevné nepochopení pravidel meziresortní vládní koordinace, což předpokládá alespoň minimum vzájemné komunikace. Premiér Nečas se v této chvíli tváří, jako by se ho tento problém snad vůbec netýkal. Je to ale právě on, kdo má na této situaci zcela zásadní podíl, je to totiž předseda vlády, kdo by měl nést z titulu své funkce koordinační roli mezi znesvářenými resorty.

Výsledek? Mlčení.  Škody, které z této neschopnosti koordinovat základní ekonomické zájmy státu plynou, pak dopadají ve svém důsledku na veřejné rozpočty a tedy přímo i na občany ČR.

V zásadě ale při dnešním stavu vládní nečinnosti a chaosu nejde až tak o nic překvapivého. Vláda již dlouhodobě prokazuje svou neschopnost či neochotu hájit české národní zájmy i v ekonomické oblasti, což se aktuálně projevuje v plné naléhavosti téměř fatální situací při nečerpání evropských dotací. Nyní potenciálně hrozí ČR další hospodářské ztráty při neschopnosti nebo ignoranci dvou resortů domluvit se na efektivní ekonomické diplomacii.

ČSSD proto vyzývá premiéra Nečase a oba resorty – MZV a MPO, aby urychleně předložili do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR návrh nové úpravy výkonu ekonomické diplomacie, která by maximálně efektivně zajišťovala a prosazovala hospodářské zájmy ČR v zahraničí.

ČSSD je přesvědčena, že ekonomická diplomacie musí být součástí dlouhodobé koncepce zahraniční politiky bez ohledu na současnou vládní ideovou a politickou orientaci. Hospodářské zájmy ČR nesmí podléhat momentálním konjunkturálním zájmům a politickým sporům uvnitř vládnoucí koalice.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice