Rouček (ČSSD): Politika rozšiřování EU musí zůstat silná a otevřená

15.03.2012 4:46

Na plenárním zasedání ve Štrasburku dnes proběhla rozprava o politice rozšiřování EU a jednotlivých zemích v přístupovém procesu, konkrétně Islandu, Bývalé jugoslávské republice Makedonie (FYROM) a Bosně a Hercegovině.

Rouček (ČSSD): Politika rozšiřování EU musí zůstat silná a otevřená
Foto: liborroucek.cz
Popisek: Europoslanec Libor Rouček

Evropští socialisté a demokraté v této věci vítají, že i přes současnou hospodářskou krizi Unie získává politika rozšiřování nový impulz v podobě zemí západního Balkánu. Frakce evropských sociálních demokratů (S&D) v Evropském parlamentu se domnívá, že by Komise společně s členskými státy EU a vládami zemí západního Balkánu, měly pozitivně využít statutu Srbska jako kandidátské země na vstup do EU a urychlit provádění politických a hospodářských reforem, zejména tam, kde zaostávají.

Místopředseda frakce S&D Libor Rouček, který je zodpovědný za zahraniční  politiku a rozšíření, uvedl: "Rozšíření je jednou z nejúspěšnějších politik Evropské unie vůbec. Je v našem strategickém zájmu, aby byla i nadále silná a perspektivní. Vyčerpání, mdlost a únava, to jsou rysy, které si politika EU jednoduše nemůže dovolit."

Libor Rouček se také vyjádřil k jednotlivým zemím, které byly na plenárním zasedání ve Štrasburku diskutovány (Bosna a Hercegovina, Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), Island): "Vznik nové ústřední vlády v Bosně a Hercegovině je značně potřebným znamením pokroku. Bosna a Hercegovina by měla v prvé řadě provést zásadní opatření vedoucí k silnější a účinnější státní správě. To může zemi jako celek posunout směrem k vstupu do EU. Proto je klíčové, aby se politické elity zdržely akcí, které podkopávají autoritu státu. Dále jsme rádi za nově vedený dialog na vysoké úrovni pod vedením komisaře Füleho k přípravě Bývalé jugoslávské republiky Makedonie na přístupové rozhovory. Tamní orgány by měly plně využít této příležitosti k zesílení tlaku na reformy v pěti prioritních oblastech jako je svoboda projevu, právní stát, reforma veřejné správy, volební proces a boj proti korupci. S&D zároveň lituje, že zatím na mezinárodní úrovni nedošlo k žádnému konstruktivnímu posunu v řešení sporu s Řeckem. Důrazně vyzýváme obě strany, aby dospěly k vyváženému kompromisu. Současná situace je neudržitelná. Dále jasně podporujeme vstup Islandu do EU. Zároveň chválíme islandskou vládu za neustálý pokrok v přístupových jednáních. Jsme přesvědčeni, že země bude schopna dosáhnout potřebné široké podpory ze strany islandských občanů pro vstup do EU."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Letiště se nám v loňském roce podařilo rozhýbat a rozlétat

8:19 Hejtman Kuba: Letiště se nám v loňském roce podařilo rozhýbat a rozlétat

Cestovní kancelář Čedok přidává na zimní sezonu první destinaci z Českých Budějovic. Z jihočeského l…