Chládek: ČSSD v oblasti školství, kvalitní vzdělávání dostupné všem

02.04.2012 12:45

Kvalitní systém vzdělávání má mimořádný vliv na budoucnost a konkurenceschopnost celé naší země a je naším největším bohatstvím.

Chládek: ČSSD v oblasti školství, kvalitní vzdělávání dostupné všem
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Marcel Chládek

ČSSD si uvědomuje mimořádný význam této oblasti a považuje ji za svou prioritu. V poslední době, zejména vinou nekoncepčnosti pravicových vlád, se však školství dostalo na pokraj krize. Stále se snižující příspěvky na tuto oblast nutí školy a jejich zřizovatele k ústupkům a opatřením, na které však bohužel ve výsledku doplatí ti nejpotřebnější – děti a mládež.

Sociální demokracie představila svou vizi resortu školství s ústředním mottem: Kvalitní vzdělávání dostupné všem. Ve své zelené knize pro oblasti vzdělávání přicházíme se svými vizemi a návrhy, jak oblast školství zlepšit a pomoci tak zlepšit budoucí směřování České republiky.

Vzdělávání je pro rozvoj společnosti natolik důležité, že si zlepšení současného stavu bez široké diskuze nedovedeme představit. Stejně tak je tato problematika nadčasová. Nelze ji plánovat jen na čtyři roky dopředu, tedy na jedno funkční období politických stran. Vzdělávání musí být ušetřeno jakýchkoliv vlivů zvenčí. I proto upřednostňujeme jednání napříč politickým spektrem a všechny naše návrhy jsou připraveny za pomocí spolupráce odborníků.

Prakticky každá oblast školství má své specifické problémy. Nutno podotknout, že vedení odcházejícího ministra Josefa Dobeše se negativně odrazilo prakticky na všech úrovních vzdělávacího systému.

Do školství musíme zavést systém a říci si, k čemu slouží ten či onen vzdělávací stupeň. Základním kamenem vzdělávací soustavy je podle nás předškolní vzdělávání. To má klíčový význam při utváření osobnosti a úspěšném zařazení do společnosti. Podle ČSSD by tento stupeň vzdělávání měl být bezplatný a jeho poslední rok povinný.

Předškolní zařízení podle nás nelze brát jen jako pouhou hlídací či odkládací službu. Je rovněž potřeba tuto oblast financovat, kvůli tomu navrhujeme zřídit státní fond bezúročných půjček či státní investiční fond na budování a rekonstrukce vzdělávacích zařízení.

Co se týče základního a středního školství, tam se Josef Dobeš bohužel také příliš nevyznamenal. Spíše naopak. Hlavním problémem je jeho reforma financování regionálního školství, která hrozí zrušením až 80 % venkovských škol a je reálným podnětem pro vylidnění venkova. ČSSD je připravena vytvořit alternativní návrh ve spolupráci s kraji, kde by se přihlédlo ke specifikům jednotlivých regionů. Také je nutné zamyšlení nad plánovaným testováním žáků 5. a 9. tříd základních škol. Hrozí, že se žáci stanou otroky těchto testů a látka, která není jejich součástí, se bude při výuce zanedbávat, jak se stalo například v USA.

Kapitolou samou o sobě jsou pak státní maturity, kde – jak jsem varoval a jak nedávno potvrdil i Nejvyšší kontrolní úřad – se ukázalo, že jsou jak předražené, tak nesplnily své základní cíle.

Specifický problém představuje učňovské školství. To je třeba doslova vzkřísit.

Je jasné, že hlavním kritériem kvality výuky jsou pedagogové. V tomto souhlasíme s experty OECD, že je nutné připravit standardy pro učitelské povolání, a to v součinnosti s vysokými školami, pedagog by ale měl mít možnost se dále vzdělávat i v průběhu praxe. Je třeba připravit také kariérní řád. Platy vyučujících pak musíbýt kompetitivní s platy v ostatních sektorech hospodářství s cílem k roku 2020 dosáhnout průměrného platu učitele základní (střední) školy ve výši průměrného platu vysokoškoláka. Ve svých návrzích však myslíme i na nepedagogy – tedy další pracovníky škol, bez kterých by vzdělávací instituce nemohly fungovat. I jejich systém odměňování se musí zásadně přepracovat.

Co se týče vyšších odborných škol, ty mají ve vzdělávací soustavě své místo za předpokladu systémového zapojení do sítě škol. Zastavily se však podle nás někde uprostřed cesty. Řešením by bylo integrovat VOŠ do systému vysokého školství na bakalářském stupni.

U vysokých škol pak ČSSD navrhuje připravit alternativní návrh vysokoškolského zákona, a to opět napříč politickým spektrem a s využitím odborníků. Důraz klademe zejména na autonomii vysokých škol, tedy odstranění závislosti rozpočtů veřejných vysokých škol na každoročním sestavování rozpočtu státního, která velmi omezuje strategický rozvoj škol. Prosazujeme také naprostou nezávislost Akreditační komise ČR na ministerstvu školství a politických vlivech.

Důležitou otázkou je také školné na veřejných vysokých školách, které ČSSD zásadně odmítá, a to v jakékoliv podobě. Neexistují totiž žádné studie, které by dokazovaly validitu těchto představ podporovatelů školného. Podle nás zvýšilo sociální bariéry pro studující z nízko a středně příjmových skupin, což je nepřípustné.

Kapitolou, která je dlouhodobě zanedbávaná, je další vzdělávání po opuštění páteřní školské soustavy. Podle našeho názoru by tato oblast měla být v gesci MŠMT, které by mělo vytvořit koordinovaný systém celoživotního vzdělávání. Mělo by také garantovat celostátní certifikační systém lektorů, kteří se v současné době pohybují ve vzdělávání dospělých bez jakéhokoliv omezení. V této oblasti navíc vidíme příležitost pro střední a vysoké školy, které takto mohou vyrovnat volné kapacity, jež vznikly poklesem počtu žáků a studentů.

ČSSD chce rozvíjet oblast školství jako moderní flexibilní systém, který bude zajišťovat kvalitní vzdělávání od předškolního přes základní, střední a vysoké školství až po další vzdělávání tak, abychom dosáhli uceleného procesu celoživotního učení. Pouze celoživotní učení usnadní obyvatelům pružně reagovat na měnící se trh práce. Věříme, že je to jedna z cest, jak pomoci České republice a jejím občanům.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Zdravotní péče je veřejná služba, která musí být kdykoli dostupná všem

20:07 Okamura (SPD): Zdravotní péče je veřejná služba, která musí být kdykoli dostupná všem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zhoršující se dostupnosti zdravotní péče