Tejc: Snížení financí pro hasiče bude mít drtivý dopad na vnitřní bezpečnost státu

16.04.2012 19:19

ČSSD hrubě nesouhlasí s propouštěním tisíců hasičů a navrhuje dofinancování jejich rozpočtů z pojistného, jako v jiných zemích EU

Tejc: Snížení financí pro hasiče bude mít drtivý dopad na vnitřní bezpečnost státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

ČSSD hrubě nesouhlasí s připravovaným propouštěním tisíců hasičů a prodlužováním dojezdových časů v případě požárů, živelných a jiných katastrof jen z důvodů dosažení rozpočtových úspor. Proto ČSSD navrhuje vlastní řešení.
 
„Na jednání svolaném se zástupci všech poslaneckých klubů parlamentních stran ve Sněmovně, kromě Věcí veřejných, jsme se společně dohodli na jednáních vedoucích k urychlenému předložení novely zákona o pojišťovnictví. Ta by měla Hasičskému záchrannému sboru a dobrovolným hasičům přinést zhruba jednu miliardu korun z pojištění provozu motorových vozidel na pozemních komunikacích. Pojišťovny by se tak spravedlivě, jako v jiných zemích EU, podílely na technickém vybavení hasičů a dobrovolných hasičů, kteří svojí činností snižují jejich výdaje při vyplácení pojistných událostí,“ představil zásady nového návrhu J.Tejc.
 
Zajištění bezpečí a bezpečnosti na ulicích, v obcích a městech je jednou ze základních funkcí státu. Proto považuje ČSSD střednědobý rozpočtový výhled především Hasičského záchranného sboru ČR (HZS) a Policie České republiky za katastrofu pro zajišťování vnitřní bezpečnosti země v letech 2013 a 2014. Přijetí rozpočtového výhledu kritizovali sociální demokraté již na podzim loňského roku.
 
„Upozorňovali jsme, že takto zásadní snížení finančních prostředků bude mít drtivý dopad na vnitřní bezpečnost státu a současný vývoj událostí nám bohužel dává za pravdu. Trváme na dofinancování bezpečnostních sborů, případné propouštění by mělo zásadní dopady. Nelze připustit, aby došlo k prodloužení dojezdových časů hasičů o desítky minut či ochromení jejich činnosti pro nedostatek vybavení. Nelze dopustit, aby bylo upuštěno od prevence, protože v konečném důsledku by to mohlo znamenat navýšení škod na majetku a obětí na životech," uvedl J.Tejc.
 
Výběr pojistného činí nyní cca 22 miliard korun a vyplácení pojistných událostí 10 miliard korun. Politická shoda na vícezdrojovém financování jde podle J.Tejce napříč politickými stranami a očekává se, že upravený zákon by mohl vstoupit v platnost již 1. ledna 2013.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

13:09 Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výz…