Beneš (KSČM): Objektivní informace o bydlení potvrzují naše návrhy

13.05.2012 13:52

Vyjádření stínového ministra KSČM pro resort místního rozvoje Františka Beneše k odborné publikaci (vydané se spoluúčastí odborníků MMR ČR), která potvrzuje stanoviska KSČM k problematice bydlení.

Beneš (KSČM): Objektivní informace o bydlení potvrzují naše návrhy
Foto: kscm.cz
Popisek: Stínový ministr KSČM pro resort místního rozvoje František Beneš

Pětičlenný kolektiv autorů - zaměstnanců Ministerstva pro místní rozvoj a Ústavu územního rozhodování – vydal nedávno publikaci „Vybrané údaje o bydlení 2011“, kterou bych chtěl, hned úvodem, ocenit. Publikace vzbudila oprávněný zájem některých komentátorů, kteří se např. pozastavili nad nedobrou strukturou našeho bydlení. 685 661 nájemních bytů představuje pouhou třetinu bytů v bytových domech, čímž se Česká republika odlišuje od standardu okolních zemí, kde bydlí v nájemním vztahu dvojnásobný počet domácností. Mohl bych mít pocit uspokojení, protože přesně taková čísla i stejné důvody výhodnosti nájemního bydlení (např. větší mobilita pracovní síly), jsme prosazovali od samého počátku, kdy začala snaha o rozbití bytových družstev a tzv. privatizaci obecního bytového fondu.

Bohužel, bylo velmi těžké vystupovat proti masivní mediální podpoře vlastnického bydlení, přestože naše věcné argumenty o potřebě nájemních bytů pro 20 % obyvatel měst byly splachovány jen velmi obecnými frázemi o dobrých a špatných vlastnících. Přitom bylo od počátku jasné, že solidární přerozdělení nájemného ze stovek či tisíců obecních nájemních bytů dovolovalo, aby města postupně a levně (protože to dělala „za své“, nikoliv za peníze z banky) opravila téměř všechny své byty již v době, kdy nájemné přesáhlo 35 Kč z metru čtverečního měsíčně. Je možné prokázat, že k tomu směřovaly všechny naše návrhy na úpravu nájemního bydlení.

V uvedené publikaci lze najít spoustu dalších velmi zajímavých a objektivních údajů. Např. z přehledu bytové výstavby od r. 1948. Pro někoho bude možná překvapením, že počet rodinných domků postavených v jednotlivých letech 1971 až 1990 byl vesměs vyšší než po roce 2000, o předchozím desetiletí nemluvě. Dlouhodobě také prosazujeme, že v ČR je třeba stavět kolem 4 nových bytů ročně na 1000 obyvatel. I tento náš požadavek statistika v evropských zemích potvrzuje.

Chci upozornit ještě na tři skutečnosti: Bylo by třeba rozebrat a vysvětlit, proč průměrná doba výstavby bytu v současné době činí více než 4 roky. Dnes, kdy je rozestavěno přes 160 000 bytů, se jich ročně dokončí kolem 35 000. V sedmdesátých letech, kdy byla stejná rozestavěnost, bylo dokončeno ročně přes 80 000 bytů.

Mám za to, že by bylo třeba upřesnit i počet bytů, užívaných formou nájmu. Ze zkušeností vím, že nejméně 20 % bytů ve vlastnictví v bytových domech je pronajímáno. Zajímavé by proto bylo ověřit údaje z finančních úřadů, kolik takových příjmů je přiznáváno.

V přehledech nákladů na bydlení (z léta 2011) je uvedeno, že náklady důchodců, které souvisejí s bydlením, tvoří v nájemních bytech téměř 35 % příjmů domácností. Protože je zde překročena limitní hranice pro nárok na příspěvek na bydlení, považuji 83 000 žádostí z nájemních bytů o tento příspěvek za příliš nízký. Proto jsme také připravili a na webu KSČM zveřejnili návod, jak o tuto státní sociální dávku žádat.

Jedinou drobnou výhradu mám k názvu. Některé údaje jsou vztaženy jen do r. 2010, takže se nepodařilo zachytit výrazné změny z posledního období.

František BENEŠ, stínový ministr KSČM pro resort místního rozvoje

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bek: Školství jde správným směrem, změny teď musíme odpracovat

7:07 Ministr Bek: Školství jde správným směrem, změny teď musíme odpracovat

Jako ministr školství si vážím toho, že v domácí odborné komunitě existuje poměrně silná shoda na ro…