VV: Obce mají povinnost kontrolovat výherní automaty bez ohledu na vyhlášky

19.05.2012 6:42

Návod jak výrazně omezit počet loterijních terminálů v obcích bez zřetele na vyhlášky obcí a jakékoliv usnesení vlády.

VV: Obce mají povinnost kontrolovat výherní automaty bez ohledu na vyhlášky
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Logo Věcí veřejných

Obce mají povinnost kontrolovat výherní hrací přístroje v hernách a při zjištění, že počet interaktivních terminálů v jednotlivých hernách převyšuje počet výherních hracích přístrojů, jsou povinny žádat na MF zahájení správních řízení o zrušení povolení terminálů, které v jednotlivých hernách převyšují počet výherních hracích přístrojů.

1. Rozhodnutí Ministerstva financí vydaná podle § 50 odst. 3 loterijního zákona (dále jen LotZ) o tom, aby v hernách byly provozovány zejména loterijní terminály, jsou v v rozporu s § 17 odst.9 loterijního zákona, který zní: „(9) Hernou se rozumí místnost (soubor místností) určená zejména k provozování výherních hracích přístrojů. V herně musí být po celou dobu provozu zajištěn dozor. Do herny je zákaz vstupu osobám mladším 18 let. Provoz herny se řídí schváleným herním řádem.“

2. Ústavní soud v Nálezu 202/2011 Sb. ve věci vyhlášky města Chrastava konstatoval v odst. 44. „Ústavní soud na základě tohoto popisu zařízení dospěl k závěru, že charakter ILV neumožňuje jejich podřazení pod úzkou definici výherního hracího přístroje podle § 17 odst. 1 loterijního zákona, neboť videoloterijní terminály jakožto koncové herní stanice, které jsou součástí širšího a složitějšího systému, jehož jádro je umístěno centrálně, postrádají vlastnost kompaktnosti, kterou vyžaduje definice obsažená v § 17 odst. 1 loterijního zákona.“
 Zkratka ILV znamená interaktivní videoloterní terminály, které Ministerstvo financí (dále jen Ministerstvo) nazývá „jiná technická herní zařízení“ (dále jen loterijní terminály). Ze zde citovaného nálezu je zřejmé, že loterijní terminály jsou jiným zařízením než výherní hrací přístroje.

3. Skutečnost v hernách je však taková, že jsou v nich z 90% až 100% právě interaktivní videoloterijní terminály, které povolilo Ministerstvo financí ač v hernách mají být provozovány „zejména“- tedy z větší části- výherní hrací přístroje- viz § 17 odst. 9 LotZ citovaný výše ad 1.

4. Loterijní zákon stanoví v § 43 odst.7: „ Loterie a jiné podobné hry, které nesplňují všechny podmínky tohoto zákona, nelze povolit.“ Proto Ministerstvo financí nesmělo povolit do heren vyšší počet interaktivních videoloterijních terminálů než počet výherních hracích přístrojů v téže herně. K tomu je třeba zdůraznit, že správní rozhodnutí o povolení provozu loterijního terminálu vždy obsahuje konkrétní provozovnu a výrobní číslo terminálu a jedině na ni se toto povolení vztahuje tzn. že tento terminál nesmí být umístěn v jiné provozovně, leda by získal nové správní rozhodnutí.

5. Provoz interaktivních videoloterijních terminálů do heren povolilo Ministerstvo. Loterijní zákon stanoví v § 43 odst. 1: „ Orgán, který loterii nebo jinou podobnou hru povolil, zruší povolení, jestliže nastanou nebo dodatečně vyjdou najevo okolnosti, pro které by nebylo možné loterii nebo jinou podobnou hru povolit, nebo se ukáže dodatečně, že údaje, na jejichž podkladě bylo povolení vydáno, jsou klamné.“
 Proto je Ministerstvo povinno zahájit správní řízení o zrušení povolení k provozu všech těch loterijních terminálů, které v jednotlivých hernách převyšují počet výherních hracích přístrojů.

Procesním ustanovením k tomuto zrušování je § 101 zákona č. 500/2004 Sb. Správní řád, které stanoví:„Nové rozhodnutí. Provést nové řízení a vydat nové rozhodnutí ve věci lze tehdy, jestliže…
 e) tak stanoví zvláštní zákon.“ Tím zvláštním zákonem je právě zde citovaný zde § 43 odst.1 loterijného zákona a právě podle něj je Ministerstvo povinno zrušit všechna tato povolení provozu.

Shrneme-li výše uvedené právní předpisy, pak obce jsou povinny kontrolovat všechny herny na svém území. Pokud dojde ke zjištění, že interaktivní videoloterijní terminály převyšují ve svém počtu výherní hrací automaty v provozovně, pak je obec povinna požadovat na Ministerstvu financí, podle shora uvedených právních předpisů, požádat o zrušení povolení k provozu. Ministerstvo financí je pak povinno toto povolení zrušit a případně vydat postihy za toto nesplnění. To umožňuje i obcím, které nemají vyhlášky aktivně jednat v oblasti problematiky hazardu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

14:07 Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řešení ilegální migrace