Línek (KDU-ČSL): Ve východoevropských zemích si naší pomoci cení

20.05.2012 6:30

Hlavní město Gruzie Tbilisi, české ministerstvo zahraničí a Evropská komise spolu zorganizovaly týdenní seminář o reformách veřejné správy na místní a regionální úrovni. Obdobná akce už proběhla loni v Charkově na Ukrajině. Za Českou republiku se ho jménem Výboru regionů zúčastnil náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Línek (KDU-ČSL): Ve východoevropských zemích si naší pomoci cení
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Seminář je součástí politické iniciativy Východní partnerství, kterou Evropské unii navrhla v roce 2009 během svého předsednictví Česká republika. Cílem této iniciativy je prohlubovat vazby a vytvářet dobrou sousedskou politiku EU vůči šesti postsovětským evropským státům – Arménii, Ázerbájdžánu, Bělorusku, Gruzii, Moldávii a Ukrajině. V oblastech budování stability veřejné správy a kontaktů mezi lidmi a institucemi je zapojen Výbor regionů EU, který vytvořil s těmito zeměmi společný orgán CORLEAP (Conference of Regional and Local Authorities of the Eastern Partnership and the EU). Jediným členem CORLEAPu za Českou republiku je náměstek hejtmana Roman Línek, který na Tbiliském semináři vystoupil a diskutoval s místními zástupci všech šesti zemí.

   „Je potřeba se vrátit v myšlenkách do období po roce 1989 u nás, kdy jsme po letech totality byli vděčni za každou pomoc a inspiraci při obnově normálně fungující demokracie,“ uvedl v Tbilisi Roman Línek a pokračoval: „Podobný typ akcí navíc pomáhá budovat dobré jméno České republiky a východní trhy jsou pro nás a naše firmy velmi důležité. Vím například o firmě z Pardubického kraje, která v Gruzii úspěšně podniká v oblasti energetiky a věřím, že takové aktivity budou v těchto zemích narůstat.“

Na semináři, který zahájil 1. náměstek ministra zahraničí ČR Jiří Schneider mimo jiné vystoupili starosta Valletty z Malty či reprezentanti nevládních organizací, které se podílejí na zahraniční pomoci v Gruzii a dalších zemích. „Bylo pro mne milým překvapením, že české neziskovky jako je Adra, Člověk v tísni či charita, zde již několik let pomáhají v řadě projektů v celkové hodnotě čítající desítky milionů korun. Zmírňují tak problémy, které přinesl mnohým lidem nedávný válečný konflikt s Ruskem a dodnes napjaté vztahy v celém teritoriu. Právě tímto přístupem se umocňují přátelské a politické vazby a vytváří se živná půda pro růst vzájemného obchodu a podnikatelských příležitostí,“ shrnul své pocity Roman Línek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peksa (Piráti): Namísto pomoci zemědělce čeká zmatek a nejistota

19:05 Peksa (Piráti): Namísto pomoci zemědělce čeká zmatek a nejistota

Evropským parlamentem prošla opožděná reakce na zemědělské protesty. Návrhy byly ale šité horkou jeh…