Březina (ČSSD): Zakázka pro Opencard. Opět za miliony a bez posudku

31.05.2012 21:06

Rada HMP rozhodla o zakázce v jednacím řízení bez uveřejnění na základní a rozšířenou podporu systému Opencard a přidělila ji opět společnosti Haguess bez jakéhokoliv oponentního posudku.

Březina (ČSSD): Zakázka pro Opencard. Opět za miliony a bez posudku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Březina

V srpnu loňského roku Karel Březina prosadil v usnesení Rady hlavního města Prahy č. 1123, že ke každé veřejné zakázce vyhlašovaných odborem informatiky musí být zpracován oponentní posudek. Nové vedení města potvrdilo dne 6. prosince 2011 usnesením č. 1964 záměr pokračovat v realizaci oponentních posudků. Již v dubnu letošního roku však Rada HMP rozhodla o zakázce v jednacím řízení bez uveřejnění na základní a rozšířenou podporu systému Opencard a přidělila ji opět společnosti Haguess bez jakéhokoliv oponentního posudku.

Podle návrhu prosazovaného sociálními demokraty měl být ke každé zakázce v oblasti informatiky, jejíž předpokládaná hodnota přesáhne dva miliony korun, zpracován oponentní posudek, který by pomohl předcházet podobným excesům jakým byla kauza Opencard. Rada HMP však v praxi rychle udělala výjimku, což zdůvodňuje nedostatkem času na vypracování posudku. Bylo prý obtížné získat kvalitního oponenta, který by se tohoto úkolu v tak krátkém časovém horizontu zhostil. To je ale téměř absurdní odůvodnění, jelikož usnesení o zpracovávání oponentních posudků bylo dlouhodobě známo, přičemž vítěz této zakázky byl přijat na začátku dubna. Přitom například na vypracování nového odhadu na předpokládanou cenu zakázky čas zbýval. 

Pro Pražany jsou ale v tomto případě děsivá opět čísla, kdy ve výzvě z března 2012 byla uvedena předpokládaná cena zakázky na tuto podporu systému 24 milionů korun, Rada HMP ale následně schválila dne 3. dubna 2012 cenu této zakázky za 75 milionů! Pražský zastupitel za ČSSD Karel Březina se na nesoulad těchto očekávaných a dosažených cen (mimo jiné) dotazoval v rámci interpelace na radní Evu Vorlíčkovou, která je zodpovědná za informatiku včetně Opencard. „Paní Vorlíčková navíc již dříve prohlásila, že Praha touto zakázkou ušetřila 11,3% nákladů. Dle její odpovědi na mou interpelaci se jedná o úsporu 11,3% nákladů oproti původně nabízené ceně firmou Haugess, ke které došlo v rámci jednání nad detailním rozkladem ceny služeb. Ovšem to, že Praha původně požadovala cenu 24 milionů a následně zakázku přidělila za 75 milionů, bylo prý způsobeno chybnými údaji od projektového manažera. Zajímavé je, že nový odhad ceny získalo hlavní město poté, co původní odmítl sám uchazeč,“ popisuje detaily zakázky Karel Březina.

„Fakt, že Rada hlavního města porušila vlastní usnesení o oponentních posudcích a učinila tak navíc právě u této poměrně kontroverzní veřejné zakázky, budí značná podezření a pražská ČSSD takové postupy důrazně odmítá. Jako nesmyslné se nám jeví také uzavření smlouvy na celé dva roky. Výpovědní lhůta 3 měsíce není pro nás v tomto směru žádnou útěchou,“ dodává zastupitel Karel Březina.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

21:03 Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

Ve čtvrtek 18. dubna byla v Poslanecké sněmovně zahájena mimořádná schůze, svolaná na žádost opozice…