Nečas: Ratifikací nepřijímáme vůbec žádný závazek ani finanční, ani nefinanční

05.06.2012 19:22

Projev na 40. schůzi Poslanecké sněmovny dne 5. 6. 2012

Nečas: Ratifikací nepřijímáme vůbec žádný závazek ani finanční, ani nefinanční
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, možná si vzpomenete, že když jsme projednávali tento návrh na svém posledním přerušeném zasedání, tak tady byla vedena velmi duchaplná debata o koze a o voze. Já ji tady nechci opakovat, nicméně to, že většina řečníků, kteří mluví proti, mluví o úplně něčem jiném. Je prostě faktickou skutečností a jisté dejme tomu opomenutí paměti tady demonstroval i pan kolega Bauer.

Chtěl bych navíc připomenout, že premiér ČR postupoval na této Evropské radě na základě rámcové pozice, schválené jednomyslně vládou ČR včetně hlasu tehdejšího ministra vnitra Radka Johna a ministra dopravy Víta Bárty. Jedině na základě této rámcové pozice mohl premiér předstoupit před obě dvě komory parlamentu s žádostí o vyslovení předběžného souhlasu. Bylo to schváleno ještě v době, než došlo k personálním změnám, takže rámcová pozice, teprve na základě rámcové pozice byla vydána žádost o předběžný souhlas. To za prvé.

Za druhé, my tady diskutujeme o tom, zda má existovat nebo nemá existovat Evropský stabilizační mechanismus, který ale již byl schválen v červenci roku 2011. Já to chci znovu zdůraznit. Tímto hlasováním nerozhodujeme o svém přistoupením k Evropskému stabilizačnímu mechanismu. Nerozhodujeme.

My pouze vytváříme mezinárodně smluvní a ústavně konformní podmínky pro partnery v rámci eurozóny, aby oni mohli účinně právně ratifikovat vznik tohoto Evropského stabilizačního mechanismu, čili nepřijímáme vůbec žádný závazek ani finanční, ani nefinanční. Chci zopakovat, že o tomto samém bodě musí rozhodnout i britský parlament, kde Británie podobně jako Dánsko i dánský parlament mají vyjednán opt-out z eura. I oni schvalují tuto změnu Lisabonské smlouvy, která, znovu opakuji, nemá za úkol nic jiného než vytvořit právní rámec pro existenci tohoto Evropského stabilizačního mechanismu.

Tak je přece s prominutím, dámy a pánové, na hlavu padlé podsouvat Britům a Dánům, kteří mají vyjednaný opt-out z eura, že na sebe berou finanční závazky z fungování eurozóny. To je prostě absolutní nesmysl a já prosím, aby jaksi těmito argumenty naprosto chybnými nebyla urážena inteligence tohoto zákonodárného sboru. A to, že tady máme pouze vytvořit právní rámec pro fungování Evropského stabilizačního mechanismu a nikoliv pro jeho připojení, tak já bych použil jedno přirovnání. Je to asi podobné, jako když by Sněmovna znovu hlasovala o registrovaném partnerství, protože mluvím ke stranám, které se dejme tomu orientují více liberálně, a současně bychom tím říkali, že každý, kdo hlasuje pro registrované partnerství, tím přijímá závazek registrované partnerství uzavřít.

Je to asi podobná logika, jako když tady někdo tvrdí, že tím, že hlasujeme pro tuto změnu Lisabonské smlouvy, že tím automaticky hlasujeme pro to, abychom vstoupili do Evropského stabilizačního mechanismu. Jako tomu nebylo u registrovaného partnerství, není tomu ani tady u této změny Lisabonské smlouvy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

23:08 Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovaným změnám v zákoníku práce