Bárta: Rozkvět hazardu pod ministrem Kalouskem

08.06.2012 9:58

Ministr Kalousek působí na české scéně už dlouhou dobu jako vrchní ochránce hazardu.

Bárta: Rozkvět hazardu pod ministrem Kalouskem
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vít Bárta

Zde je malý úryvek z toho, jak se proti tomu postavily Věci veřejné a jak kvůli tomu nakonec skončila koaliční vláda.

Věci veřejné prosazovaly jako jedno z hlavních témat řádné zdanění a omezování hazardu. Narovnání protiprávního jednání, které probíhalo na Ministerstvu financí při povolování hracích nových druhů výherních automatů, bylo skandální. Rozhodli jsme se proti tomu všemu ostře bojovat.

Lobby hazardních skupin je však velmi silná a boj proti ní je více než obtížný. První zjevným projevem tohoto lobbingu byl zákon předložený poslancem Farským alias Lex Farský. To byl jasně zákon, který napsaly samy loterijní společnosti. Byl to zákon, který měl hazard výrazně omezit, ale stal se přesný opak. Hazard si sám sobě podal pomocnou ruku. Zavedla se nová forma zdanění, avšak celkový výběr daní a poplatků byl stejný jako v minulosti, kdy si hazard vymohl množství výjimek.

Podle slov pana poslance Novotného, nezdolného bojovníka proti hazardu, byl právě tento zákon největší lumpárna, jakou ve sněmovně zažil. Zákon totiž v podstatě legalizoval podvodné povolování výherních automatů ze stany Ministerstva financí, i když poslanci věděli, že ústavní soud tuto lumpárnu jasně pojmenoval. Ministerstvo po léta podvádělo a vydávalo nezákonně povolení pro provozování nových automatů. Tento zákon tyto lumpárny dosti neohrabaně legalizoval. Pro obce to v podstatě znamenalo, že je jim na oko umožněno automaty regulovat, nicméně bylo nastaveno tříleté přechodné období, po kterou tato pravomoc neplatila. Plus navíc společnosti se mohly odvolat ve správním řízení, kde rozhodování může trvat až 2 roky a poté se můžou odvolat se správnímu soudu, kde rozhodování může trvat stejně tak 2 roky. Dohromady to znamená dobu 7 let, po kterou se obce účinně nemůžou bránit proti novým podvodně povoleným automatům.

Úděsné přitom je, že tento zákon byl prohlasován napříč politickým spektrem. Hlasovali pro něj poslanci ODS, ČSSD, TOP 09 i KSČM. Jednalo se o první a největší koaliční nevěru. Zjevnou a neobhajitelnou. Chobotnice hazardu má tolik síly, že výhodné podmínky jí odhlasují celá politická scéna!

Dalším krokem „proti“ hazardu bylo předložení zdanění hazardu v rámci zákona o jednom inkasním místu. Tento zákon zvyšoval zdanění také jen na oko. Jediným kladným dopadem bylo to, že se hazardu zrušily odvody na tzv. veřejně prospěšné účely. Naštěstí se tak zamezilo odváděním prostředků na pseudoprospěšné účely, ve skutečnosti přihrávání odvodů spřízněným firmám.

Na poslední chvíli se navíc TOP 09 podařilo prosadit do zákona odvod z výherních automatů vztažených na dny místo původní platby za čtvrtletí. Firmy tak můžou automat přihlásit na jeden den v roce a zaplatit jen zlomek původního odvodu. To, kolik dní automat skutečně provozován je, je obtížně dohádatelné. VV nakonec s tímto se skřípěním zubů souhlasily, protože zrušení odvodů na „veřejně prospěšné účely“ bylo cennější.

Na začátku roku 2012 se však Kalouskovi, ministerstvu financí a celému hazardu postavil další významný hráč. Byl jím veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Ten předložil na vládu stanovisko, které měl potvrzené nálezem Ústavního soudu, že Ministerstvo financí neplní správně funkci povolování automatů. Ve svém nálezu ombudsman navrhoval uložit Kalouskovi, aby byla revidována povolení výherních automatů. To by byla pro herní průmysl velká rána. Stanovisko bylo několikrát projednáváno na vládě, několikrát byla vedena bouřlivá diskuze, několikrát se VV podařilo zamezit tomu, aby Kalousek tento nález shodil pod stůl. Co se však stalo potom, co Věci veřejné odešly z vlády a co už se proti Kalouskovi nikdo nepostavil? Vláda revidovala své stanovisko a místo toho, aby byla učiněna přítrž povolením pro automaty na několik let, současný stav pokračuje. Moc dobře si vzpomínám na to, jak pan poslanec Novotný říkal, že kvůli tomuto může padnout vláda.

Zdanění výher bylo explicitně prosazeno do dodatku koaliční smlouvy. VV poté měly v ruce písemný závazek a začaly ho tvrdě prosazovat, ale ministr Kalousek tomu bránil. A pád vlády nakonec nastal. Véčka odešla z vlády a hazard jede dál. Ministr Kalousek zřejmě pochopil, že VV ve vládě mu budou pro hazard příznivé zákony opakovaně vetovat. Celkem jsme koaliční veto na začátku roku 2012 použili 3x. Rozhodl se proto pokračovat bez nich.

A není všem dnům konec. Na Ministerstvu financí se připravuje další novela zákona o provozování sázkových her. Parametry, které se zde navrhují, jsou skutečně skandální. Zákon má opět legalizovat neuvěřitelně dlouhá povolení pro provozování automatů, kdy obec nemá reálnou možnost se proti tomu bránit. V zákoně se neúnosně zvyšují povolené výhry i výše sázek. To jen povede k prohloubení problému se závislostí na hazardních hrách. Návrh VV na zvýšení sazeb odvodů samozřejmě neprošel. Zásadní rozpory, které byly podány za úřad Karolíny Peake, byly po odchodu VV z vlády „zázračně“ vypořádány.

Za dob ministrování pana Kalouska zkrátka český hazardní byznys jen vzkvétá. Má totiž výborného strážce. Kalousek ho chrání proti všem nespokojencům a bojovníkům. Hazard je pod jeho vedením neuvěřitelně zakořeněný a rozlezlý. Celý provoz nových automatů v hernách a hospodách je prováděn mimo režim proti praní špinavých peněz. V žádné zemi civilizovaného světa nepotkáváte v centrech měst hernu za hernou, nikde na Vás nebliká tolik neonů s nápisem Jackpot. V civilizovaném světě je hazard přísně usměrněn do uzavřených kasin, která jsou jasně regulována. Nikde nemá hazard takovou moc jako u nás. A dokud bude na ministerstvu financí vše řídit Kalousek, tak ani ke zlepšení stavu nedojde.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vít Bárta

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

23:07 Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu a 42 milionům na informač…