Homolka (KSČM): Petici občanů za Žateckou nemocnici podpořil i Senát

21.06.2012 18:09

Stále častěji vnímám různá rozhodnutí vlády jako zkoušku, co všechno ještě jsou lidé schopni vydržet a finančně unést.

Homolka (KSČM): Petici občanů za Žateckou nemocnici podpořil i Senát
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor za KSČM Václav Homolka

Obdobné je to i při tzv. optimalizování počtu nemocnic v ČR. Ačkoliv je u nás spádovost počtu obyvatel na jednu nemocnici vyšší než třeba v Rakousku či Německu, přesto je tu snaha Ministerstva zdravotnictví ČR a Všeobecné zdravotní pojišťovny rušit další a další nemocniční zařízení.

Celý proces, jak se postupuje, je dobře vidět v okrese Louny s jeho 90 tisíci obyvateli. V minulosti zde byly tři nemocnice. Když se zrušila ta v Podbořanech a argumentovalo se odborností lékařů a kvalitním vybavením, nikdo nijak zvlášť neprotestoval. Když však došlo k prodeji nemocnice v Lounech do soukromých rukou, už se ozývaly hlasy, nutno říci zcela oprávněné, neboť posléze zkrachovala a zanikla. Zůstala „Žatecká“, kterou vlastní samotné město. To od převzetí nemocnice do zařízení investovalo přes 300 miliónů Kč, a tak se zdálo, že alespoň tato nemocnice bude mít podporu a zaručenou budoucnost. Kupodivu nemá. Ministerstvo zdravotnictví rozjelo program optimalizace sítě porodnic a Žatecká nemocnice měla přijít o dětské a gynekologicko-porodnické oddělení, což by v konečném důsledku mohlo znamenat zánik celého zařízení z ekonomických důvodů.

To však občané bydlící v regionu odmítají. Vznikla petice, kterou podepsalo téměř 20 tis. dospělých lidí. Byla doručena do Senátu a Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, jehož jsem členem, ji vzal na vědomí jako důvodnou. Při jejím projednávání mě docela udivil přístup ministra Hegera, který nedával nemocnici do budoucna příliš mnoho nadějí na přežití s tím, že v dostatečné vzdálenosti jsou další nemocnice. Nakonec přece jen připustil, že by se po krajských podzimních volbách mohla koncepce změnit. Zato generální ředitel VZP Horák označil investované stamilióny žatecké radnice za špatný podnikatelský záměr, což vyvolalo řadu reakcí, mj. od zastupitele Ústeckého kraje Jaroslava Komínka (KSČM). Ten zdůraznil nezodpovědný přístup státu, který se rád zbavuje povinností a přenáší je na jiné, ale bez potřebných finančních prostředků. Bylo vidět, jak občané svou iniciativou propojili orgány samospráv všech obcí a jejich jednotný přístup byl ve vystoupeních znát.  Také zazněly osobní zkušenosti s porodem, kdy se ukázalo, jak mnoho případů je problémových a často i tragických. Sám mohu potvrdit, když jsem byl u porodu druhého dítěte, že se vyskytla nečekaná okolnost a manželku museli rychle operovat. Pokud by rodila doma, tak nevím, jak by vše dopadlo. Velká kritika se snesla i na dojezdovou vzdálenost s ohledem na ubohý stav našich silnic, které jsou schopny porod ještě uspíšit.

Petice měla odezvu i u senátorů, v jejichž řadách je poměrně hodně lékařů a někteří z nich měli i přímý pracovní kontakt s nemocnicemi v lounském okrese. Z dlouhé diskuse vzešlo usnesení Senátu, který důrazně žádá MZ ČR, VZP a Ústecký kraj zachovat dětské a gynekologicko-porodnické oddělení v nezměněném rozsahu na roky 2013 a následující, dále zachovat Nemocnici Žatec, o. p. s. ve spádové oblasti okresu jako jediné zdravotnické zařízení.

Senát doporučil MZ ČR, VZP a Ústeckému kraji, aby se nemocnice stala plnohodnotnou součástí sítě zdravotnických zařízení v rámci Ústeckého kraje i v rámci celé ČR. Ministerstvu zdravotnictví navíc doporučil, aby zastavilo tzv. optimalizaci sítě porodnic a nastavilo optimální zpětné vazby mezi poskytovateli zdravotní péče, zdravotními pojišťovnami a pacienty. 

Jak se bude usnesení Senátu aplikovat v praxi, ukáže další vývoj. Rozhodně však tento vývoj ovlivní výsledek blížících se voleb do Zastupitelstva Ústeckého kraje. Přejme tedy Žatecké nemocnici, aby plně zapadla do koncepce zdravotnických zařízení v rámci tohoto kraje, ale i v rámci celé České republiky. 

Václav Homolka, senátor PČR

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

14:07 Šlachta (Přísaha): Migranti musí čekat na vyřešení žádosti mimo Evropskou unii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řešení ilegální migrace