Holišíková (NS-LEV21): Za strmý propad důchodů budou moct pravicové vlády

29.06.2012 7:33

V těchto dnech se stáváme svědky začínající kampaně různých privátních fondů, které se všelijakým způsobem snaží ovlivnit veřejné mínění tím, že pokud si lidé okamžitě nezačnou spořit v soukromých penzijních fondech, jejich důchody se budou za deset či dvacet let pohybovat na drasticky nízké úrovni...

Holišíková (NS-LEV21): Za strmý propad důchodů budou moct pravicové vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně NS-LEV 21 Tereza Holišíková

Příkladem budiž včerejší zpráva o tom, že dnešní třicátníky čeká v penzi, tedy v roce 2050, strmý propad důchodů vzhledem k průměrnému příjmu. Ředitelé penzijních fondů proto všem lidem doporučují, aby si vytvořili co nejširší portfolio spořicích produktů. Své doporučení pak podporují studii institutu IDEA při akademickém pracovišti CERGE EI, kde působí i Jan Švejnar.

Jaká je skutečnost? Pokud bude zachován stávající trend důchodové reformy nastartovaný ministry Kalouskem a Drábkem za nečinného přihlížení předsedy vlády Nečase, tedy trend poklesu reálné výše důchodů, pak má tato studie pravdu.

Rostoucí podíl obyvatelstva v důchodovém věku na celkové populaci je nevyhnutelný. Z aktualizované prognózy Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy z roku 2010, kterou zpracovávali uznávaní odborníci v oboru Boris Burcin a Tomáš Kučera, však vyplývá, že při zohlednění dosavadního vývoje plodnosti, migrace, prodlužující se délky dožití a zvyšování věku odchodu do důchodu dojde v následujících šedesáti letech jen k nepatrnému poklesu podílu počtu pracujících na jednoho důchodce z dnešních 2,9 na 2,8. Jinými slovy řečeno: všechno to strašení ze strany soukromých penzijních fondů i vládní koalice je podle výsledků této přehlížené studie naprosto liché. Potvrzuje se tedy naše myšlenka, že celá tzv. důchodová reforma v pojetí Nečasovy vlády je jen úlitbou majitelům soukromých penzijních fondů. Ale za jakou cenu?

Dnes jsme tak ze strany vlády svědky účelové argumentace, která nemá jiný smysl, než oslabení průběžného financování důchodů a vlastně vybízí k částečné privatizaci důchodového systému podle představ soukromých penzijních fondů.

Následující graf znázorňuje podíl jednotlivých ekonomických generací v prognóze do roku 2065. Ukazuje sice poměrně rychlé sbližování podílu produkční a postprodukční složky, nicméně po roce 2030 by mělo docházet ke zpomalování trendu a v posledních dvou dekádách prognózovaného období ke stabilizaci až mírnému posunu ve prospěch produkční složky obyvatelstva. Relativně dramatické změny na počátku prognózovaného období jsou silně podmíněny jak samotným nižším důchodovým věkem ročníků vstupujících do důchodu, tak i nepřirozenou skladbou obyvatelstva s vysokým podílem ekonomicky aktivní skupiny. Zpomalení tohoto trendu je způsobeno i díky posunu odchodu do důchodu prosazenému současnou pravicovou vládou.

Šéf jakéhokoli penzijního fondu proto dnes nemůže říkat nic jiného, než "lidé, těžké časy se blíží, pojistěte se!". Odpovědní politici však nemohou hazardovat se stovkami miliard v soukromých penzijních fondech, do kterých navíc budou odlévat nemalé prostředky ze státního rozpočtu. A to vše bez odpovídající záruky.

Národní socialisté se zavedením druhého pilíře založeného na opt-out zásadně nesouhlasí. Vznik druhého pilíře odmítá více než 70 procent českých občanů, proti jsou odbory, zaměstnavatelé a reformu v této podobě kritizují i někteří členové NERV. Protože však byl vznik druhého pilíře skutečně schválen, je třeba přijmout opatření na ochranu úspor občanů, kteří do druhého pilíře vstoupí.

Proto usilujeme o to, aby penzijní společnosti měly zákonnou povinnost garantovat:

·         100 procent vkladů s minimálním zhodnocením na úrovni technické úrokové míry po celou dobu spoření;

·         výplatu vkladů formou doživotní renty nebo kapitálovou výplatou podle požadavku účastníka spoření, který vznese v závěru spoření;

·         stanovení závazné výše doživotní renty nebo kapitálové výplaty při podpisu smlouvy;

·         ochranu proti inflaci volitelnou indexací a smluvně garantovaným každoročním navyšováním doživotní renty a kapitálové výplaty;

·         každoroční přípis výnosů nad rámec garance;

·         výplatu veškerých vkladů a výnosů pozůstalým v případě úmrtí v průběhu trvání smlouvy.

Současně budeme prosazovat, aby lidé, kteří se rozhodnou spořit ve druhém pilíři, měli možnost z něj vystoupit, pakliže své rozhodnutí změní.

Tereza Holišíková, místopředsedkyně NS-LEV 21

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

reklama

autor: NS - LEV 21

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ulvr (SLK): Na Jilemnicku vzniklo první společenství obcí v republice

13:04 Ulvr (SLK): Na Jilemnicku vzniklo první společenství obcí v republice

Liberecký kraj se stal prvním krajem, kde vzniklo společenství obcí jako nová forma meziobecní spolu…