Starostka Lauková k RUD: Málo lidí, velký katastr – finanční katastrofa pro obec

29.06.2012 15:05

Otevřený dopis poslancům od starostky obce Kalek Miluše Laukové k rozpočtovému určení daní.

Starostka Lauková k RUD: Málo lidí, velký katastr – finanční katastrofa pro obec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Vážené paní poslankyně, páni poslanci,

obracím se na Vás nejen jako starostka, ale hlavně v zájmu občanů naší obce Kalek. Tato horská obec leží přímo na hranicích s Německem v Krušných horách a v současné době má 237 trvale žijících obyvatel.

Původní návrh rozpočtového určení daní nám sliboval navýšení rozpočtu o téměř půl milionu korun. To by bylo velmi podstatnou injekcí pro naši obec, která se po mém nástupu do funkce na podzim roku 2010 musela velmi uskrovnit, abychom byli schopni za půldruhého roku splatit téměř jeden a půl miliónový dluh z minulého období. Když se nám to právě díky úsporným opatřením nyní podařilo a těšili jsme se, že začneme konečně naši obec rozvíjet, přišla další rána, když jsme zjistili, že poslaneckou sněmovnou prošel do dalšího čtení nový, upravený návrh RUD, podle kterého naše obec bohužel nedostane přidáno, ale naopak přijde z 3,5miliónového rozpočtu o 1.600.000,- Kč! A to jen proto, že máme málo obyvatel, ale velký katastr, jehož pozemky dokonce nevlastní ani obec, ale z většiny Lesy ČR.  Snížením příjmů by bylo postiženo celkem 10 okolních, zejména také horských obcí v regionu.

Jsem si vědoma, že tato nová úprava návrhu RUD je pro většinu obcí nastavena spravedlivě, kromě těch velkých 4 měst. Koeficienty jsou až na maličké odchylky stejné. Bohužel však odchylky, které byly nastaveny dříve, měly právě opodstatnění v tom, že   horské obce jsou znevýhodněné polohou a vzdáleností od velkých měst, čímž se jim zvětšují náklady na provoz a jejich údržbu a proto si myslím, že nejde plošně nastavit všem stejný koeficient. My v těchto horských obcích máme nejdražší odvoz odpadů, protože jsme nejvíc vzdáleni, my nemáme jako všude jinde dostupný internet, protože jsme pro poskytovatele  vzhledem k nákladnosti pro připojení (vzdálenost a málo klientů) nezajímavá lokalita, my nemáme téměř žádné pokrytí signálem mobilních operátorů, protože opět nejsme zajímavá lokalita s velkým počtem klientů, my máme daleko do obchodů, za sportem a za kulturou a nemáme peníze na to, abychom mohli občas kulturu přivézt za svými občany do našich vesniček. Sanitka z nejbližší nemocnice se k nám nedostane dřív než za 30 minut.
Našla by se spousta dalších důvodů, proč by měly být tyto malé horské obce „zvýhodněné“. Měl by být nějaký „minimální plat“ určený pro obce dle náročnosti provozu, aby mohly vůbec přežít.

Velká část lidí, žijících v naší obci, je důchodového věku. V poslední době i přesto, že jsme až „na konci světa“, se k nám začali stěhovat mladí lidé z města s malými dětmi. Máme z toho upřímnou radost a s každým novým občanem nám roste naděje na oživení naší vesnice.

Ptám se, co je na tom špatného, že se lidé starají o své domky a chtějí tady i přes každoroční nepřízeň počasí s dvoumetrovými závějemi ti starší dožít a mladí vychovávat své děti? Za to teď dostanou „pokutu“ v podobě nového RUD? Jsme snad tady v horách jiní lidé než lidé ve městech či větších obcích? Jsme snad zařazeni do kategorie „občané druhé kategorie“? Jak jim vysvětlím, že budeme muset přestat na ulicích svítit, že jim nebudeme odvážet odpady, že nebudeme v zimě protahovat obecní cesty? Opravdu na to vše nebudeme mít dostatek prostředků.

Schválením návrhu RUD v současné podobě přijde naše obec téměř o polovinu dosavadního rozpočtu. Hospodařit s necelými dvěma milióny korun nás posune opět někam daleko zpátky do minulosti a tato vzniklá situace bude pro naše občany neúnosná. Budeme postiženi tím, že

  • nebudeme moci vytvářet pracovní místa na veřejně-prospěšných pracích, což je v současnosti jediná možnost, jak získat pro naše nezaměstnané občany aspoň nějaké pracovní uplatnění
  • nezvládneme neustále se zvyšující finanční náročnost na úhradu neinvestičních nákladů na žáky, kteří dojíždějí do škol a školek mimo naši obec, neboť pro malý počet dětí zde byla před lety škola i školka zrušena
  • nebudeme mít dost prostředků na úhradu základních nákladů na služby v obci: na zimní údržbu obecních komunikací, kdy jsme mnohdy doslova „odstřiženi od světa“, na svoz a likvidaci komunálního odpadu, na nezbytné veřejné osvětlení, na provoz obecního úřadu, na mzdy, na údržbu obecních budov, hřbitova…
  • budeme muset zrušit hasičskou jednotku, protože máme nejdelší dojezdovou vzdálenost od velkého města a nebudeme mít na úhradu nákladů na provoz a opravy hasičské techniky…

Schválení návrhu RUD v současné podobě bude mít velký dopad také na povinné zvýšení  administrativní náročnosti na zavádění nových přenesených povinností na obce v souvislosti s RUIAN v podobě SW vybavení a informačních technologií.

Nelze pominout, že bude-li v této podobě návrh RUD schválen, mohou naši občané zapomenout na jakýkoli rozvoj obce. A ten je z našeho pohledu nezbytný – provokuje nás k tomu už jen přejetí hraničního můstku v naší obci – hned vidíte rapidní rozdíl ve vzhledu a stavu sousední německé a naší české vesnice. Co si budeme nyní moci dovolit? Můžeme zapomenout na sebemenší dotační titul, protože nebudeme mít ani na zpracování projektu ani na jeho zafinancování.

Malý příklad: již několik let se snaží naše obec získat do vlastnictví  pomalu chátrající budovu po Policii na strategickém místě v obci, kterou bychom chtěli využít jako obecní úřad a dům služeb pro občany, neboť současná energeticky náročná budova OÚ na samém konci obce je nevyhovující.

Vyhráli jsme výběrové řízení na zakoupení této budovy a nyní se řeší kupní smlouva. V případě, že projde návrh RUD, budeme s největší pravděpodobností muset od smlouvy odstoupit, protože nebudeme mít peníze na zakoupení objektu ani na nezbytnou rekonstrukci. Občané budou muset za vyřizováním svých záležitostí dál chodit na úřad vzdálený od některých domků i 4 km. A naše plány, že současnou budovu úřadu příští rok přestavíme na malé byty pro osamělé občany a seniory, které nutně potřebujeme, jsou pryč.

Jak celou situaci sleduji já i moji kolegové zastupitelé, nabýváme přesvědčení, že tato právní úprava nezaručuje malým obcím jako je ta naše, dostatek prostředků k plnění jejich funkcí, aby mohly zajistit svým občanům životní podmínky srovnatelné s většími obcemi či městy a že toto rozhodnutí zničí občanům těchto obcí vyhlídky na rovnoprávný život v naší zemi, nebude-li dokonce pro naši obec záležitostí existenční. Zdá se nám, že tento krok může záměrně vést k budoucímu slučování malých obcí či jejich přiřazení k městům. To ovšem v případě našich horských obcí, vzdálených od měst desítky kilometrů a s ohledem na jejich specifičnost a odlišnost od života „pod kopcem“ nebude určitě opodstatněné ani realizovatelné.

Velmi Vás žádám, Vážené paní poslankyně a páni poslanci, seznamte se prosím před hlasováním nejen s návrhem, který vám je vládou předkládán, ale také s důsledky, které bude mít jeho přijetí na naše nejmenší obce a pokuste se prosím argumentovat při jeho projednávání skutečnou situací našich nejmenších obcí. Nehleďte prosím na celou tuto důležitou věc jen jako na celek. Každý takový pohled může znamenat ohrožení stability samosprávných rozpočtů. A politicky motivované sliby příjmů v podobě následných „kompenzací“ mohou zapříčinit nemalé a dlouhodobé problémy s krytím výdajů našich obcí a jak už jsem uvedla i problémy existenční. 

Děkuji Vám za Vaši podporu a jsem kdykoli k dispozici Vašim případným dotazům či osobnímu setkání.

Miluše Lauková – starostka obce Kalek

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miluše Lauková

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

23:07 Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu a 42 milionům na informač…