Senátoři KDU-ČSL podpoří novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí

19.07.2012 14:28

Podle lidoveckých senátorů je důležité, že zákon zavádí nárok pěstounů na služby. Jde o poradenství v péči o dítě, ale také o služby odlehčovací.

Senátoři KDU-ČSL podpoří novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

"Novela přispěje ke zkvalitnění práce orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Evidentní tu je zaměření na prevenci a včasnou pomoc ohroženým rodinám, na podporu pěstounské péče a vytvoření podmínek pro rozvoj služeb pro práci v rodinách a odlehčovacích služeb pro pěstouny," říká expertka klubu KDU-ČSL senátorka Miluše Horská.

Nový zákon rovněž nastavuje minimální délku příprav pěstounů, což je značný posun, protože v současné době není délka příprav vůbec stanovena. Doba 48 resp. 72 hodin je délkou minimální, v praxi, zejména v případě pěstounské péče pro děti se speciálními potřebami budou přípravy delší. Pěstouni se budou dále vzdělávat i v průběhu péče.

Podle lidoveckých senátorů je důležité, že zákon zavádí nárok pěstounů na služby. Jde o poradenství v péči o dítě, ale také o služby  odlehčovací (v případě nemoci pěstouna, vyřízení úředních záležitostí apod). "Pěstouni také získají nárok na doprovázení při zajištění kontaktu dítěte s jeho původní rodinou. Na rozdíl od osvojení totiž nejsou rodiče dětí v pěstounské péči zbaveni rodičovských práv," připomíná Horská. Pro financování služeb se navrhuje zavést státní příspěvek na výkon pěstounské péče ve výši 48 000 Kč na jednu doprovázenou pěstounskou rodinu. Příjemcem příspěvku bude kraj, obec nebo pověřená osoba, která s pěstounem uzavřela dohodu o výkonu pěstounské péče. Garantem příprav zájemců o náhradní rodinnou péči budou stejně jako dosud kraje. Kraje mohou pověřit k této činnosti jinou fyzickou nebo právnickou osobu, oproti dosavadnímu stavu se ale systém vydání pověření výrazně zpřísňuje. Kraj má navíc možnost pověření odejmout.

Jednou z nejčastějších výtek zájemců o náhradní rodinnou péči je zdlouhavost celého procesu zprostředkování. Jedním z článků procesu je poradní sbor, jehož činnost je v současné úpravě vymezena jen velmi obecně. Ve většině krajů je zvykem, že se při vyřízení konkrétních případů čeká až na zasedání sboru, resp. na okamžik, kdy se "nahromadí" případy k projednání a sbor je svolán. Často jde o zpoždění v řádech měsíců. Není rovněž upravena otázka profesních podmínek pro výkon člena sboru, o velmi závažných zásazích do života dítěte tak v některých případech rozhodují lidé bez jakékoliv kvalifikace. Novela ruší zprostředkování na úrovni Ministerstva práce a sociální práce. Klíčové procesy se budou odehrávat na úrovni krajů a prostřednictvím spolupráce mezi kraji, která musí být operativní. Nutná je rovněž aktivní spolupráce mezi krajem a příslušnými OSPOD, jehož profesionální přístup bude zajištěn personálními standardy. Poradní sbory v současném složení nejsou schopny tuto operativnost zajistit. 
 
Cílem navrhované úpravy je zajistit, aby o dítěti a náhradní rodině rozhodovali lidé, kteří dítě a rodinu dobře znají, tzn. zejména klíčoví sociální pracovníci dítěte a rodiny, zástupci subjektů, kteří se podíleli na přípravě náhradní rodičů atd. "Průlomové opatření vidím v komunikaci při tzv. "případové konferenci", kdy se všichni zakomponovaní potkají současně. V současné době se velká část členů poradních sborů seznamuje se spisovou dokumentací přímo na zasedání, kde se rozhoduje, naopak zde chybí příslušní pracovníci OSPOD. Je nutné omezit počet případů, kdy na základě nedostatečně vyhodnocených údajů o dítěti a zájemcích o náhradní rodinnou péči dochází k předčasnému ukončení této péče. Záměrem je sjednotit proces zprostředkování ve všech krajích - dnes je odlišná praxe v každém jednotlivém kraji, stejně tak složení poradního sboru, četnost zasedání atd," vysvětluje Horská. 

Senátorka klubu KDU-ČSL rovněž vyloučila, že by novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí obsahovala návrhy na rušení ústavních zařízení či Klokánků, jak bylo občas prezentováno v médiích. "Objem finančních prostředků, které směrují do tohoto typu zařízení, se během posledních let ztrojnásobil a v roce 2011 dosáhl v případě Fondu ohrožených dětí 104,5 mil. Kč. Novela dokonce předpokládá navýšení finanční podpory těchto zařízení, u nejmenších dětí, kterých je ve FOD většina, jde o cca 4 000 Kč měsíčně. Naším cílem je zkvalitnění péče a stanovení kvalifikačních předpokladů pro osoby, které přímo pečují o děti," uzavřela Miluše Horská.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice