Dolejš (KSČM): Zadluženost a předluženost

26.07.2012 10:33

Odpověď na dotaz čtenářky: Vím, že to je hodně široké téma, ale to, že už téměř 30% důchodců má min. 1 exekuci (dle ČSSZ) a několik milionů lidí je zadlužených a čekají je útrapy, zatímco splátkové firmy a banky bohatnou, to by chtělo popdstatnou změnu v zákonech. Kdyby jste vyhráli volby a mohli toto řešit, jak? Myslím si, že to zajímá hodně lidí. Děkuji za odpověď.

Dolejš (KSČM): Zadluženost a předluženost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Zadluženost obyvatel v ČR v průměru není vysoká. V zemích EU je podíl úvěrů domácností ještě větší - co pro předluženost rozhoduje, je struktura půjček a schopnost je splácet.

Dnes se mluví spíše o veřejném dluhu kterýse má snižovat - ten dnes znamená cca 157 tisíc korun na hlavu. I když dopadá na daňbové poplatníky, závazek nese veřejná vláda (stát, kraje, obce). jeho účetně razatní snižování oale shoršuje kupní sílu obyvatelkstva a tak zhošuje azdluženost domáýcností, na jejichž úkor je veřejný dluh řešen.

Proti veřejnému dluhu totiž stojí dluhy privántí - kromě firem i domácností. Domácnosti v loni dosáhly dluhu 1098 mld korun (z toho je 773 mld půjček do bydlení a další jsou spotřebitelské úvěry). Před deseti lety byl dluh domácností na 143 mld ( z toho do bydlení 35 mld). Tento nárůst by sám o sobě neznamenal nic hrozného - určitý objem půjček může dorážet důvěru v budoucnost a obecně tyto čísla nevybočují z  evropského průměru. U nás také naštěstí nevznikla hypotéční bublina jako v USA, Britanii, irsku či v poslední době ve Španělsku.

Ale zhoršuje se struktura dluhů domácností především u spotřeby a takése shoršuje dostupnost veřejně krytých služeb. Obecně je důležité v jaké míře proti půjčkám stojí vklady obyvatel a jaká rizika jsou skrytá ve struktuře úvěrů - nejvíce riskantní jsou půjčky nebankovních poskytovatelů (splátkové firmy), ale i půjčky do bydlení (bypotéky) se už občas ukazují jako nedostatečně kryté. Mluvit o finanční gramotnosti je dne dost pozdě (byx´t je to důležité) - k řešení jsou dopady především na domácnosti na hraně sociálního propadu. Tady je především důležité hasit problémy ve fungování exekučního práva.

Dlouhodobé řešení je ovšem především v snižování nezaměstnanosti a perspektivní posilování kupní síly obyvatel. A to se dostáváme k alternativnímu konceptu hospodářské politiky země - kde nad škrty vítězí investice do rozvoje, daňové břemeno se rozděluje spravedlivěji mezi spotřebu, práci a kapitál a veřejné služby se zkvalitňují a ne omezují.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Dolejš - profil

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Hnutí SPD prosazuje přímou volbu starostů, primátorů a hejtmanů!

9:05 Rozvoral (SPD): Hnutí SPD prosazuje přímou volbu starostů, primátorů a hejtmanů!

Drtivá většina politiků se shodne na tom, že demokracie je nejlepší formou politického života lidské…