Zbyněk Fiala: Kalouskovi to zas ulítlo

04.08.2012 17:56

Ministr financí Miroslav Kalousek drží vysokou laťku, kterou nastavil v rekordním roce 2009, kdy mu odhad hospodářského růstu uletěl od skutečnosti o 9 procent (bohužel dolů).

Zbyněk Fiala: Kalouskovi to zas ulítlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Zpráva o pokladním plnění státního rozpočtu do července informuje, že se nenaplnil předpoklad růstu celkových příjmů o 7,3 procenta, ale přibylo jen 1,1 procenta. Rozdíl mezi plánovanými a skutečnými celkovými příjmy za prvních sedm měsíců letošního roku ve výši 6,2 procenta (jistěže dolů) si teď hledá své viníky, pokud možno v Bruselu. Pro zajímavost uveďme, že daňový systém, který zavedl za Kalouskovy spolupráce už Mirek Topolánek, potřebuje úlet opačným směrem – rozpočty mohou být vyrovnané pouze v případě hospodářského růstu kolem 10 procent. Rozdíl mezi systémem a realitou tvoří asi 200 miliard korun ročně, které se dílem naškrtí a dílem přesunou do narůstajících státních dluhů.

Podrobnosti nacházíme v poučné četbě zvané Státní závěrečný účet. Pravidelně obsahuje tabulku, která zahrnuje i předchozí období, takže účet za rok 2011, který byl projednáván ve Sněmovně na jaře, zahrnoval i srovnání s vývojem roku 2010. Ukazuje, že roku 2010 byl výsledný schodek 156 miliard korun, když se během roku naškrtilo na běžných výdajích 43 miliard korun, dohromady 199 miliard korun. Naškrtit se pochopitelně musela i náhrada za to, že na daních a pojistném se vybralo o 38 miliard korun méně, než bylo plánováno (ale zaměstnanci dali, co měli).

Výši schodku roku 2010 přitom zhruba odpovídala položka kapitálové výdaje za 130 miliard korun, takže všechny předražené hrbolaté dálnice (pomník éry zázračně zbohatlého ministra dopravy Aleše Řebíčka) jsme stavěli fakticky na dluh - a pomalu můžeme sčítat i náklady, kolik to bude stát, až se budou předělávat.

Roku 2011 se na běžných výdajích se uškrtilo 48 miliard korun a schodek byl 143 miliard, takže celková díra činila jen 191 miliard korun, ovšem jen za cenu snížení kapitálových výdajů o 11 miliard korun proti předchozímu roku. Takže je to opravdu 200 miliard korun, co tu každoročně chybí, protože systém potřebuje k vyrovnanosti pohádkový hospodářský růst o 10 procent ročně.

Jenže také hospodářský růst je moudrou politikou plošných škrtů (před kterou nás varoval i zlovolný Brusel v doporučeních na konci „semestru“) tlačen dolů a ekonomika je v recesi. Už ani analýzy ekonomického vývoje Českého statistického úřadu si neberou servítky, a tak tam k letošnímu prvnímu čtvrtletí najdeme nepříliš povzbudivé konstatování:

„Při stagnaci zaměstnanosti a při nominálním – nikoli však reálném – růstu mezd se výdaje na konečnou spotřebu domácností mezičtvrtletně snížily (-2,3 %) v poklesu, který ještě nebyl v časové řadě od roku 1996 zaznamenán, a to ani v letech měnové krize na počátku druhé poloviny 90. let či krize z konce uplynulé dekády. Také z dosud publikovaných dat za země EU nemá tento pokles srovnání. Tatáž charakteristika platí pro intenzitu meziročního poklesu výdajů domácností na konečnou spotřebu (-2,9 %).“

Pokud se tedy Nečasova vláda dívá každé ráno do kouzelného zrcadla a ptá se, kdo je v této Evropě nejkrásnější, bubák, který se na ni zašklebí, může zasyčet jen to nejstručnější: „Ty tedy ne…“

Podívejme se ještě na pár čísel z výkazu pokladního plnění státního rozpočtu do konce července 2012. Nejvtipnější položkou je „vlajková loď“ rozpočtové politiky Nečasovy vlády, DPH, jejíž dolní sazba byla zvýšená z 10 na 14 procent s předpokladem, že to nasype do rozpočtu o 15,5 procenta víc než v loňském roce. Zatím to nenasypalo navíc vůbec nic. Úspěchem začíná být to, že výběr přestal být dokonce nižší než loni. Ještě lepší je to u OSVČ, kde máme zatím vybráno mínus 1,1 miliard korun, čili peníze tečou špatným směrem.

Ministerstvo financí je zatím klidné, což lze vyhodnotit tak, že je zvyklé. Schodek, který už v květnu spotřeboval tolik, kolik bylo schváleno na celý rok, se teď podařilo trochu uchlácholit, ale podstatná je následující poznámka náměstka ministra financí Jana Gregora: „Rozhodujícím pro splnění rozpočtového cíle bude obnovení čerpání prostředků z evropských fondů.“ Jak jsme se však v minulých dnech dozvěděli, čerpání zbylých šesti zastavených programů zatím obnoveno nebude. Celkově bylo plánováno 100 miliard korun z evropských zdrojů. Takže znovu drsně překročíme oněch magických 200 miliard rozpočtově odpovědného schodku plus škrtů jako v roce 2009?

Vyšlo na serveru Vaše věc. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…