Fialová (KSČM): Jaké chceme zdravotnictví ve Středočeském kraji

07.08.2012 8:21

Spím, probudím se, bolí mě hlava. Jdu k počítači, přiložím palec pravé ruky na klávesu označenou CM (centrální mozek) a na obrazovce se objeví hodnoty mého zdravotního stavu s vyznačenou příčinou bolesti. Během deseti minut mi messenger přiveze medikaci, a než se nalíčím a učešu, je po bolesti a já… já se skutečně probudím, bolí mě hlava, a tak hledám nějaký utišující prostředek, ale nic nenacházím.

Fialová (KSČM): Jaké chceme zdravotnictví ve Středočeském kraji
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Je šest hodin ráno, a tak budu muset čekat nejméně do osmi hodin, až bude otevřena nějaká lékárna. Škoda, že to byl jen sen, ale takové zdravotnictví bych si přála. Zdravotnictví, které bez ohledu na hodinu, svátek či pátek nebo na výši našeho konta je připravené nám pomoci. Zdravotnictví, které odstraňuje příčinu onemocnění, klade velký důraz na prevenci, předcházení nemocí, důkladnou a správnou diagnostiku a samozřejmě tu nejlepší dostupnou léčbu a péči pro každého.
 
Několik čísel ze statistiky Středočeského zdravotnictví. V roce 2007 jsme měli 3752 lékařů, v roce 2011 to bylo 3985 lékařů. V roce 2007 bylo 264 125 nově hlášených případů pracovní neschopnosti oproti 125 359 případům v roce 2011. Při prvním pohledu na tato čísla by se mohlo zdát, že naše zdravotnictví, obzvlášť prevence, je na tak výborné úrovni, že počet nových případů pracovní neschopnosti v tomto mezidobí klesl pod 50 procent. Všichni však víme, že příčina poklesu pracovních neschopností je úplně jinde. Řadu nemocí se zaměstnanci z obavy o ztrátu zaměstnání snaží přecházet, léčit podomácku a v případě nutnosti volí raději čerpání dovolené než nemocenskou. V neposlední řadě někteří ani nemocenskou nemohou mít, protože jsou nezaměstnaní. A co OSVČ a drobní podnikatelé? Zde nemoc nepřipadá v úvahu, vždyť by si sami sobě museli nemocenskou vyplácet, a to nemluvím o tom, že podnikání musí běžet, nesmí se přerušit, a tak vlastně marodí, jen pokud mají volnou chvíli.
 
Středočeský kraj je zřizovatelem pěti oblastních nemocnic, akciových společností (Benešov, Kolín, Kladno, Mladá Boleslav a Příbram), čtyř příspěvkových organizací - dětských center (Kladno, Milovice, Strančice a Kolín) a příspěvkové organizace Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Nebylo tomu tak vždy. Devátého května 2007 si tehdejší vládnoucí koalice odhlasovala, za cenu značně podhodnocenou oproti skutečnosti, prodej deseti zdravotnických zařízení, a ačkoliv zastupitelé KSČM a ČSSD s prodejem nesouhlasili, vládní koalice si silou svých tehdy devětatřiceti hlasů prodej nemocnic prohlasovala. Podle smluv o prodeji museli noví majitelé po dobu pěti let zachovat rozsah zdravotní péče a nesměli tento majetek prodat. Výsledek však byl jiný, v Berouně zrušili akutní chirurgickou péči, v Brandýse nad Labem prodali pozemky a budovy, které byly mimo areál nemocnice atd. Co se bude dít nyní, kdy pětiletá blokační doba pominula, to nelze předvídat a zřejmě to nezáleží jen na vlastnících nemocnic, ale významnou roli v tom hrají i zdravotní pojišťovny, které se dohodly na restrukturalizaci a optimalizaci počtu lůžek v 52 zdravotnických zařízeních v celé ČR, a to proto, že na lůžkovou část v nemocnicích jde cca 55 procent ze zdravotního pojištění.
 
V některých nemocnicích se sníží počet lůžek, v dalších se zruší celá oddělení a, bohužel, některé nemocnice mají vyhlídku na úplné zrušení smlouvy s pojišťovnami. Ve Středočeském kraji toto hrozí nemocnicím Beroun, Brandýs nad Labem, Český Brod, Městec Králové a Sedlčany. Celý tento postup na mě dělá dojem, že jde o »nahánění« klientů jen některým vybraným nemocnicím.
 
Jaký ale bude dopad na pacienty, když v současné době jsou v těchto menších nemocnicích podstatně kratší čekací doby na vyšetření či operativní výkony, to zřejmě nikoho nezajímá. Vše přece nelze řešit ambulantně či na jednodenní chirurgii.
 
Jak budou tyto objekty nemocnic nadále využívány? Budou z nich léčebny dlouhodobě nemocných nebo třeba hotely či zařízení poskytující wellness pobyty, případně kliniky pro bohatou klientelu, které snáz a více budou majitelům přinášet zisk? Myslím, že největší problém našeho zdravotnictví je pan ministr a vláda s jejich reformami. Pokud tuto příčinu neodstraníme, bude naše zdravotnictví churavět.
 
Jak se rozhodnete vy, občané Středočeského kraje?

Jiřina Fialová, předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Zastupitelstva Středočeského

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

13:09 Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výz…