Maršíček (KSČM): Proč se vláda informacemi BIS nezabývá?

24.08.2012 16:30

Vyjádření stínového ministra KSČM pro resort vnitra Zdeňka Maršíčka ke zveřejněné výroční zprávě BIS.

Maršíček (KSČM): Proč se vláda informacemi BIS nezabývá?
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček

Bezpečnostní informační služba (BIS) zveřejnila na svých webových stránkách svou výroční zprávu za rok 2011. Přestože již tradičně tuto zprávu BIS zveřejňuje s více než půlročním zpožděním, chci poukázat na některé závažné skutečnosti, která se v těchto zprávách pravidelně opakují.
 
Z uvedených zjištění BIS totiž vyplývá, že organizovaný zločin ovládá v ČR státní správu, samosprávu i justici. Klientelistické sítě podle BIS vytvářely paralelní mocenské struktury, v řadě měst zasahovaly do rozhodování zastupitelstev vlivové skupiny.
 
BIS varuje, že organizovaný zločin působí v Česku ve třech rovinách. První skupiny ovlivňují legislativní proces a nejdůležitější orgány státní správy a samosprávy, druhé podplácejí a diskreditují justiční představitele, třetí pak vyvádějí veřejné prostředky a perou peníze. Aby prosadily své zájmy, manipulují tyto skupiny s veřejným míněním, využívají svých klientelistických vazeb, podplácejí, uplatňují svůj ekonomický vliv, zneužívají politické strany i nevládní organizace. Vlivové skupiny jsou schopny zasahovat do rozhodování zastupitelstev a eliminovat vliv funkcionářů samosprávy, kteří jim nevycházejí vstříc. Na obecní úrovni se tak kupčí s hlasy, prodává se nevýhodně majetek a zneužívají se dotace. Těží z toho podnikatelé, investoři, někteří bývalí i současní zastupitelé a zaměstnanci magistrátů.
 
Zjištění je to o to závažnější, že v průběhu roku 2011 předala BIS prezidentovi a členům vlády více než 600 dokumentů. Dalších více než 350 informací zaslala BIS příslušným státním orgánům, Policii ČR, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Vojenskému zpravodajství. Bylo by tedy potřeba zeptat se premiéra a jednotlivých ministrů, jak s těmito informacemi nakládají, když se tyto problémy každoročně opakují. Vše nasvědčuje tomu, že se jimi příliš nezabývají. Přitom boj s korupcí a organizovaným zločinem je jedním z hlavních bodů programového prohlášení vlády.

Zdeněk Maršíček, stínový ministr vnitra za KSČM

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havlíček (ANO): Odmítáme stát se spolupachateli účetních experimentů

11:17 Havlíček (ANO): Odmítáme stát se spolupachateli účetních experimentů

Vyjádření na CNN Prima News k jednání o důchodech, publikované na svém veřejném facebookovém profilu