Peake: Zákon o úřednících patří mezi hlavní pilíře protikorupční strategie vlády

03.09.2012 15:40

Platforma jednala o aktuálním znění zákona o úřednících

Peake: Zákon o úřednících patří mezi hlavní pilíře protikorupční strategie vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolina Peake

Dne 3. září 2012 se v Lichtenštejnském paláci uskutečnilo společné jednání Platformy pro přípravu zákona o úřednících a Poradního sboru předsedkyně Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Karolíny Peake. Hlavním a jediným bodem programu bylo projednání aktuálního stavu návrhu zákona o úřednících, který je právě v mezirezortním připomínkovém řízení. Zákon je již dlouhodobě očekáván jak pracovníky veřejné správy, resp. odbornou veřejností, tak orgány EU. „Zákon o úřednících je vedle zákona o veřejných zakázkách a nového zákona o státním zastupitelství hlavním pilířem protikorupční strategie vlády,“ řekla Karolína Peake.

Předsedkyně Legislativní rady vlády a místopředsedkyně vlády Karolína Peake konstatovala, že protikorupční strategie vlády od zákona očekávala depolitizaci státní správy, stanovení způsobu odměňování a výběru úředníků stejně tak jako systému jejich vzdělávání. „Bohužel, zdá se mi, že návrh zákona je spíše takovou Potěmkinovou vesnicí, která si na naplňování zadání jen hraje. Ve skutečnosti se na současném neutěšeném stavu přijetím tohoto zákona nic moc nezmění. Osobně bych do zákona navrhla opravdu jasnou hranici mezi politicky jmenovanými pracovníky úřadů a kariérními úředníky, jasná a předvídatelná pravidla pro odměňování a kariérní řád. V návrhu ministerstva vnitra není stabilita postavení úředníků o mnoho lepší než ta, kterou jim nyní zajišťuje zákoník práce. Z navrhovaného znění zákona jsem rozladěna, předpokládám, že nás nepochválí ani EU. Odmítám plnění protikorupční strategie jen formálně, bez skutečného naplnění zadání,“ dodala Peake. Místopředsedkyně vlády v minulosti nabídla předkladateli, tedy Ministerstvu vnitra, že převezme gesci nad tvorbou této právní normy, což však ministerstvo odmítlo.

Diskuse na dnešní Platformě se vedla zejména o vzdělávání úředníků a zaměstnanců veřejné správy, o započítávání odpracované doby v rámci různých úrovní úřadů, o stanovení podmínek pro uchazeče o pracovní místo (nově navrhovaná podmínka spolehlivosti spočívající v téměř nulové absenci v páchání přestupků a trestných činů), o pozici státního tajemníka, či o platovém ohodnocení, jakož i o stanovení důvodů pro výpověď.

Členové Platformy a Poradního sboru se taktéž netajili kritikou k navrženému znění zákona. Zasedání se zúčastnili zástupci Transparency International – Česká republika, Oživení a dalších nestátních neziskových organizací, stejně jako zástupci politických stran, Nejvyššího státního zastupitelství, Kanceláře veřejného ochránce práv a zástupci Úřadu vlády ČR, Ministerstva vnitra a Ministerstva pro místní rozvoj.

Závěrem jednání bylo dohodnuto, že účastníci mohou zaslat místopředsedkyni vlády připomínky, aby mohly být zapracovány do jejích vlastních připomínek k této právní normě.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: LIDEM

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudová (STAN): Pane Babiši, složku a číslo na mě určitě máte, tak se ozvěte

15:06 Nerudová (STAN): Pane Babiši, složku a číslo na mě určitě máte, tak se ozvěte

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migračnímu paktu a Andreji Babišovi.