Dvořák (KSČM): Jak by to také mohlo být s "rebelií" uvnitř ODS

01.10.2012 19:12

Když proběhla poprvé českými médii informace o tom, že šestice poslanců z řad ODS spolu s některými svými někdejšími spolustraníky, dnes nezařazenými poslanci, potopila daňovou reformu, začal jsem přemýšlet, co za tím asi tak může být. Přiznávám, že možnost, že by snad u malé části pravicových poslanců začal vítězit zdravý rozum, jsem jako nepravděpodobnou zamítl hned na samém počátku, i když jsem o dalších záměrech oné šestice více nevěděl.

Dvořák (KSČM): Jak by to také mohlo být s "rebelií" uvnitř ODS
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Současně se »shozením daní« se totiž pravici těsnou většinou 101 hlasů podařilo schválit omezení valorizace důchodů. Takže bylo hned zřejmé, že jakékoliv prozření se nekoná.

Následně to potvrdily i další informace o tom, jaké jiné řešení »rebelové« navrhují. Mezi docela rozumnými požadavky na odložení restitucí či daňové reformy zavádějící druhý pilíř jim média připisovala i návrhy na prodej státního majetku, Českými drahami počínaje a akciemi ČEZ konče. Nepřehlédl jsem ani zmínku o možném prodeji pivovaru ve vlastnictví státu – předpokládám, že mělo jít o Budvar, což mě jako Jihočecha »nadzvedlo« znovu. A vrcholem všeho bylo prohlášení poslance Tluchoře, že prý je úsporný balíček »levicový«. Měl asi na mysli nepatrné »ústupky« vlády chudým, jako například návrh na mírně vyšší zdanění příjmů nad 100 tisíc měsíčně, které vnímám jako velmi chabou náplast na rostoucí ekonomický tlak na většinu občanů ČR.
 
Myslím, že výhrady šestice odbojných poslanců ODS jsou od počátku jenom prostředkem, že zdaleka nejde jen o »ideový boj« uvnitř ODS a cílem celého toho »divadla« je něco zcela jiného. Vždyť jim přece musí být jasné, že provádět další škrty v rozpočtu na úkor občanů, např. dalším krácením sociálních výdajů, by bylo politicky neprůchodné, obzvláště pak v době, kdy volby nezadržitelně klepou na dveře.
 
Čekal jsem tedy, kdo a za jak dlouho tomu pomyslnému šídlu v pytli nakonec pomůže ven. A dočkal jsem se poměrně brzy. Parlamentní kvazistrana LIDEM se vyjádřila, že dokud se nepodaří schválit vyšší daně, nelze od jejích poslanců očekávat ani to, že zvednou ruku pro »církevní restituce«. Premiér na to bryskně zareagoval - návrh stáhl z projednávání ve sněmovně. A nyní, přesně, jak se dalo očekávat, pouštějí »rebelové« návrh takzvaného úsporného balíčku do druhého čtení s tím, že počítají s uplatněním svých připomínek.
 
Co se to tedy za neposlušností rebelujících poslanců může skrývat? I poslanci ODS si musejí být moc dobře vědomi skutečnosti, že plošné zvýšení daní v době, kdy spousta lidí už doslova mele z posledního, stejně jako schválení církevních restitucí, se kterými nesouhlasí devět z deseti lidí, není před volbami právě rozumné (spíše bych to nazval politickou sebevraždou). Zvláště za podmínek, kdy ani není jasné, jak se zachová prezident Václav Klaus ve své snaze budovat si pověst otce národa.
 
Nemyslím si ovšem, že jde o předvolební záměr Nečasových manažerů. Je mi jasné, že v tuto chvíli – pod tlakem klesajících preferencí a před blížícím se kongresem ODS – nepochybně probíhá v ODS téměř »bratrovražedný« boj. Spíš se mi to jeví tak, že se v rozhádané ODS někteří zoufale chytají stébla, aby zpomalili její potápění. Ale velmi pochybuji, že půjdou tak daleko, aby sami sebe připravili o teplé křeslo ve sněmovně, když nemají – před kongresem ODS – jistotu, že se znovu dostanou na přední místa kandidátky. Vláda také, zcela podle očekávání, zákon stáhla, obratem poslala do sněmovny znovu a spojila s ním hlasování o důvěře, aby se tak pojistila proti případnému »zrodu« dalších rebelů. Udělala to přesto, že tento její postup může být napadnutelný. Získala čas a definitivní schválení připadne až na dobu po volbách. A pokud později přece jen vládní koalice přes odpor občanů i opozice sporné zákony schválí, jak asi bude reagovat pan prezident? Jistě bude zásadně nesouhlasit a zákony, pokud by byly schváleny ještě za jeho funkčního období, nepodepíše. Tím jejich platnost nijak neomezí, jeho aureola otce národa však nijak neutrpí. A to už stojí za úvahu!
 
Čím víc o tom ale přemýšlím, tím víc se mi nezdá, že by si pravicoví poslanci v touze neodradit příliš mnoho voličů před blížícími se volbami počínali tak neobratně. Volič přece není hloupý a po předchozích zkušenostech se jen tak nenechá opít rohlíkem. Že by přece jen situace v koalici, a zejména v ODS, byla ještě horší, než se to jeví navenek?

JUDr. Luboš Dvořák, předseda Kontrolního výboru Zastupitelstva Jihočeského kraje

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice