Ondřej Konrád: Bradáčové tým se nesporně snaží

11.10.2012 12:07

Jistě se najdou škodolibé hlasy, poukazující na to, že se příliš horlivá, ambiciózní vrchní pražská státní zástupkyně Lenka Bradáčová tentokrát sekla, jak se lidově říká, když nechala spustit akci Dalík. Na toho totiž soud čtvrtého pražského obvodu nenechal uvalit ve středu odpoledne vazbu, a neuznal tedy obavy státního zástupce Jana Kořána, že by lobbista mohl uprchnout a také ovlivňovat svědky.

Ondřej Konrád: Bradáčové tým se nesporně snaží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Což je možné vykládat jako úspěch Dalíkovy obhajoby (ujal se jí známý advokát Tomáš Sokol), kterému se zřejmě povedlo prokázat, že Marek Dalík nehodlá z České republiky uprchnout. K čemuž se vyšetřovatelé přikláněli například proto, že bývalý asistent premiéra Topolánka před nedávnem prodal luxusní restauraci u Libeňského mostu a v poslední době trávil většinu času v Itálii, kde možná vlastní nějakou nemovitost. Třeba dokonce onu slavnou vilu v toskánském Monte Argentariu, v níž trávil prázdniny 2009 Topolánek a kolem se hemžili protagonisté české politické a podnikatelské elity.  

Mimochodem – expremiér se tam vyskytoval i toto léto, čemuž se leckdo divil, že se vratcí na místo, které rozhodně přispělo k jeho politickému pádu. Zkrátka – policistům i státním zástupcům se zdálo, že se Dalík chystá na kompletní přesun, ale soud byl jiného názoru. Budiž dodáno, že Itálie by ho před českou justicí neuchránila, ale vše by se pobytem mimo české území jistě zpomalilo a komplikovalo.  

Pokud jde o takřečenou „koluzní“ vazbu, tedy kvůli možnému ovlivňování svědků, pak lze ovšem soudní pohled chápat víc: Dalík dávno věděl o výpovědi prvého svědka, dnes bývalého manažera společnosti Steyer, že si řekl o osmnáctimilionový úplatek v eurech, což samo o sobě asi nemohlo znamenat větší ohrožení – Dalík se mu také více méně vysmál – a na ovlivnění dalších případných svědků měl zhruba dva roky času.  

Žádný se také dlouho nevyskytoval. Až minulý týden, jak se nyní ukázalo, byl proveden výslech amerického občana a v době sjednávání zakázky na transportéry Pandur poradce Steyeru, který Dalíkovu žádost o obří úplatek potvrdil. Což rozhodlo o bezprostředním Dalíkově zatčení. A vyšetřovatelé se při žádosti o vazbu možná domnívali, že už dvojité svědectví, znamenající nesporný zvrat v kauze, může takříkajíc „rozvázat jazyk“ i některému dalšímu účastníku rokování o transportérech. Nicméně nepořídili, a Dalík je tedy na svobodě.  

Informace, že prvním, kdo se s ním po propuštění setkal, byl jeho bývalý šéf Topolánek, určitě nepřekvapuje – právě on musel být hodně zvědav na to, co chtěli policisté vědět a jak jsou asi v kauze daleko.  

Což je otázka, která jistě zajímá nejen expremiéra, který na jednání o pandurech Dalíka musel vyslat (a to dokonce dvakrát), jinak by se tam lobbista těžko mohl objevit, natož si – jestli se tak opravdu stalo – říkat o skoro půlmiliardu korun. O žádném Dalíkově oficiálním pověření zatím řeč nikdy nebyla, na schůzkách byl – aspoň až doposud – vlastně jako soukromá osoba. Na tom ovšem staví vyšetřovatelé: soukromník Dalík nemohl zařídit nákup speciální vojenské techniky za čtrnáct miliard korun, takže pokud to přesto nabízel a chtěl za to úplatek, pak jde o pokus o podvod s poměrně vysokou trestní sazbou až do deseti let.  

Kdyby Dalík řekl, že měl v tomto směru nějaké instrukce, už by jednak do kauzy namáčel další lidi – netřeba jmenovat, koho asi hlavně – a pak by také mohlo dojít k překvalifikaci z pokusu o podvod na čirou korupci, a tedy s ještě o něco vyšší sazbou.  

Další vývoj je momentálně sice nejasný, ale rozhodně nejde o nějakou prohru Bradáčové a jejího týmu. Případ se po dlouhých měsících a pokusech bývalého vedení pražského vrchního zastupitelství uložit ho k ledu výrazně rozhýbal, náměstek Bradáčové se například vydal k výslechu druhého svědka na americkou půdu. K ničemu podobnému se úřad za Rampulova a Grygárkova vedení rozhodně nechystal. Dalík byl obviněn a určitě nemůže brát věc na lehkou váhu. A nejenom on.  

I když skeptikové budou říkat, že žádná velká kauza, jakou ta pandurská nesporně je, se zatím nerozřešila. A vzhledem k tomu, jak je komplikovaná a kdo všechno v ní může figurovat, včetně obou dlouhodobě nejsilnějších politických stran (obchod dohodla nejprve Paroubkova vláda, Topolánkova jej pak zrušila a nakonec nově uzavřela), se ani tentokrát k závěru nedojde. Možná si to tak trochu myslí dokonce i sami mnohým poučení vyšetřovatelé. Ale stejně na věci pracují, jak umí nejlépe. Což je určitě obecně povzbudivé.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: O svobodě vdechovat kouř, úpadku evropského autoprůmyslu a nekonečné záruční lhůtě

15:57 Filip Šebesta: O svobodě vdechovat kouř, úpadku evropského autoprůmyslu a nekonečné záruční lhůtě

Denní glosa Filipa Šebesty