Stráská (ČSSD): Změnilo se za rok na pobočkách Úřadu práce něco k lepšímu?

30.01.2013 19:20

Před rokem touto dobou byla naše masmédia plná obrázků z přecpaných poboček Úřadu práce, nervózních klientů a zoufalých úřednic (na těchto pozicích pracují převážně ženy). Softwarový systém tehdy vykazoval enormní chybovost a práce přesčas byla pro drtivou většinu zaměstnanců denní realitou. V průběhu roku byla situace na Úřadu práce vystřídána jinými obrázky, kterými naše společnost žila a žije. Jak to ale vypadá na pobočkách Úřadu práce dnes?

Stráská (ČSSD): Změnilo se za rok na pobočkách Úřadu práce něco k lepšímu?
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Bohužel docela podobně. Největší problém je trvalý nedostatek zaměstnanců. Pod heslem ušetřit finanční prostředky za každou cenu je početní stav zaměstnanců na úřadech práce hluboce poddimenzován. Není proto divu, že úřednice nápor klientů jednoduše nestíhají. Bohužel není výjimečným jevem, že klienti dostávají dávky o několik měsíců později, což jim mnohdy působí existenční problémy. Pak přicházejí na pobočku a jsou oprávněně naštvaní a svou zlost si vybíjejí na těch, kteří za jejich osud odpovědnost nenesou, na zaměstnancích.

I dnes je na mnohých pobočkách práce přes čas normou, občas se však stane, že úřednice v návalu práce propásnou termín k odevzdání výkazu přesčasových hodin, a přesčasy jim vyplaceny nejsou. Nikdo se však nehádá, neboť strach ze ztráty zaměstnání je silnější. Stres a špatné prostředí na pobočkách Úřadu práce na druhé straně vedou ke fluktuaci zaměstnanců, což je další výrazný problém úřadů práce, neboť narychlo zaškolení musí za pochodu školit nově příchozí.

Nový software už sice nevykazuje tolik problému jako v minulosti, je však stále přetížený a velmi pomalý, což zaměstnancům podstatně ztěžuje jejich práci. Software se také často mění a zaměstnanci se jej učí zvládnout za pochodu. Systematické školení zaměstnanců, především o softwarech, však ani dnes neexistuje.

Pracovat dnes na nejnižších pozicích na pobočkách Úřadu práce je doslova za trest. Stále mi vrtá hlavou, proč vlastně k přechodu kompetencí v oblasti výplaty nepojistných dávek na sklonku roku 2011 došlo? Proč nemohla tato oblast zůstat na obecních úřadech, kde výše popsané problémy jednoduše nebyly? ČSSD dlouhodobě usiluje o navrácení těchto kompetencí zpátky na obecní úřady, byť za zachování jednotného výplatního místa na Úřadu práce. Situace na pobočkách Úřadu práce je i nadále tristní, jsem přesvědčena o tom, že se poslanci ČSSD budou tímto tématem zabývat při interpelacích mistryně Müllerové i v Sociálním výboru Poslanecké sněmovny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Ministr Rakušan stále obhajuje neobhajitelné

19:05 Mračková Vildumetzová (ANO): Ministr Rakušan stále obhajuje neobhajitelné

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Migračnímu paktu