Filip (KSČM): O jaké partikulární zájmy vládě vlastně jde?

04.02.2013 11:43

Ve stínu českých prezidentských voleb zanikla zajímavá a pro nás poučná informace ze světového dění - izraelské volby.

Filip (KSČM): O jaké partikulární zájmy vládě vlastně jde?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

V minulém týdnu zveřejnil staronový předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu své povolební záměry jako šéfa největší a nejvlivnější izraelské politické strany Likud. Ten, domnívaje se, že získá větší zastoupení v Knessetu, vyvolal předčasné volby. Sice v nich zvítězil, ale s horším výsledkem než ve volbách předchozích. Proto, aby mohl prosazovat svůj program - a musím podotknout, že nejsem stoupencem jeho postupů - pochopil, že jedinou cestou, když je země v krizi, je jednat o co nejširší podpoře, a to i s levicovou a další opozicí.

Jak jednání dopadnou, nevíme. Čas ukáže. Je tady však jedno poučení. Poučení speciálně pro nás. Že v krizi je třeba získat co nejširší konsenzus. Jednat s opozicí. Vyslechnout její názory a podle toho také jednat.
 
Něco takového se u nás jeví jako nemožné, protože premiér Nečas něco takového nezná a neumí. Rozhodnutí vlády České republiky raději prosazuje za pomoci přeběhlíků nebo těch, kteří z těch či oněch důvodů odešli ze své strany a zrazují voliče. Stejně tak rozhodnutí, jež se týkají všech občanů, a to často na desítky let dopředu. Mohu jmenovat nejen tzv. církevní restituce, tzv. druhý pilíř důchodové reformy či třeba zvednutí DPH o jedno procento bez možnosti úlevy pro některé komodity, které jsou nutností pro rodiny s dětmi a nemocné. To vše situaci v zemi znejišťuje a vyvolává nedůvěru, protože sněmovní volby v příštím roce mohou dopadnout, a věřím, že dopadnou, v neprospěch současné koalice, a tedy i ty tzv. reformy budou muset být ve své účinnosti omezeny, či dokonce zrušeny.
 
Nemohu jinak, než se zeptat, zda vládě Nečase a Kalouska nejde jen o to urychleně přihrát některým vlivným podporovatelům jejich vlády zajímavé příležitosti, jež by alespoň na čas, anebo zčásti, umožnily převod prostředků ze státního rozpočtu na jejich soukromá konta? Pochopitelně žádné takové rozhodnutí není zadarmo, a jak ukázaly nesčetné kauzy, jež se náhodou dostaly na povrch a jsou zametány pod koberec, šlo vždy o to, přinést vysoké provize do soukromých či stranických rukou příslušných funkcionářů pravice.
 
Žel, záměr Netanjahua přivést k jednacímu stolu co nejširší spektrum politických stran a podle toho také určit program jeho budoucí další vlády, u nás nemá naději na úspěch. Nečasově a Kalouskově kabinetu, který je nepoučitelný, nejde totiž o budoucnost naší vlasti, ale jen a jen o její partikulární či dokonce konkrétně osobní zájmy těch či oněch stoupenců korupcí prosáklé pravice a jejích podporovatelů.
 
 Vojtěch Filip, poslanec Parlamentu ČR a předseda ÚV KSČM


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Hladík: Češi a Slováci zůstávají bratrskými národy. Jedna zrušená konzultace nic nemění

21:03 Ministr Hladík: Češi a Slováci zůstávají bratrskými národy. Jedna zrušená konzultace nic nemění

Čechy a Slováky dlouhodobě pojí přátelství, kulturní blízkost i společná historie. Zrušení jedné nad…