Sobotka: Koalice si chce prohlasovat větší prostor pro korupci

05.02.2013 20:33

Řeč na 51. schůzi PS PČR dne 5. 2. 2013.

Sobotka: Koalice si chce prohlasovat větší prostor pro korupci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem tady poslouchal samozřejmě pozorně ta předcházející vystoupení a myslím si, že by stálo za to se vrátit k samé podstatě, abychom si tady na rovinu jasně řekli, o co se jedná, proč je tady vlastně teď navrhována takováto zvláštní změna jednacího řádu Poslanecké sněmovny, na kterou zatím během dvaceti let existence této komory v nové republice nikdo nikdy nepřišel. Jaký má význam navrhovat, aby politická strana, která neprošla volbami, vytvoří si tady jakousi skupinu poslanců, kteří kandidovali za úplně jinou politickou stranu, měla mít nárok na to, aby měla klub v této Poslanecké sněmovně stejně, jako politické strany, které kandidovali, překročily pětiprocentní hranici, kterou stanoví zákon a Ústava a byly do této Poslanecké sněmovny zvoleni. Proč je tento návrh tady vlastně nastolen, v čím zájmu je tento návrh předkládán?

Je to v zájmu přežití současné vlády. Současná vláda Petra Nečase se opírá o dvě standardní politické strany - ODS a TOP 09 - které prošly do Poslanecké sněmovny, byly zvoleny, mají mandát o voličů, a opírá se o skupinu poslanců, kteří opustili svoji stranu, za kterou byli zvoleni, potažmo opustili samozřejmě i program, za který byli do této Poslanecké sněmovny zvoleni a podporují další přežití Nečasovy vlády.

A vzhledem k tomu, že vláda má velmi těsnou většinu, ona potřebuje 101 hlas, potřebuje 101 hlas pro to, aby přehlasovala případná veta sociálně demokratického Senátu, tak vzhledem k tomu, že vláda má velmi těsnou většinu, potřebuje skupinu přeběhlíků z Věcí veřejných pro to, aby se udržela při životě až do samého konce tohoto volebního období. Jakékoli další zdůvodňování je nadbytečné, všechno ostatní je balast. Podstata je taková, že ODS a TOP 09 touto ostudnou změnou jednacího řádu platí skupině přeběhlíků z Věcí veřejných za to, že budou nadále udržovat existenci Nečasovy vlády. (Potlesk klubu poslanců ČSSD.) Je to jakási forma politické korupce. Probíhá na půdě Poslanecké sněmovny, probíhá formou "ano, vy nám dáte hlasy, udržíte naši vládu, my vám dáme poslanecký klub a jakési zdání důstojnosti a legitimity".

Protože co potřebuje strana Lidem? Strana Lidem potřebuje, aby se jí lidé nesmáli pokaždé, když se vysloví její název. Potřebují zdání legitimity, a to jim může dodat to, že budou mít poslanecký klub v této Poslanecké sněmovně, ačkoli ve volbách v roce 2010 do Poslanecké sněmovny žádná taková strana nekandidovala.

Takže já doufám, že kolegové z ODS a z TOP 09 tady jasně přiznají, proč jsou ochotni pro takovou ostudnou změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny hlasovat. Že to prostě nedělají z přesvědčení, že by se domnívali, že to je dobře, aby se takto změnil jednací řád, aby se tady umožnilo fragmentování a dělení poslaneckých klubů do budoucna, ale že to dělají z čistě utilitárních důvodů, prostě proto, aby Nečasova vláda měla vůbec teoretickou šanci dožít do konce tohoto volebního období.

My sociální demokraté žádný takovýto důvod ani motivaci nemáme. Nemusíme proto tento návrh podporovat a také to neuděláme.

Druhá věc, kterou bych chtěl říci, je - prosím, kolegové a kolegyně, vzpomeňte si na své rozhovory s voliči. Vzpomeňte si na to, čemu lidé nerozumějí. Lidé nerozumějí tomu, jak je možné, že se na půdě Poslanecké sněmovny objeví najednou politické subjekty, které nikdo nevolil. Obtížně občanům vysvětlujeme, jak je možné, že když někdo opustí politickou stranu, za kterou kandidoval, že nepřichází o poslanecký mandát, že ten mandát nezůstává politické straně, které lidé volili. Všichni přece víme, že se na nás občané obracejí a říkají "změňte to, udělejte to tak, aby poslanci nemohli přebíhat beztrestně z jedné politické strany do druhé". A my občanům obtížně vysvětlujeme, že je to ústavní změna, že to není tak jednoduché. Ale oni říkají "ale za první republiky to tak možné bylo, tak proč tu Ústavu nezměníte takovým způsobem". A my jim říkáme "ano, po roce 1989 jsme se rozhodli jít systémem maximální individuální svobody každého jednotlivého poslance, který kandiduje, když kandiduje v poměrném volebním systému". Já si myslím, že to je dobře. Ale obtížně už dnes tu současnou právní situaci občanům vysvětlujeme.

Prostě je to rána politické kultuře, jestliže někdo přebíhá z jedné politické strany do druhé. Je to rána politické kultuře, když nám tady na půdě Sněmovny vznikají nové strany, které žádný občan nevolil, které nedostaly jeden jediný hlas, jako je třeba strana LIDEM.

Ale prosím, já se ptám, proč kolegové a kolegyně z koalice ještě chcete lidi naštvat tím, co tady teď navrhujete. Proč ještě tímto přiléváte olej do ohně, jakoby nestačilo, že tady máme přeběhlíky. Jakoby nestačilo, že jsou tady lidé, kteří zradili program, za který kandidovali. Vy jim ještě chcete dát možnost, aby si tady založili poslanecký klub tak jako legitimní politická strana, která prošla volbami. Tohle je nepochopitelné. Tohle je urážlivé a podle mého názoru je to i škodlivé z pohledu budoucnosti.

A to je moje poslední a třetí poznámka, kterou chci říci k tomuto projednávanému bodu. Jestliže tady schválíme toto pravidlo, jestliže se vznik klubů nebude už odvíjet od voleb, ale bude se odvíjet od prostého aritmetického počtu poslanců, pak zakládáme do našeho systému Poslanecké sněmovny a parlamentní demokracie nebezpečný prvek. Nebezpečný prvek dělení a další fragmentace politického spektra. Prostě usnadníme rozbíjení a rozkol politických klubů a politických stran, které projdou volbami. A pro každou další vládu, ať už bude levicová nebo pravicová, to bude znamenat větší nestabilitu a větší nejistotu. Bude to znamenat větší prostor pro zákulisní tahy, pro zákulisní tlaky. Bude to znamenat větší prostor pro korupci, pro přetahování jednotlivých poslanců mezi frakcemi, protože tady bude ta možnost legitimně založit na půdě Poslanecké sněmovny klub u strany, kterou si někdo vymyslí, zaplatí, opublikuje inzeráty a koupí si tady poslance i s novým poslaneckým klubem. Tohle vážené kolegyně a kolegové, chcete připustit? Tohle je vaše představa budoucnosti? Toho, jak by měla vypadat Poslanecká sněmovna? Já se domnívám, že to je cesta do pekel. A po téhle cestě se sociální demokracie s vámi vydávat nebude.

Proto tento návrh podporovat nebudeme. Možná byste si řekli "Proboha, proč to neskousnou? Je tam celá řada věcí, které omezují konec konců do budoucna budoucí opozici.". Možná by to pro nás bylo jednodušší něco takového udělat. Je šance, že současná pravice bude příště v opozici a pravděpodobně by nám méně komplikovala život. Ale já se ptám: Je to ta cesta, jak zlepšit fungování Poslanecké sněmovny? Ani o tom ve skutečnosti nejsem přesvědčen.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, tohle všechno jsou důvody, které mne osobně, ale i sociální demokracii vedou k tomu, že tento návrh změny jednacího řádu sociální demokracie nepodpoří.

Děkuji. (Tleskají poslanci ČSSD.)

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

16:21 Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

Novela energetického zákona LEX OZE II z dílny Ministerstva průmyslu obchodu (MPO), která zavádí sdí…