MPSV: Za loňský rok firmy zaplatí na pokutách 163 milionů korun

19.02.2013 13:18

Ministerstvo práce a sociálních věcí se stále soustředí na kontroly nelegálního zaměstnávání. Loni provedli kontroloři Státního úřadu inspekce práce 35 577 kontrol a udělili 818 pokut. Firmám, které porušily zákon, inspekce dosud vyměřila pokuty v celkové výši 163 377 900 korun. Odhalila přitom 5 078 nelegálně zaměstnaných lidí, u nich více než polovinu tvořili čeští občané.

MPSV: Za loňský rok firmy zaplatí na pokutách 163 milionů korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ludmila Müllerová

„Kontroly zaměřené na odhalování nelegální práce považuji za zásadní. Státní úřad inspekce práce proto získá na další práci peníze z projektu DONEZ*, který končí v září,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Ministerstvo práce a sociálních věcí také připravuje novelu zákona o zaměstnanosti. „Chceme, aby kontroly a prokazování legální práce co nejméně administrativně zatěžovalo zaměstnavatele a naši kontroloři přitom získali údaje o zaměstnancích, které potřebují. To bude obsahem našeho návrhu,“ dodala Müllerová. Návrh na změnu legislativy ministryně předloží vládě už v dubnu.

Loni provedl Státní úřad inspekce práce 35 577 kontrol zaměřených na odhalování nelegální práce, tedy práce bez řádného pracovněprávního vztahu. Kontroly zjistily 5 078 nelegálně zaměstnaných lidí, z toho 3 401 se nedostatky týkaly občanů České republiky, v 432 případech šlo o občany ze zemí Evropské unie a 1 605 nelegálně pracujících cizinců pocházelo ze států mimo Evropu.

Celkem 552 lidí (10,8 % z celkového počtu, z toho bylo 178, tj. 3,4%, občanů ČR) pracovalo jinak než na pracovní smlouvu - zpravidla šlo o simulovaný obchodní vztah. Například měli pro práci uzavřeny smlouvy obchodní nebo občanskoprávní.  

Státní úřad inspekce práce na základě kontrol dosud uložil 818 pokut ve výši cca 163,37 milionů korun. Z toho 45 pokut, tj. 7,7 %, v celkové výši 12,68 milionů korun úřad uložil za výkon závislé práce na základě jiného než pracovněprávního vztahu a smlouvy. Další pokuty jsou v řízení.

V praxi to vypadá tak, že se obě strany dohodnou na práci mimo smlouvu, nebo k ní zaměstnavatel zaměstnance dokonce nutí. Pak se jedná o tzv. „nucenou živnost“. Lidé se ale v takových případech mohou obrátit na Státní úřad inspekce práce. Ten může provést ve firmách kontrolu také zcela mimořádně, na základě podnětů lidí. Jinak se řídí ročním plánem a také například sezónností některých prací.

Problém s nelegální prací se nejčastěji objevuje ve stavebnictví. Právě proto se na tento obor nejvíce zaměřují mimořádné kontrolní akce. Často se nelegálně zaměstnává i při sezónních aktivitách nebo ve službách.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

23:07 Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu a 42 milionům na informač…