Zelení: Vyzýváme vládu, aby nepodpořila ničení půdy

05.03.2013 21:17

Strana zelených nesouhlasí s návrhem senátní novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, na základě které má dojít ke snížení poplatků za zábor zemědělského půdního fondu ve prospěch průmyslových zón. Zelení vyzývají členy vlády, aby předloženou normu odmítli.

Zelení: Vyzýváme vládu, aby nepodpořila ničení půdy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

„Úbytek zemědělské půdy je již nyní alarmující, podle Zprávy o životním prostředí za rok 2011 bylo denně zastavěno více než 7,5 hektarů zemědělské půdy. Snížení poplatků, které má být největší pro skladiště a další objekty, které lze umístit na nevyužívaných urbanizovaných plochách, povede k dalšímu ničení kvalitní půdy. Přitom jeden centimetr úrodné půdy se tvoří stovky let, takže dnes zastavěným plochám se zřejmě již nikdy nepodaří vrátit jejich původní funkci," říká členka Předsednictva Strany zelených Eva Tylová.

„Zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy připravilo ministerstvo životního prostředí pod mým vedením a v říjnu 2010 ho schválila vláda," připomíná tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, místopředseda SZ. Zemědělská půda je podle jeho názoru v první řadě klíčový přírodní zdroj, bez kterého se žádná země neobejde - v dnešní době bývá v krajině často zastavována nejrůznějšími skladovými, obchodními či průmyslovými areály.

Návrh byl koncem loňského roku navržen skupinou senátorů a posléze předložen Senátem. Na základě navrhované změny by došlo k obrovským výjimkám z placení poplatků za zábor kvalitní půdy pro její největší likvidátory. Proti novele se postavila řada nevládních organizací, například Zelený kruh.

„Senátní návrh, kterým by došlo ke snížení poplatků za zábor zemědělského půdního fondu ve prospěch průmyslových zón, by už dnes kritickou situaci ještě zhoršil. Vyzýváme proto členy vlády, aby předloženou novelu zamítli," uvádí předseda SZ Ondřej Liška.

Podle názoru Strany zelených je zábor kvalitní půdy obecně jedním z největších problémů životního prostředí v České republice, spolu například s emisemi z dopravy. Snížení poplatků by například vedlo i k menší snaze rekultivovat tzv. brownfields, tedy pozemky a budovy v urbanizovaném území, které jsou buď málo využité, nebo už nadobro ztratily možnost původního využití.

„Vláda ČR by měla místo tlaku na snížení poplatků prosazovat pravý opak a usilovat o maximální ochranu půdy a také krajiny před fragmentací. Nezastavěné plochy zpomalují odtok vody z krajiny, snižují rizika povodní a jsou součástí přirozeného vodního cyklu v krajině. Zároveň je potřeba i pro budoucí generace zachovat dostatek kvalitní zemědělské půdy jako strategické rezervy pro případ nutnosti extenzivnějšího hospodaření," uvádí předseda odborné sekce SZ pro energetiku Ondřej Mirovský.

„Ponechání zemědělské půdy je veřejným zájmem, který by měl být chráněn. Naopak zábor půdy pro zájem např. energetických či distribučních firem, by neměl podléhat paušální výjimce, a to zvláště, když se tyto firmy topí v ziscích miliard korun," uzavírá senátor Libor Michálek, zvolený mimo jiné s podporou SZ.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Stále žijeme ve světě nerovných práv

18:09 Zaorálek (SOCDEM): Stále žijeme ve světě nerovných práv

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stávce platformových kurýrů