Dolejš (KSČM): Metylalkoholová aféra – opožděná a nedostatečná opatření

06.03.2013 20:58

Vyjádření poslance PČR a místopředsedy ÚV KSČM Jiřího Dolejše k jednání vlády o opatřeních proti černému trhu s lihovinami

Dolejš (KSČM): Metylalkoholová aféra – opožděná a nedostatečná opatření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Reakce vlády na loňskou metanolovou aféru, vyvolanou rozbujelým černým trhem s alkoholem, je bohužel stále jen částečná. K únikům u zdanění lihu v objemu dnes až kolem 2 miliard korun ročně dochází zejména při nelegálním dovozu a dopravě lihu, při výrobě lihu mimo koncesované provozovny a při úpravě denaturovaného lihu při výrobě lihovin. Existují odhady, že každá pátá láhev alkoholu je nějak pančovaná.

Teprve série tragických úmrtí (téměř 40 obětí) přinutila vládu věnovat se tomuto problému. Na svém jednání tento týden projednala novelu zákona o povinném značení lihu a o živnostenském podnikání. Nutno v této souvislosti také připomenout, že v ČR je v mezinárodním srovnání spotřební daň spíše podprůměrná, poslední zvýšení daně ale učinilo daňové úniky zajímavější.

Dosavadní řešení regulace (značení lihovin kolkovými pásky) se ukázalo jako nedostatečné. Reakcí černého trhu byla výroba falešných kolků či používání kolků kradených.  Jako problém se také ukázalo povolené přelévání z okolkovaných barelů, které se prodávaly v hypermarketech, do obalů bez označení.

Vláda nyní navrhuje snížit objem prodávaného balení lihu z 6 na 1 litr. K tomu zavádí novou generaci kontrolních pásek s novými ochrannými prvky a zároveň zvyšuje sankce za zničení či ztrátu kolků. Způsoby identifikace láhví, kontrola jejich pohybu a větší dohled nad kolkováním je jistě opatření rozumným směrem, i když nad parametry bude ještě probíhat debata.     

Diskusi vyvolává zavedení koncese na prodej alkoholu s povinností složit kauci 5 milionů Kč.  Samotný fakt vázané živnosti není řešením a bez dalších podmínek je jen komplikací pro některé podnikatele. Hlavním problémem totiž nejsou nějaké mobilní prodejní stánky, nýbrž rozsáhlá síť výroby a distribuce lihovin zásobující prodejny, restaurace, ale možná i obchodní řetězce. Prodejci jsou pěšáci, klíčové jsou zásobovací cesty a výrobní zařízení.

Je tu také otázka zákonné úpravy trestní odpovědnosti za nelegální výrobu a distribuci lihovin (jde o klamání zákazníka, falšování a padělání značek výrobků i padělání samotných výrobků, nekalé podnikání, krácení daní až po obecné ohrožení). Obnovení trestného činu nekoncesované výroby lihu (dnes jen přečin) je myslím opodstatněné.

Základním parametrem, který ovlivňuje černý trh, je cena. A podle našeho názoru by pomohl zákaz prodeje pod podezřelou cenu.  Na toho, kdo by se pokoušel nabízet alkohol pod touto cenou, by mohl každý, tedy i občan, upozornit státní aparát. Odpovědnost státu je také o práci Celní správy, Policie ČR, České obchodní inspekce, Hygienické služby, Státní zemědělské inspekce a také živnostenských úřadů. Nedostatečné podmínky pro práci těchto institucí a jejich koordinace jsou také dnes nedobrou vizitkou současné vlády a jmenovitě zejména ministra financí Kalouska.

Jiří Dolejš, poslanec Parlamentu ČR a místopředseda ÚV KSČM

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

12:12 Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pokusům mobilních operátorů zasahovat do politiky