Seďa (ČSSD): Cíle Severoatlantické aliance se nadále rozvíjejí

12.03.2013 15:07

Když v roce 1999 přistupovala Česká republika do Severoatlantické aliance, byl to jistý krok završující návrat k demokratickým hodnotám a zejména záruka zajišťující bezpečnost země.

Seďa (ČSSD): Cíle Severoatlantické aliance se nadále rozvíjejí
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Zároveň to byl náš závazek vůči našim partnerům v rámci společné obrany a vůči budování vlastních vojenských schopností. Od té doby se NATO nejen dále rozšířilo o další země, uskutečnilo několik zahraničních operací, ale muselo a stále čelí ekonomickým problémům, způsobených armádním rozpočtům dlouhodobou hospodářskou recesí.Nicméně cíle a priority Aliance jsou nejen zachovány, ale na základě summitu v Chicagu se nadále rozvíjejí.

Primárním cílem je ukončení mise ISAF v Afghánistánu a předání plné zodpovědnosti za svoji bezpečnost afghánským bezpečnostním silám. Přitom se tato mise po roce 2014 bude transformovat v misi výcvikovou, asistenční a podpůrnou s finanční podporou pro udržitelnost ANA a ANP a pro zkvalitnění životních podmínek Afghánců.

V současné době se členské země NATO podílejí na obraně a ochraně území Turecka systémem protiraketové obrany Patriot.

Severoatlantická aliance odsouhlasila budování NATO Forces 2020, jejichž základem jsou dvě oddělené iniciativy: Smart Defence a Connected Forces Initiative. Chytrá obrana je cestou k rozvíjení a podpoře kritických kapacit a schopností, naproti tomu iniciativa pro spojené síly pomůže Alianci a jejím partnerům postavit na zkušenostech dvou dekád společných operací silnější, akceschopnější a mobilnější NRF (NATO Response Force).

Armáda ČR se hodlá aktivně do obou iniciativ zapojit a již dnes připravuje několik společných projektů, jako je MATC (Multinational Aviation Training), či MLCC (Multinational Logistics Coordination Centre). Zároveň rozvíjí své schopnosti v rámci JCBRN Defence COE ve Vyškově či v rámci C4ISR výcviku. Je nutno mít stále na paměti, že zodpovědnost za schopnost bránit svoji zemi má podle čl.3 Washingtonské smlouvy stále naše armáda a že i v době rozpočtových škrtů je nutno pokračovat v dokončení reformy armády.

Zvyšující se rozdíly mezi schopnostmi a kapacitou ozbrojených sil a rostoucím vlivem NATO a EU na mezinárodní úrovni může v budoucnu ohrozit naši i Evropskou bezpečnost. Zastavení modernizace může ohrozit schopnosti našeho obranného a bezpečnostního průmyslu, zastavení inovací a vývojových projektů ohrozí naši konkurenceschopnost a naše exportní možnosti. Ale zejména neumožní doplnit naše obranné schopnosti vůči novým hrozbám, jako je stále mezinárodní terorismus, kybernetická bezpečnost či ZHN.   

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Zdravotní péče je veřejná služba, která musí být kdykoli dostupná všem

20:07 Okamura (SPD): Zdravotní péče je veřejná služba, která musí být kdykoli dostupná všem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zhoršující se dostupnosti zdravotní péče