Dušek (ČSSD): Zemědělcům hrozí, že přijdou o evropské peníze

18.03.2013 9:20

České farmáře čekají krušné časy. Zejména ti menší v budoucnu zřejmě nebudou mít šanci dosáhnout na evropské peníze.

Dušek (ČSSD): Zemědělcům hrozí, že přijdou o evropské peníze
Foto: Redakce
Popisek: Robert Dušek

Evropský parlament přijal tento týden legislativní balíček k budoucí Společné zemědělské politice EU (SPZ), která posouvá nové členské státy, tedy i Českou republiku, do nevýhodné pozice. Zda se dramatický scénář naplní, nyní záleží na dalším jednání mezi Evropským parlamentem a Radou.

„V podstatě se rozhodovalo o čtyřiceti procentech rozpočtu EU, tedy zhruba o částce 423 miliard eur.  I když se oficiálně hovoří o tom, že jde o zajištění potravinové bezpečnosti a zlepšení ochrany životního prostředí, jde hlavně o přerozdělení finančních prostředků. Šlo o hodně, i proto byla atmosféra při hlasování nervózní a projednávalo se téměř 200 pozměňovacích návrhů,“ popsal situaci ve Štrasburku europoslanec Robert Dušek, člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkov Evropského parlamentu.

Výsledky hlasování staví do velmi nevýhodné situace nové členské státy, tedy i naši zemi. Ocitneme se totiž ve znevýhodněné situaci, a to pokud bude reforma SZP platná v té podobě, jak ji schválil Evropský parlament. „Pokud dojde ke schválení reformy, nebudou rovné podmínky pro všechny ani v nadcházejících sedmi letech,“ zlobí se europoslanec Dušek a varuje: „Je sice hezké, že bylo schváleno rychlejší snížení rozdílů ve výši financování pro zemědělce mezi členskými státy, ale navrhované zastropování přímých plateb a zejména navrhované jejich ozelenění, výrazně ztíží život českých zemědělců.“

Farmářům nová legislativa přinese další byrokratickou zátěž a hrozí jim, že přijdou o další peníze. Dvě klíčová opatření navrhované reformy SZP, jako zastropování  přímých plateb na úrovni 300.000 eur a jejich 30 % výplata podmíněná plněním povinných ekologických opatření, jsou totiž zaměřeny především na velké zemědělské podniky nad 100 hektarů.

„Za vrchol absurdnosti v politice ozelenění považuji povinnost nechat ležet 7 procent půdy ladem. Jsem zásadně proti navrhovanému povinnému ozelenění a zastropování přímých plateb a v  této souvislosti jsem podal i několik pozměňovacích návrhů.  Zatímco ve Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova se nám podařilo přijmout relativně vybalancovaný návrh, tak plénum Evropského parlamentu opět podpořilo návrh Evropské komise na povinné ozelenění a zastropování přímých plateb.  S tím rozhodně nesouhlasím,“ zdůrazňuje Robert Dušek.

O definitivním výsledku Společné zemědělské politiky EU i rozpočtu na období let 2014 – 2020 se dále vyjednává. Stávající situace je naštěstí pouze vyjednávací pozicí Evropského parlamentu pro jednání s Radou. „Věřím, že se nám podaří tyto návrhy, v zájmu českých zemědělců, podstatně zmírnit,“ doufá Dušek.

V oblasti zemědělské politiky také Evropský parlament na svém posledním jednání podpořil zrušení mléčných kvót, které mají vypršet v roce 2015. Došlo i k prodloužení cukerných kvót, a to do roku 2020. „Poslední opatření podporuji s ohledem na zajištění zaměstnanosti v České republice,“ dodává k této problematice Robert Dušek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vítová (ANS): Záměrné matení pojmů levice a pravice

4:32 Vítová (ANS): Záměrné matení pojmů levice a pravice

V současné době dochází k záměrnému matení pojmů. A aby lidé už vůbec nevěděli, jak se mají orientov…