VV: Zlín zaplavují potkani. Na vině je přikrmování nutrií

05.04.2013 5:52

Narušené břehy, lokální sesuvy, neočekávané pády stromů či zaplavené sklepy případně zahrady. Za tím vším mohou stát nutrie či bobři. Lidé je často krmí, a proto se jim u nás v posledních letech nebývale daří. Vedlejším aspektem ale mohou být znečištěné toky a také potkani, které láká do obydlených lokalit přítomnost nutrií.

VV: Zlín zaplavují potkani. Na vině je přikrmování nutrií
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Logo Věcí veřejných

Mluvčí zlínské radnice, Zdeněk Dvořák, nás informoval: „Ve Zlíně se nutrie obvykle vyskytují ve dvou místech. Asi dvacet kusů žije v teplárenském náhonu v Bartošově čtvrti. Druhou problematickou lokalitou je přístav v Přílukách. Tam v minulosti docházelo k častému ucpávání šachty a hrozilo zaplavení okolních domů.“ V současné době už prý v Přílukách nutrie neřádí. To se však nedá říct o Bartošově čtvrti, kterou trápí dál, neboť pár místních lidí – nazvěme je „milovníky zvířat“ – nutriím nosí potravu. To je však negativní příčinou faktu, že se do daných lokalit začínají stahovat i potkani – ty totiž právě láká nespotřebovaná potrava nutriemi. Mluvčí magistrátu k tomu ještě dodal: „Jedná se o velmi problematickou lokalitu. Místní i přespolní lidé totiž nutrie pravidelně přikrmují. Tím dochází nejen ke znečišťování vodního toku, ale lákají tím i jiné škůdce. Deratizace se zde musí proto pravidelně opakovat.“ Odlovené nutrie poté končí ve varšavském útulku.

Ve Zlíně se kromě nutrií však již běžně vyskytují i bobři, především ve fryštáckém potoce a na Vršavě v lokalitě Střelnice. Hospodářské škody, které způsobuje bobr, jsou opravdu velké, a tak musí jít stranou i ochrana daného druhu. Zlínskému kraji tak nezbylo než dočasně povolit likvidaci bobřích hrází, se svolením patřičných úřadů. Problémový lokalit se stavbou bobřích hrází je však mnoho po celém kraji, především na Zlínsku a Uherskohradišťsku. Jiří Barčík z odboru životního prostředí v Uherském Brodě připomněl: „Každý rok se s bobrem setkáváme dál a dál proti proudu. Nejprve osídlí řeku, a poté obydluje i menší přítoky. Právě tam však staví hráze, kvůli kterým se pak tyto menší vodní toky mohou vylít ze břehů.“
 
Na Valašsku je už trendem, že za škodu způsobenou například vlkem na ovcích lez dostat odškodnění. A stejně tak lze postupovat v případě bobra. V této záležitosti již například pro noviny Deník podrobnosti sdělila Gabriela Sýkorová – Dvorníková, mluvčí Zlínského kraje: „Již jsme letos nějaká povolení vydali. Konkrétně například u Otrokovice Mojeny nebo březolupského rybníka. Vloni jsme také vyplatili náhradu škody způsobenou bobrem. Jednalo se o částku asi osmi tisíc korun vyplacenou sadařům. Bobři jim okousali ovocné stromky.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Blažek: Snížení rizika zpronevěry peněz z advokátní úschovy

10:04 Ministr Blažek: Snížení rizika zpronevěry peněz z advokátní úschovy

Ministerstvo spravedlnosti aktuálně diskutuje opatření ke snížení rizika zpronevěry peněz z advokátn…