Tasáry (SsČR): Soukromé vodárenské společnosti si zaplatily zvýhodňování státem?

08.04.2013 6:41

Může stát prostřednictvím zákonných norem zvýhodňovat soukromé podnikání jednotlivých firem?

Tasáry (SsČR): Soukromé vodárenské společnosti si zaplatily zvýhodňování státem?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spotřeba vody - ilustrační foto

 

Logika věcí říká, že ne. Proč ale jsou připravovány a schvalovány zákony, přinášející výhody jednotlivým soukromým firmám? Platí tyto soukromé firmy poslancům a senátorům, nebo jsou zákonodárci placeni z peněz občanů. Jak může být zvýhodňován soukromý podnikatel ze zákona proti ostatním podnikatelům a občanům?
 
Podíváme-li se do obchodního rejstříku, těžko budeme hledat státní vodárenskou společnost. Všechny vodárenské společnosti jsou soukromé a vlastníky jsou fyzické osoby držící akcie (většinou anonymní - na majitele) nebo vlastnící podíly se společnostech s ručením omezeným.
 
Jestliže soukromá společnost nedobře hospodaří, vyplácí nepřiměřené platy, utrácí za věci, které mít nemusí a při zjištění, že jim na to nestačí jejich příjmy, musí nalézt řešení sama u sebe. Stejně jako vodárenské společnosti však řeší svou situaci se špatným hospodařením (a svou nenasytnost) i vlastníci bankovních domů (rovněž v konečné podobě fyzické osoby).
 
Soukromé vodárenské společnosti se nezabývají jen vodním hospodářstvím, ale podnikají v různých oblastech, například v pohostinství, službách atd. (kde jsou často i ztrátové) Jednoduše požádají o změnu zákonů, které peněženky vlastníků soukromých vodárenských firem pomohou opět doplnit. Jak jinak – na úkor občanů této země. 
 
Voda, kterou nám příroda dává zdarma se stává placeným zbožím, které se v posledních letech neustále zdražuje. Příroda však žádné peníze nepožaduje. Peníze se tedy ztrácí jinde a důsledkem je zdražování prakticky všech výrobků a služeb. Voda nezbytná při všech činnostech člověka  a soukromníci obchodující s vodou to náležitě umí využít. 
 
Dojde konečně někomu v tomto státě, že soukromé podnikání musí být takové, aby nepotřebovalo dotovat od státu? Pokud je třeba zajistit služby občanům státem, má je zajišťovat stát s plnou kontrolou a garancemi. Za to přece daňový poplatník odevzdává státu daně?
 
Nedávná mediální bitva o „parazity“ byla zřejmě směrována jen na firmy s průhledným vlastnictvím a průhlednými vztahy.
 
Zvážíme-li, že řada soukromých vodárenských firem ve formě akciových společností má většinu akcií na majitele, lze se oprávněně domnívat, že tyto akcie vlastní vysocí vládní představitelé, lobbisté, poslanci nebo senátoři. 
 
Podobná úvaha přichází v úvahu i soukromých bankovních společností /a nejen jich/. Pak jsou zákony připravovány tak, aby škodily občanům a pomáhaly vytvářet další zisky nenasytným vlastníkům soukromých firem s neprůhledným vlastnictvím.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaromír Tasáry - profil

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): V4  je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

23:07 Maříková (SPD): V4 je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 18. dubna 2024 k Visegradské čtyřce.