Bocianová (ČSSD): Chorvatsko – před odjezdem na dovolenou trochu politologie

18.04.2013 9:25

Tuto neděli se v Chorvatsku konaly první volby do Evropského parlamentu, a to necelé tři měsíce před vstupem Chorvatska do Evropské unie. Stane se tak téměř po deseti letech vyjednávání a přístupových rozhovorů. Byť se na jednu stranu zdá, že Chorvatsko je poklidnou zemí krásných pláží, na druhou stranu má za sebou docela bouřlivý vývoj na své cestě do Evropské unie.

Bocianová (ČSSD): Chorvatsko – před odjezdem na dovolenou trochu politologie
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

 

V červnu 2004 Evropská rada schválila zahájení přístupových rozhovorů s Chorvatskem, ale jednou z hlavních podmínek měla být plná spolupráce Chorvatska s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Ovšem Chorvatsko v té době nebylo schopno nalézt a odevzdat k trestnímu stíhání bývalého důstojníka chorvatské armády Anteho Gotovinu. Proto byla v dubnu 2005 jednání zastavena. Nicméně Gotovina byl v říjnu 2005 dopaden na Tenerife a hned následující den byla opět jednání obnovena. Další přístupovou překážkou byly komplikované vztahy se Slovinskem, které několikrát jednání blokovalo, a to jak kvůli územním sporům v Piranském zálivu, tak i z důvodu finančních pohledávek chorvatských občanu ve slovinské bance Ljubljanska Banka, která zkrachovala. Po několika dohodách i výměně politických reprezentací se podařilo spory buď řešit skrze mezinárodní arbitráž a nebo byla uzavřena dohoda, že se tyto spory budou řešit až později a nebudou blokovat vstupní rozhovory.
 
Dalším milníkem pak byl prosinec 2011, kdy došlo k obrovské porážce pravicové Chorvatské demokratické unie, která v Chorvatsku vládla od roku 1991, tedy od vyhlášení nezávislosti Chorvatska na Jugoslávii, a kdy zvítězila Chorvatská sociální demokracie v čele se Zoranem Milanovičem. Chorvatská demokratická unie byla namočena do řady korupčních skandálů, které dokonce vedly k uvěznění bývalého premiéra Iva Sanadera. Zemi tak nechali ve špatném ekonomickém stavu, a současná vláda proto musela nastoupit politiku úspor a stabilizace, zvláště, pokud měla na jedné straně splnit všechna kritéria pro vstup do EU a současně musela stabilizovat ekonomiku ve chvíli, kdy již naplno propukla ekonomická krize v eurozóně.
 
Tato realita se pak odrazila ve výsledcích nedělních voleb, kdy se rozhodovalo o dvanácti místech v Evropském parlamentu. Těsně vyhrála Chorvatská demokratická unie, která získala 32,7%, tedy do Bruselu vyšle 6 europoslanců. Chorvatská sociální demokracie se ziskem 31,7% bude mít 5 europoslanců a jednoho europoslance získala ne příliš známá Strana práce. K tomu ještě několik politologických faktů: volební účast byla pouhých 20, 75%, což bylo nejméně v historii Chorvatska, i nejméně v historii evropských voleb. Voliči mohli poprvé využít preferenčních hlasů, nevolili tak pouze strany. Z toho je pak zajímavé, že nejvíce hlasů získal sociální demokrat Tonino Picula, bývalý ministr zahraničních věcí.
 
A teď ještě pár údajů z evropských propočtů: Chorvatsko má nyní nárok na 12 europoslanců, ale jen do evropských voleb, které se uskuteční v květnu příštího roku. Lisabonská smlouva totiž určila, že maximální počet europoslanců může být jen 751 (nyní 766). Proto v březnu Evropský parlament odhlasoval modifikaci, která se projeví tím, že některé členské země ztratí dosavadní počet europoslanců, a to o jednoho. Jedná se o Chorvatsko, Rumunsko, Řecko, Belgii, Portugalsko, Maďarsko, Rakousko, Bulharsko, Irsko, Litvu, Lotyšsko a Českou republiku. 
 
Takže až se 1. července Chorvatsko stane 28. členem Evropské unie, můžeme si při cestě na dovolenou vzpomenout, že jsme s Chorvatskem na jedné lodi, a to nejen doslova, ale i obrazně co se týče naplňování někdy tolik abstraktní a vzdálené Lisabonské smlouvy. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice