Rouček: Raději odložit rozhodnutí Skopje, než riskovat odchod jedné země

27.05.2013 5:43

Evropští sociální demokraté pevně věří, že po čtyřech letech v pozici kandidátské země je pro Brusel nejvyšší čas přistoupit se Skopje k dalšímu kroku v procesu evropské integrace.

Rouček: Raději odložit rozhodnutí Skopje, než riskovat odchod jedné země
Foto: liborroucek.cz
Popisek: Europoslanec Libor Rouček

Toto vyjádření zaznělo během dnešního (čtvrtek 23. května) hlasování Evropského parlamentu o výroční zprávě o pokroku této země směrem k přistoupení k EU. 
 
 
Europoslanec a zpravodaj pro bývalou jugoslávskou republiku Makedonie Richard Howitt řekl: 
 
"Další odmítnutí Evropské rady stanovit datum pro zahájení vyjednávání o přistoupení k Evropské unii s vládou ve Skopje by mohlo ve svých důsledcích znamenat „odchod“ této země od projektu EU.“
 
Richard Howitt vyzval k okamžitému jednání ve sporu o název země s Řeckem:
 
„Evropa právem vítá pokrok ve vztazích mezi Srbskem a Kosovem. Tito státníci nemuseli prokázat méně statečnosti než je požadováno dnes po představitelích v Aténách a ve Skopje.
 
Naopak se obávám, že pouze pokrok v otázce názvu země nyní může do června udržet při životě nějakou naději.“
 
Richard Howitt varoval evropské vlády, které by měly v úmyslu stanovit datum pro zahájení vyjednávání se Srbskem, tak jak to udělaly v minulém roce s Černou horou:
 
„Rozumíte situaci, že když stojíte ve frontě, jste neustále odstrkování a stále více a více se vzdalujete jejímu začátku, tak v určitý moment tuto frontu prostě opustíte? Vím, že si tato země se svými obyvateli zaslouží dostat šanci.“
 
Libor Rouček, místopředseda Skupiny S&D zodpovědný za politiku rozšiřování a politiku sousedství, k tomu uvedl:
 
„Žádáme Radu, aby bez dalšího protahování určila datum pro zahájení přístupových vyjednávání. Zastáváme dlouhodobě postoj, že bilaterální spory by neměly bránit politice rozšiřování EU. Zároveň ale také vyzýváme vládu ve Skopě, aby se zdržela nacionalistické rétoriky, která podkopává snahy o dobré sousedské vztahy.
 
Poté co překonala na počátku roku 2013 politickou krizi, získává tato země opět svou demokratickou kredibilitu. Stále zbývá řadu věcí dořešit – v záležitostech právního státu, státní správy, svobody médií a národnostních vztahů. Avšak tyto otázkou mohou a měly by být položeny v rámci přístupových rozhovorů.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libor Rouček - profil

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Orbán - Musíme Evropu zachránit před novodobými soudruhy

14:07 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Orbán - Musíme Evropu zachránit před novodobými soudruhy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k čtvrtečnímu projevu maďarského premiéra Viktora Orb…