Bill Pixley se stal se svým týmem externím poradcem O.K. strany

17.12.2013 15:16

Rozhovor s Billem Pixleyem, externím poradcem Občanské konzervativní strany.

Bill Pixley se stal se svým týmem externím poradcem O.K. strany
Foto: O.K. strana
Popisek: Bill Pixley se stal se svým týmem externím poradcem O.K. strany

Ze všeho nejdříve bych Vás rád požádal o stručné představení.

Jsem nezávislý podnikatel, investor, spisovatel, konzultant a politický teoretik a zabývám se několika oblastmi vývoje politiky. Patnáct let jsem vlastnil komerční realitní a developerskou společnost, nicméně v roce 2000 jsem se rozhodl přesunout své podnikatelské aktivity a plně se věnovat psaní, nekomerčním nemovitostem a vývoji v oblasti politiky. Za posledních více než patnáct let jsem vyvinul širokou škálu transformačních strategií, které cílí jak na místní, tak na mezinárodní politické systémy a jsou považovány za novou syntézu politické teorie a politiky, umožňují nalézt obecný souhlas u širokého segmentu veřejnosti a ukončit nesprávné rozdělení, které zamořuje západní politické systémy. Systém, který jsem vytvořil, odráží vizi „občanského konzervatismu“, jak jej popisuje OK.  

Jaké je Vaše rodinné zázemí ve Spojených státech?

Můj otec byl uznávaný psychiatr v Severní Karolíně a moje matka běžná žena v domácnosti. Měl jsem velké štěstí, že jsem se mohl vzdělávat na nejlepších školách. Vyrůstal jsem v městě Winston-Salem v Severní Karolíně, které založili Moravané v roce 1754. Po celý život jsem o České republice věděl a znal jsem učení/historii Moravské církve, dokonce jsem se významně podílel na restaurování budov v obnovené vesnici Old Salem. Kořeny naší rodiny z otcovy strany sahají do Východního Saska/západních Čech. Do České republiky jsem jezdil více než deset let a v roce 2009 jsem se přestěhoval do Prahy – nejúžasnějšího města na světě.

Co konkrétního by se mělo v České republice změnit a jak vnímáte současnou koalici?

Česká republika má v současnosti skvělou příležitost skutečně předefinovat svůj obraz a upevnit národní suverenitu – suverenitu, kterou poměrně nedávno získala zpět po téměř pěti stech letech cizí nadvlády. Myšlenka „transformace“ České republiky představuje obecný záměr nabízených politických řešení. Česká republika, podobně jako politická scéna kdekoliv jinde, se snaží nalézt nejvhodnější složení vlády moderní doby. Aby bylo možné uskutečnit změnu, je nutné začít aplikovat nové strategie, a já mohu nabídnout nové politické řešení/odpověď na jakýkoliv problém, který si lze představit. Současná česká vládní koalice je zatím ve „stádiu vývoje“, ale skutečný problém spočívá v základní struktuře vládního systému, který umožňuje v případě nefunkční vlády vyhlásit nové volby. V České historii by se už nikdy neměla opakovat situace, kdy se vláda „zadrhne“, protože politici hrají politické hry a nevládnou.  Je zde systémový/ústavní problém, který je nutno vyřešit.    

Jak by měla fungovat konzervativní politika v České republice a jak byste definoval konzervativní politiku?

Abych mohl na tuto otázku pořádně odpovědět, potřeboval bych více než tři řádky; ale stručná odpověď na to, jak by měla fungovat konzervativní politika je vesměs jednoduchá – vrátit moc v co největší míře do rukou národních vlád, regionálních a místních samospráv. Zásadním problémem, který sužuje celý svět, jsou ekonomické a politické systémy, jejichž správa je stále více centralizovaná – ať už prostřednictvím struktur EU, Washingtonu DC ve Spojených státech, Putinova režimu v Rusku, „vládního kapitalistického“ autoritářského modelu v Číně nebo prostřednictvím masivních mezinárodních korporátních sil, které určují jak moderní ekonomiku, tak politiku. Udržitelný, racionální a účinný systém sociálních struktur je takový, v němž nejsou všichni lidé kontrolováni shora, ale místo toho mají možnost svobodně obchodovat a budovat na místní úrovni a obecně využívat výhod národního či státního „federálního“ systému, kde si veřejnost zachovává svobodu a suverenitu/kontrolu. Český národ by si měl svou národní suverenitu velmi pečlivě střežit, přičemž dobří konzervativci by na tuto myšlenku neměli nikdy zapomínat.

Jak by podle Vašeho názoru měla fungovat EU?

Evropská unie je velmi citlivá záležitost, protože na jednu stranu zde existuje potřeba jednotných evropských systémů. Nicméně současný „experiment“ EU je odsouzen k neúspěchu, pokud nedojde k jeho restrukturalizaci. EU by se měla poučit z příkladu svého protějšku ve Spojených státech, kde vidíme, že koncentrace politické moci ve Washingtonu je kolosálním omylem, přičemž přesně toho se ve skutečnosti snažili zakladatelé Spojených států vyvarovat. EU v současnosti opakuje přesně tutéž chybu, když se domnívá, že Brusel může vyřešit problémy České republiky či jiné země. To je obrovská chyba. Cestou, jak získat „více Evropy“, je omezit kontrolu Bruselu, nikoliv ji posílit. Z mého pohledu je Evropský parlament nelegitimní a celá struktura EU nebyla nikdy řádně odhlasována veřejností. Musí vzejít nová snaha s cílem prověřit celou vizi správy EU a předložit nový návrh evropského občanství, v jehož rámci budou mít dominantní postavení státní a místní systémy, zatímco zůstanou zachovány určité organizační aspekty Evropské unie.

Proč jste se rozhodl stát se poradcem/konzultantem OKS?

V zásadě podporuji OK, protože: a) na mě působí jako poctiví konzervativci – nejsou nutně svázaní starými politickými dogmaty, a b) jejich celkový filozofický náhled se shoduje s mými názory. Je pravda, že konzervatismus je nutné globálně předefinovat. Je potřeba překročit vyžilá klišé, která se tváří jako politika. „Značka konzervatismu“ v současné době prochází mezinárodní krizí, což je pochopitelné. Pravda je, že většina lidí, kteří se označují za konzervativce, ve skutečnosti konzervativci není. Skutečný konzervatismus je ideologie, kterou by v podstatě mohli přijmout i mnozí stoupenci takzvané politické levice, pokud by lépe pochopili pravé metody a strategie, které konzervatismus definují. Konečný výsledek je prostý – ponechat moc v rukou veřejnosti – nemusí to být nutně v rukou vlády nebo mimo oblast finančních zájmů. Vybudování morální a zdravé společnosti vyžaduje strukturu postavenou na humánních základech a ty vznikají ve společnosti, která respektuje jednotlivce, rodiny i komunity. Štíhlejší vládní systémy bývají často skutečně lepší a zdá se, že v kultuře České republiky to lidé instinktivně chápou (přestože si v nedávné minulosti zvykli na pravý opak).

Jak vnímáte šance OKS?

Myslím, že OK má skvělou příležitost stát se novým konzervativním hlasem v České republice/střední Evropě i mimo její hranice. Je pravda, že konzervativní „hnutí“ prochází krizí jak ve Spojených státech, tak i jinde ve světě; a proto je příležitost OK i české veřejnosti vytvořit novou vizi vládnutí vskutku historická. Problémy, kterým lidstvo čelí, mají řešení a realita je taková, že konzervativní politika funguje a vždy fungovala – i přesto, že globální kolektiv „konzervativců“ v poslední době selhával kvůli tomu, že nabízel falešná konzervativní řešení. OK se vymezí především svou schopností vykreslit zářný a jasný obraz budoucnosti na základě racionální politiky, již bude podporovat široký sektor veřejnosti. Těším se na návrhy idejí na změny, které jak doufám podnítí dosud nevídanou celonárodní diskusi. Konzervativní politika je ve své pravé podstatě lokální politika a nadcházející roky budou pro Českou republiku velmi nadějné, pokud bude mít správné vedení, které definuje cestu vpřed a pomůže komunitám realizovat poctivé změny. Kdyby se Česká republika dokázala zbavit korupčních vlivů minulých režimů a zvolila „správnou“ domácí politiku, mohla by jít světu příkladem. A v případě, že bude uplatněn soubor správných řešení, dokážu si snadno představit novou zlatou éru České republiky.  

    

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: O.K. strana

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice